Blog
Pierwsza praca bez doświadczenia - gdzie jej szukać
Data publikacji: 31 stycznia, 2024
2 minutyczytania

Pierwsza praca bez doświadczenia? Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Szukasz pierwszej pracy dla osoby bez doświadczenia? Jesteś w liceum albo w trakcie studiów i pełny etat nie jest dla Ciebie? A może kończysz szkołę lub studia i chcesz skutecznie wejść na rynek pracy, ale brak doświadczenia zawodowego budzi Twoje obawy? Spokojnie — wielu pracodawców szuka osób takich jak Ty. Jeśli chcesz wiedzieć, jak znaleźć pracę na początku kariery zawodowej i gdzie jej szukać, w poniższym artykule znajdziesz kompletną odpowiedź. 

Ten artykuł pomoże Ci: 

Pierwsza praca bez doświadczenia dzięki aplikacji na smartfony 

Aplikacje mobilne to narzędzia, które ułatwiają nam życie praktycznie w każdym obszarze. Rozglądanie się za pierwszą pracą oraz pracą bez doświadczenia nie jest tu wyjątkiem — jeśli jesteś osobą, która chce znaleźć pierwszą pracę, znaleźć pracę bez doświadczenia, warto rozpocząć poszukiwania od zainstalowania aplikacji z ofertami pracy na smartfonie. Dzięki temu będziesz mieć pod ręką wszystkie najnowsze oferty, które pojawią się w danym serwisie.

Pierwsza praca oraz praca bez doświadczenia - gdzie szuakać
TTikrow to doskonała aplikacja, jeśli szukasz ofert i zleceń z pracą bez doświadczenia. W Tikrow pracujesz tyle, ile chcesz. Dzięki aplikacji znajdziesz atrakcyjne oferty pracy dla osób bez doświadczenia. Jest na iOs i Android]

Przykładem aplikacji, od której zaczynają swoją przygodę z rynkiem pracy, jest Tikrow. Aplikacja ta to platforma, która łączy pracowników z pracodawcami. Zatem, czy interesuje Cię praca sezonowa, czy praca dodatkowa, praca tymczasowa – Tikrow oferuje mnóstwo zleceń do wyboru, w ramach których nie musisz martwić się sztywnymi godzinami pracy, jak na etacie. 

Portale z ogłoszeniami a praca bez doświadczenia

Wiele młodych osób swoje poszukiwania pierwszej pracy rozpoczyna od Google. Tam z reguły po wpisaniu haseł typu „Pierwsza praca”  na najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania pojawiają się popularne portale z ogłoszeniami. Te miejsca również są dobrym wyborem, jeżeli chodzi o poszukiwania pierwszej pracy. Przy czym musisz pamiętać, że mogą przeważać tam ogłoszenia adresowane do osób z większym doświadczeniem zawodowym, oferujące pracę na cały etat. I z tych powodów mogą nie cieszyć się największym uznaniem wśród osób młodocianych czy licealistów, a nawet studentów pierwszego roku. (Czytaj: Pierwsza praca dla studenta).

Dla tych, co mają dość wysyłania CV, brania udziału w rekrutacjach – dla tych, co bez doświadczenia szukają pracy, dla nich jest Tikrow. Oferty pracy tymczasowej w 1 aplikacji.

Pamiętaj, bo to niewątpliwy plus, że na takich portalach można założyć swoje konto użytkownika. Mając swój profil na danej platformie możesz ustawić powiadomienia informujące Cię o nowych ofertach, które pojawiły się z interesujących Cię dziedzin. 

Jeśli dopiero wchodzisz na rynek i chcesz aplikować na oferty dla osób początkujących, lepszym wyborem będą wspomniane wcześniej aplikacje i miejsca, które wymienimy w kolejnych punktach artykułu. 

Media społecznościowe

Kolejnym miejscem, w którym osoba wchodząca na rynek pracy powinna rozejrzeć się za pracą, są social media. Mamy tu na myśli przede wszystkim portal Facebook – jego główna moc wynika z dostępności licznych grup związanych z poszukiwaniami pracy lub poświęconych konkretnym dziedzinom.

Praca bez doświadczenia szuka pracowników dorywczych – dla osób, które szukają pierwszej pracy, pracy bez doświadczenia, grupy na facebooku mają propozycje z ofertami pracy tymczasowej. Powyżej jest screen z Praca dorywcza – cała Polska.

Jeśli szukasz pracy jako pracownik fizyczny, możesz w facebookowej wyszukiwarce wpisać hasło np. “praca na budowie” – zobaczysz, że wyświetli Ci się wiele grup poświęconych zatrudnieniu osób chcących rozpocząć pracę w budowlance. Jeśli szukasz pracy na godziny, pracy dla studentów czy chociażby pracy dodatkowej – warto przejrzeć właśnie Facebook i zawarte w nim grupy. 

Oczywiście warto ze swoimi poszukiwaniami wyjść poza Facebooka – niezależnie od tego, czy jesteś jeszcze studentem, czy edukację masz już za sobą, serwis LinkedIn jest miejscem, w którym warto mieć swój profil. Miejsce to może otworzyć Ci drzwi do kariery, niezależnie od branży, w której chcesz się rozwijać – rekruterzy większości firm szukają tam również kandydatów do pracy spełniających ich oczekiwania. 

Poszukiwania offline

Podczas rozglądania się za pierwszą pracą bez doświadczenia warto również wyjść poza świat internetu. Jeśli szukasz pracy w sklepie stacjonarnym lub jako magazynier, albo jako kasjer sprzedawca, możesz po prostu przejść się do miejsc, które Cię interesują i zapytać, czy jest tam praca dla Ciebie. Ewentualnie możesz też zapytać, czy jest możliwość zostawienia CV w takim miejscu, ponieważ może się okazać, że w przyszłości dana firma będzie szukać kogoś takiego jak Ty.

Dodatkowym pomysłem może być udział w targach pracy – może przybliżyć Cię do znalezienia pierwszego zatrudnienia. Warto, jeszcze na studiach, odwiedzać tego typu wydarzenia – dają one okazje do osobistego kontaktu z przedstawicielami poszczególnych firm, a dokładniej – dają okazję do zapoznania się oczekiwaniami i realiami pracy na danym stanowisku, w danej branży.

Podczas poszukiwań pierwszej pracy i tym samym sposobem na zdobycie doświadczenia możesz też zajrzeć do Urzędu Pracy. Co prawda, zazwyczaj dominują tam oferty pełnoetatowych, więc godzenie ze szkołą lub inną pracą może być wyzwaniem, co nie oznacza, że należy rezygnować z przeglądania tamtejszych propozycji. 

Pomysły dla uczniów i studentów, którzy już wiedzą, co chcą robić zawodowo

Okres nauki to doskonały czas, aby zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe. Oprócz możliwości dorobienia kilku groszy młode osoby w ten sposób  zyskują coś znacznie ważniejszego – wchodzą one na rynek jako osoby, które tracą status pracownika bez doświadczenia.  

Załóżmy, że interesujesz się marketingiem. Z tego względu pojawiają się na Twojej drodze zagadnienia związane ze sprzedażą, strategiami komunikacji, strategiami cenowymi, tworzeniem i komunikowaniem promocji, odpowiednią obsługą klienta, kanałami dotarcia do obecnego lub potencjalnego klienta. Dzięki pracy na zleceniach, pracy na godziny masz okazje zdobyć wiedzę i odpowiedzi na zagadnienia tutaj zawarte. Wiedza, którą wynosisz z takiego miejsca jest świetnym kapitałem na start – zwłaszcza, gdy już zaczniesz szukać ofert na specjalistycznych stanowiskach.

Jako student na pewno możesz sprawdzić stronę Twojej uczelni lub szkoły. Tam na pewno są publikowane oferty dla osób rozglądających się za pierwszą pracą bez doświadczenia. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że firmy w tym przypadku szukają konkretnych osób – jeśli dodają ogłoszenie na uczelni ekonomicznej, to pewnie będą zainteresowane osobami, które mają, np. wiedzę z zakresu rachunkowości. 

Portale specjalistyczne, aplikacje branżowe

Sposobem na zdobycie pierwszej pracy bez doświadczenia, pierwszej poważnej pracy są portale branżowe. A jeśli szukasz pierwszej pracy po studiach, mogą zainteresować Cię bardziej specjalistyczne stanowiska. Zwłaszcza jeśli czasy studenckie upłynęły Ci na doskonaleniu się w określonej dziedzinie.  

Jest wiele portali i aplikacji poświęconych konkretnym branżom – w sieci możesz znaleźć portale dla marketingowców, coachów, organizatorów eventów, w branży nowych technologii, itd.

4 elementy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas poszukiwań pierwszej pracy bez doświadczenia

Do poszukiwań pierwszej pracy bez doświadczenia warto się przyłożyć. W końcu powinno Ci zależeć na skutecznym rozpoczęciu swojej kariery zawodowej. Poniżej podpowiadamy, jak zwiększyć swoją skuteczność w tym ważnym etapie życia.

Lokalizacja miejsca pracy 

Wiadomo, że czasem trzeba sporo poświęcić, szukając przyszłej pracy. Zastanów się jednak, czy codzienne dojazdy pozwolą Ci prowadzić tryb życia zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Jeśli wiesz, że siedziba firmy jest położona na drugim końcu miasta, lepszym wyborem może okazać się wybór pracy w pobliżu miejsca zamieszkania.

Forma zatrudnienia

Na etapie kontaktów z potencjalnymi pracodawcami, pamiętaj, aby zapytać o warunki zatrudnienia. (Na temat, jaka będzie minimalna krajowa w 2024 pytać nie musisz, choć dobrze byś wiedział przed takim spotkaniem). Dowiedz się, jaki rodzaj umowy proponuje Ci dana firma. Ten element powinien być ważnym kryterium wyboru właściwego miejsca dla siebie.

Benefity pracownicze

Dowiedz się, czy Twój pracodawca oferuje Ci jakieś dodatkowe bonusy do wynagrodzenia. Najczęściej takie benefity przyjmują postać prywatnej opieki medycznej, karty sportowe lub dofinansowanie posiłków. Choć początkowo mogą one wydawać się małowartościowe, to finalnie one również sprawiają, że w Twojej kieszeni zostaje więcej pieniędzy. 

Przekonujące CV

Wiele osób kompletnie nie ma pomysłu, co wpisać do CV. Jeśli faktycznie nie masz żadnego doświadczenia zawodowego, uwzględnij tam swoje staże i praktyki i wolontariaty, w których brałeś udział w szkole lub na studiach. Wymień w tym dokumencie wszystkie swoje kompetencje, które mogą się przydać na interesującym Cię stanowisku. Wymień również swoje zainteresowania w CV — pokaż pracodawcy, że jesteś ciekawą osobą, której osobowość może wprowadzić dobrą atmosferę do firmy. 

Kolejnym częstym problemem jest nadanie atrakcyjnej wizualnie formy życiorysowi zawodowemu. Na szczęście można łatwo sobie z nim poradzić. Wystarczy sięgnąć po internetowy kreator CV, w którym z łatwością stworzyć profesjonalne CV w kilka minut — bez konieczności uczenia się projektowania graficznego. 

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Co prawda, jeśli szukasz pracy tymczasowej, to kwestia przygotowania CV i rozmowy kwalifikacyjnej Cię ominie, prawdą jest, że poszukiwanie pierwszej pracy to także praca nad CV, które otworzy Ci możliwość podjęcia rozmowy rekrutacyjnej i może zmiany statusu z pracownik bez doświadczenia na bardziej korzystny w oczach przyszłych pracodawców. CV i list motywacyjny są ważne podczas pierwszego kontaktu pracodawcy z Twoją osobą. Drugim ważnym momentem w procesie rekrutacji jest Twoje osobiste spotkanie z pracownikiem firmy. Warto dobrze się przygotować do takiej rozmowy.

Postaraj się przed spotkaniem dowiedzieć jak najwięcej na temat firmy — pracodawcy zazwyczaj zadają pytania na temat swojej firmy, chcą wiedzieć, czy kandydat zadał sobie trud i ma jakąkolwiek wiedzę o swoim potencjalnym miejscu pracy. 

Jak wygląda urlop z pierwszą pracą bez doświadczenia?  

Jeśli uda Ci się znaleźć zatrudnienie na umowę o pracę (choć może się okazać, że praca na umowę zlecenie w 2024 będzie dla Ciebie nie mniej odpowiednia), w końcu będziesz cieszyć się prawdziwym urlopem — wynikającym z kodeksu pracy. Jako że ilość dni urlopu przysługujących pracownikom wynika ze stażu pracy, na początku będziesz mieć prawo do 20 dni urlopu. Okres ten wydłuży się do 26 dni, gdy Twój staż pracy przekroczy 10 lat. 

Praca bez doświadczenia – jak znaleźć szybko?

Niezależnie, jakie masz wykształcenie, w Tikrow znajdziesz pracę nie na pełny etat. Tutaj praca jest elastyczna – pracujesz ile chcesz, kiedy chcesz. Co prawda pracą wykonywaną zdalnie przez internet nie się zadowolisz, bo takich ofert tam nie ma. Możesz natomiast pracować w sklepie lub jako pracownik na produkcji bez doświadczenia.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst pozwoli Ci lepiej przygotować się do poszukiwania pierwszej pracy bez doświadczenia. Dodatkowo będziesz wiedzieć, w których miejscach rozpocząć poszukiwania i jak najlepiej zaprezentować się jako idealny kandydat na konkretne stanowisko.   

Podobne artykuły

arrow

Pracownik produkcji – oferty, obowiązki, zarobki

Jeśli szukasz pracy na produkcji albo szukasz pracowników produkcji – to dobrze trafiłeś. Pracownik produkcji to osoba biorąca...

arrow
Outsourcing logistyczny a wynajem pracowników

Outsourcing logistyczny i wynajem pracowników na logistykę w 48h 

Outsourcing logistyczny to element strategii, której celem jest optymalizacja procesów, w tym optymalizacja kosztów zatrudnienia pracowników. Jakie są...

arrow
aplikacja do szukania pracy

Aplikacja do szukania pracy z wypłatą w 15 minut

Wysyłanie CV, czekanie na odpowiedź od rekrutera, udział w rozmowach kwalifikacyjnych – szukanie pracy etatowej, szukanie pracy dodatkowej,...