Blog
Data publikacji: 8 maja, 2023
3 minutyczytania

Minimalna krajowa – jaka będzie jej wysokość od lipca 2023?

Wraz z początkiem roku 2023 wzrosła wysokość minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 3490 zł brutto. Kwota ta będzie obowiązywała do końca czerwca. Od 1 lipca płaca minimalna zostanie ponownie podwyższona. Sprawdź, ile wyniesie najniższa krajowa.

Minimalna krajowa w 2024 roku – sprawdź najważniejsze informacje.

Pierwsza tegoroczna podwyżka płacy minimalnej obowiązywała od początku stycznia. Obecnie wartość podstawowego wynagrodzenia wynosi 3490 zł brutto i wraz z początkiem lipca zwiększy się o 110 zł. Wówczas płaca minimalna wyniesie 3600 zł brutto.

Minimalna stawka godzinowa 2023

Również dwukrotny wzrost dotyczy w tym roku minimalnej stawki godzinowej. Od początku 2023 roku obowiązująca wysokość to 22,80 zł brutto za godzinę pracy. Od 1 lipca stawka ta wzrośnie do 23,50 zł brutto.

Jaka była płaca minimalna w 2022 roku?

Dla porównania minimalne wynagrodzenie w ubiegłym roku wynosiło 3010 zł brutto. To w sumie o 480 zł mniej niż obecnie i o 590 zł mniej niż od lipca br. będzie wynosiła kwota najniższej pensji. Z kolei minimalna stawka godzinowa rok temu wynosiła 19,70 zł brutto.

Czym jest wynagrodzenie minimalne?

Wynagrodzenie minimalne stanowi minimalny pułap wynagrodzenia, który pracodawcy są zobowiązani wypłacać pracownikom za wykonaną przez nich pracę. Odrywa ważną rolę w zmniejszaniu nierówności dochodowej oraz z punktu prawnego chroni pracowników przed wykonywaniem pracy poniżej ustalonych stawek. Informacja o odgórnie, formalnie zapewnionej stawce minimalnej pewnych zmartwi, zwłaszcza wiele firm małych i dużych. Ale znajdą się tacy, których cieszy. Np. jeśli szukasz pracy bez doświadczenia, pracy dla studenta czy pracy dorywczej, a szukasz szybkich zleceń z szybką wypłatą – to definitywnie informacja o co raz wyższej minimalnej raczej cieszy, niż zmartwi.

Warto zauważyć, że wynagrodzenie minimalne jest corocznie ustalane przez rząd na podstawie analizy sytuacji na rynku pracy i wskaźników gospodarczych (zobacz, jaka będzie minimalna krajowa w 2024). W ciągu ostatnich kilku lat najniższa krajowa w Polsce systematycznie wzrastała, co jest związane m.in. z rosnącą siłą nabywczą wynagrodzenia minimalnego oraz poprawą warunków pracy dla pracowników o niskich kwalifikacjach i zarobkach.

Co się składa na wynagrodzenie minimalne?

Składniki wynagrodzenia minimalnego mogą się różnić w zależności od kraju, jednak w większości przypadków obejmują ten sam zakres. Na wysokość wynagrodzenia minimalnego w Polsce składa się płaca zasadnicza oraz wszelkie świadczenia wynikające z umowy o pracę, które stanowią koszt dla pracodawcy.

  • Wynagrodzenie zasadnicze – minimalna kwota, jaką pracownik powinien otrzymywać za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.
  • Dodatki do wynagrodzenia – np. dodatki za pracę w nocy, w weekendy, święta, nadgodziny, prace w szczególnych warunkach, np. w wysokich temperaturach.
  • Ekwiwalent za urlop – minimalna kwota, jaką pracownik powinien otrzymać za jeden dzień urlopu wypoczynkowego.
  • Składki na ubezpieczenie zdrowotne – minimalna kwota, jaką pracodawca powinien odprowadzić na ubezpieczenie zdrowotne pracownika.
  • Składki na ubezpieczenie społeczne – minimalna kwota, jaką pracodawca powinien odprowadzić na ubezpieczenie społeczne pracownika.
  • Fundusz pracy – minimalna kwota, jaką pracodawca powinien odprowadzić na Fundusz Pracy.

W niektórych krajach składniki te mogą się różnić, a także istnieć dodatkowe składniki, takie jak dodatki do wynagrodzenia za pracę w niedziele handlowe, dodatki dla pracowników o niskich kwalifikacjach, itp.

Porównaj zmiany w składowych wynagrodzenia minimalnego dla kwoty 3490 zł brutto i 3600 zł brutto:

Head of Marketing

Podobne artykuły

arrow

Gorący IV kwartał w handlu – jak MediaMarkt znajduje pracowników

MediaMarkt to europejski lider sprzedaży elektroniki użytkowej. Pierwszy sklep MediaMarkt w Polsce został otwarty 25 lat temu –...

arrow
Komputronik

Jak Komputronik wygrywa z konkurencją w Black Week? Odpowiada ekspert z 20-letnim doświadczeniem.

4 do 6 lat wstecz znaczenie Black Weekend nie było aż tak duże jak teraz – mówi Marcin...

arrow
Optymalizacja kosztów zatrudnienia 2024

Koszty zatrudnienia pracowników w 2024 roku – kalkulator i optymalizacja

Firma, którą reprezentujesz szuka sposobu, jak zoptymalizować koszty zatrudnienia? Niniejszy artykuł pomoże odpowiedzieć na to zagadnienie specjalistom, managerom ...