Blog
Praca sezonowa gdzie szukać
Data publikacji: 21 lutego, 2024
3 minutyczytania

Jak znaleźć pracę sezonową, która pozwoli sporo zarobić? 

Uczysz się lub studiujesz i chcesz trochę dorobić? Jeśli tak, to nie ma lepszego pomysłu, niż znalezienie pracy sezonowej – czy to pracy na ferie zimowe, czy pracy na lato. Z poniższego poradnika dowiesz się, jak się przygotować do tego zajęcia i gdzie szukać pracy sezonowej nie tylko na okres wakacji.  

Praca sezonowa dla studenta
Tikrow po polska aplikacja z dniówkami, zleceniami na godziny oraz oczywiście ofertami z pracą sezonową. Bez CV i rekrutacji, z wypłatą natychmiast.

Ten artykuł pomógł tym, którzy chcą: 

  • znaleźć pracę sezonową z pomocą aplikacji mobilnej
  • dowiedzieć się gdzie znaleźć pracę sezonową bez CV i udziału w procesie rekrutacyjnym,
  • poznać, jakie stanowiska w ramach pracy sezonowej pozwolą dobrze zarobić. 

4 miejsca, w których znajdziesz pracę sezonową

Przejdźmy do konkretów – poniżej przedstawiamy listę miejsc, które warto odwiedzić online i offline, jeśli chcesz znaleźć sensowną, dobrze płatną pracę sezonową. Znajdziesz w nich ogłoszenia dotyczące ofert w gastronomii, pracy biurowej, pracy w sklepie, jak również te związane z pracą w magazynie czy na produkcji. 

Aplikacja z ofertami pracy sezonowej

W pierwszej kolejności polecamy szukać pracy w aplikacji z pracą dorywczą – Tikrow. Tikrow to aplikacja do szukania pracy i zarazem platforma, która łączy firmy z pracownikami sezonowymi, pracownikami tymczasowymi, oferując pracę dla studentów i uczniów. Każdego dnia pojawiają się w niej nowe oferty od krajowych pracodawców, którzy oferują sezonowe zatrudnienie osobom w młodym wieku (i nie tylko). 

Praca sezonowa bez CV i bez udziału w rozmowach rekrutacyjnych? Trzeba wypełnić kwestionariusz osobowy, by móc korzystać ze zleceń i dniówek na godziny, z wypłatą nawet w 15 minut po zakończeniu zlecenia. Sprawdź oferty pracy sezonowej w aplikacji Tikrow.

W Tikrow – po dokonaniu rejestracji – użytkownicy aplikacji mobilnej mają setki ofert do wyboru, filtry i możliwości personalizacji. Dzięki nim na głównym ekranie pojawiać się będą oferty pracy dorywczej i pracy sezonowej czy to dotyczące danego stanowiska (np. praca dla magazynierów albo praca jako sprzedawca w sklepie), czy pracy we wskazanych punktach danej marki (np. Media Markt, Pandora), czy wreszcie tylko w odległości np. 5 km od miejsca Twojego zamieszkania. 

Aplikacja z ofertami pracy sezonowej i pracy wakacyjnej

Na rynku działa wiele firm określanych mianem agencji zatrudnienia, agencji pracy tymczasowej czy biur pośrednictwa pracy. W takich miejscach także znajdziesz oferty dla siebie, jeśli szukasz pracy sezonowej. Mechanizm działania tego typu biznesów zakłada, że stanowią one rolę pośrednika między pracodawcą, firmą, która szuka pracowników a osobami takimi jak Ty – szukającymi pracy sezonowej. 

Aplikacja Tikrow pozwala na przeglądanie różnych ofert w różnych miejscach Polski. Zainteresowany pracą sezonową na terenie Polski, to rejestruj się w Tikrow.

Tym, co je różni między sobą, to oczywiście region, w jakim działają. A dalej:  

  • oferty, jakie składają pracownikom sezonowym (niektóre specjalizują się tylko w konkretnej branży np. logistycznej);  
  • procedur, jakim trzeba się podporządkować, by stać się częścią pracowników agencji (na przykład udział w procesie rekrutacyjnym, w tym spotkanie w agencji albo rozmowa poprzez kamerkę internetową);  
  • ponadto, a dla wielu młodych ludzi najważniejsze, nawet najlepsza agencja pracy w Polsce nie posiada aplikacji mobilnej dla osób, szukających pracy sezonowej. Inaczej jest w Tikrow – polskiej Agencji Pracy Natychmiastowej.

W Tikrow – polskiej platformie, która łączy pracowników z firmami, które potrzebują pracowników “na już” – pracownicy mogą przeglądać zlecenia i aplikować na nie bez wysyłania CV, bez udziału w procesie rekrutacyjnym a nawet bez doświadczenia.

Kontakt bezpośredni z nadmorskimi restauracjami i punktami handlowymi

Jeśli szukasz pracy sezonowej, poza przeglądaniem aplikacji z pracą dorywczą lub portali z ogłoszeniami z pracą, spróbuj wyjść na poszukiwania w terenie. Jeśli znasz miasto albo region, który Cię interesuje i szukasz pracy jako kelner czy pracy jako sprzedawca, wówczas skorzystaj z mapy Google i wyszukaj punkty, które zajmują się biznesem charakteryzującym się ofertami pracy sezonowej. Gdy je znajdziesz do dzieła – wysyłaj tam swoje CV, a jeszcze lepiej – zanieś je na miejsce osobiście. 

Jeśli marzy Ci się praca na wakacje, praca nad morzem, wybierz listę restauracji i punktów gastronomicznych, w których chcesz pracować. Znajdź dane kontaktowe restauracji i wyślij do nich swoje CV. Możesz też tam zadzwonić – taki ruch powinien zwiększyć Twoją skuteczność, jeśli dobrze przygotujesz się do rozmowy, tj. jeśli będziesz znać potencjalne, czekające Cię obowiązki.

Grupy tematyczne na Facebooku z pracą sezonową, pracą tymczasową i pracą dla studenta

Facebook to doskonałe miejsce, w którym warto szukać pracy sezonowej – pracy na wakacje czy pracy na ferie zimowe. Facebook, w przeciwieństwie do aplikacji TikTok czy Instagram, pozwala na tworzenie grup tematycznych, zrzeszających właśnie osoby zainteresowane pracą sezonową. To właśnie tam firmy udostępniają ogłoszenia z pracą dla studentów i uczniów. Do takich grup należy “Prace dorywcze – cała Polska”. 

Szukanie pracy sezonowej
Grupy tematyczne na Facebooku z ofertami pracy dorywczej, w tym pracy sezonowej, pracy na wakacje czy na ferie zimowe. 

Może się też okazać, że któraś z firm będzie szukać kogoś do pracy na zastępstwo – takie rozwiązanie może sprawić, że jeśli sprawdzisz się na swoim stanowisku, zajęcie na wakacje przerodzi się w pełnoetatową pracę w przyszłości. 

Stąd warto – analogicznie, jak to robisz w wyszukiwarce Google – wpisać w tamtejszą, facebookową wyszukiwarkę zwrot praca sezonowa, prace dorywcze celem dołączenia do grup i oglądania tego, co mają w ofercie.

Zagraniczne strony z ofertami z pracą sezonową

Wiele młodych osób staje przed pytaniem – zostać w kraju, czy wyjechać za granicę do pracy na okres wakacji? O ile jeszcze kilka lat temu można by jednoznacznie polecić wyjazd do innego kraju, tak dziś niekoniecznie jest to najlepsze rozwiązanie.

Praca za granicą często oznacza tęsknotę za domem i bliskimi. Do tego dla wielu osób problemem jest bariera językowa. Trzeba też pamiętać, że inflacja wpływa na wzrost cen również w innych krajach poza Polską. Nawet jeśli zechcesz wyjechać do Norwegii (słynącej z wysokich zarobków), wzrost cen odbije się na Twoim finalnym wynagrodzeniu.

A warto zwrócić uwagę na to, że obecnie praca na wakacje w kraju oferuje przyzwoite zarobki. 

Jeśli nie wiesz, jak znaleźć pracę sezonową za granicą, możesz przeszukać Google – wpisz w wyszukiwarce hasła związane z rynkiem pracy w danym kraju. Najlepiej użyj do tego języka obowiązującego w danym kraju. Dowolny tłumacz online podpowie Ci, jak w danym języku wpisać hasło „sezonowa praca”. W wyszukarce znajdziesz też agencje pracy, które zajmują się oferowaniem Polakom pracy za granicą. 

Praca sezonowa w 2024 a stawki godzinowe i stanowiska pracy

Praca na magazynie / magazynier

Jeśli szukasz pracy sezonowej np. pracy na wakacje 2024, ale wolisz pracować z dala od słońca, to warto pomyśleć o pracy na magazynie. Ranking najlepiej płatnych zawodów według Tikrow otwiera pracownik magazynu z uprawnieniami UDT. Na tym stanowisku osoby posiadające status studenta lub ucznia mogą dostać 36 zł na rękę, co oznacza dniówkę na poziomie ok. 300 zł. Oferty pracy pojawiają się nawet w niedzielę. 

Jeśli jesteś z Tikrow, to po naszej stronie są wszystkie formalności: US, ZUS, dbałość o to, by było dużo zleceń. Praca sezonowa i Tikrow to całkiem niezły kierunek.

Pracownik sklepu / Sprzedawca / Sprzedawczyni

Na drugim miejscu w rankingu najlepiej płatnych stanowisk w aplikacji Tikrow zajmuje pracownik sklepu odzieżowego. W okresie sezonu wakacyjnego część sieci handlowych uruchamia sklepy mobilne w miejscowościach turystycznych. By zostać pracownikiem sklepu, a gdzieniegdzie asystentem kierownika, wystarczy umiejętność pracy w zespole i dobre nastawienie na klienta. Dzięki godzinowej stawce na poziomie 33 zł, w ciągu jednego dnia można dorobić blisko 270 zł na czysto.

Praca w supermarkecie 

Gdy mowa o supermarkecie, to mowa o sklepach typu Biedronka, Leroy Merlin czy Homla. To zajęcie polega rozpakowywaniu i układaniu towarów czy na obsłudze kasy fiskalnej, czy wreszcie na pracach porządkowych. Jako student czy uczeń możesz liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 270 zł za dniówkę. 

Praca na produkcji / Pomocnik operatora maszyn

Na 4. pozycji uplasowała się praca na produkcji. To zawód, na który jest w szczególności duży nabór w weekendy. W przypadku tej pracy liczy się przede wszystkim chęć do pracy. Stawka godzinowa, wynosi 31 zł “na rękę”. W weekendy dniówki mogą być 10-12-godzinne. W 2 dni da się w Tikrow zarabia się czasem 750 zł.

Praca w gastronomii  / Pracowniczka gastronomii / Kelner / Kelnerka / Kucharz / Kucharka

Szukając zajęcia w gastronomii możemy wybierać między kelnerem, pracą „na kasie” restauracji czy pracą pomocniczą „na kuchni”. W tym przypadku trzeba liczyć się z koniecznością posiadania książeczki sanepidu (Patrz: Jak wyrobić książeczkę sanepidu). Dniówki w ofertach to najczęściej 10 godzin przy stawce ok. 30 zł na rękę

Umowa a pracownik sezonowy?

Jeżeli chodzi o pracę wakacyjną, raczej rzadko tu możesz liczyć na zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Jeżeli już, to pracodawcy proponują umowę na czas określony, np. na 3 miesiące. Zdecydowanie częstszą praktyką jest praca na umowę zlecenie lub na umowę o dzieło. 

W przypadku różnego rodzaju zbiorów, w polskim prawie występuje rodzaj umowy określany mianem umowy o pomocy przy zbiorach – może ona być słusznym wyborem, jeśli chcesz spędzić wakacje w Polsce przy zbieraniu owoców lub roślin. 

Pamiętaj, by nie decydować się na pracę na czarno – wiąże się ona z przykrymi skutkami prawnymi nie tylko dla pracodawcy, ale również dla Ciebie. Ważne, by już podczas pierwszego kontaktu z pracodawcą, dowiedzieć się, jaką umowę firma Ci proponuje. 

Jak się zabrać za przygotowania do pracy sezonowej? Kilka sugestii.

Pamiętaj, że wakacje to czas festiwali muzycznych i wszelkich wydarzeń kulturalnych, na których możesz chcieć się pojawić – czy to w roli pracownika, który pomaga zorganizować takie wydarzenie, czy w roli uczestnika. To całkiem spoko praca dodatkowa. Z tego względu, jeśli chcesz łączyć wakacje z rozrywką, musisz dobrze zaplanować swój czas. Poniżej dzielimy się wskazówkami, które Ci to ułatwią. 

Planowanie pracy sezonowej w trakcie roku szkolnego

Pamiętaj, by nie czekać na ostatni moment! Zacznij szukać ofert pracy sezonowej jeszcze w trakcie roku szkolnego. Odwlekanie poszukiwań może sprawić, że zostaną dla Ciebie najmniej atrakcyjne stanowiska. W najgorszym wypadku pozbawiasz się szansy na wakacyjny zarobek. 

Podczas roku szkolnego czy akademickiego pamiętaj, aby od czasu do czasu sprawdzać aplikacje mobilne z ofertami pracy sezonowej, grupy tematyczne czy strony internetowe. Dzięki temu może się okazać, że szybko znajdziesz pracę wakacyjną oferującą dobre zarobki. Zwłaszcza, że możesz ustawić specjalne alerty, które będą Cię informować o nowych ofertach. 

Stworzenie skutecznego CV (choć nie w każdej pracy sezonowej potrzebne)

Jak już wiesz, nie każdy pracodawca pozwala ubiegać się o pracę sezonową bez wysyłania CV. Szukając pracy sezonowej, warto mieć uniwersalne CV, zawierające najważniejsze z perspektywy pracodawcy informacje. Możesz pokusić się o takie z dokładnie opisanymi obowiązkami, by pracodawca widział, że nadasz się do obowiązków, jakie zamierza Ci zlecić. 

Stworzony w Wordzie dokument zamień na PDF. Dlaczego? W Wordzie różnie prezentują się informacje tam zawarte (czasem się wiersze i kolumny układają inaczej, niż to wygląda w pliku). Jeśli nie wiesz, jak napisać CV, zagadnienie to rozwiążesz dwojako: poszukaj wzorów CV oraz przejrzyj oferty pracy sezonowej celem zawarca w CV tych informacji, które są ważne na poszukiwane przez Ciebie stanowiska. 

Nauka podstawowych zwrotów w języku obcym – pożyteczny aspekt pracy sezonowej

Nawet jeśli nie chcesz pracować za granicą, warto podszkolić język obcy. Po co? W ramach prac sezonowych popularne są stanowiska w branży gastronomicznej, a dokładniej praca jako kelner

Jeśli chcesz do sprawy podejść ambitnie, możesz wziąć udział w przyspieszonym kursie języka obcego – stacjonarnie lub online. A jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, na YouTube znajdziesz wiele kanałów do nauki praktycznie każdego języka. 

Podsumowanie: jak znaleźć pracę sezonową, która pozwoli sporo zarobić? 

Jak widać z tego artykułu, praca sezonowa to nie tylko zbiór warzyw, sadzenie, rolnictwo, ogrodnictwo czy sprzątanie pokoi. Praca sezonowa to nie tylko Holandia, Anglia, Włochy, Grecja czy Norwegia. Z Tikrow wydanie zezwolenia na pracę sezonową nie jest potrzebne. Praca sezonowa opłacalna jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z Tikrow znajdziesz atrakcyjne oferty pracy sezonowej w różnych miejscach Polski. Nie musisz być kierowcą kat b. Tikrow możesz połączyć pracę na pełny etat z lub ze stażem. 

Czujesz już gotowość do poszukiwań idealnej wakacyjnej pracy, która pozwoli Ci zarobić pieniądze na kolejny rok szkolny? Jeśli tak, to zacznij poszukiwania ofert w aplikacji Tikrow – znajdziesz tam ogłoszenia z całego kraju, również oferty pracy nad morzem lub w górach. 

Podobne artykuły

arrow
Szukasz pracy jako kelner?

Praca jako kelner – oferty, zarobki, obowiązki

Praca na stanowisku kelnera jest jednym z najpopularniejszych wyborów pracy zarobkowej w branży gastronomicznej. Od tego stanowiska wiele...

arrow
Trendy rynku pracy dorywczej

Raport: Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa

Poznaj oczekiwania i potrzeby pracowników dorywczych. Przeczytaj o wyzwaniach przed jakimi stają pracodawcy w Polsce.

arrow

Praca na umowę zlecenie w 2024 – wszystko co musisz wiedzieć

Umowa zlecenie to jedna z popularnych form umów regulujących stosunek pracy między pracownikiem a pracodawcą. Jest często wykorzystywana...