Blog
Data publikacji: 26 kwietnia, 2024
3 minutyczytania

Praca tymczasowa – co to jest? Jak znaleźć?(Poradnik) 

Praca tymczasowa to zagadnienie, które z reguły interesuje osoby młode lub te, które chcą sobie dorobić do pensji. Okazuje się, że ten model zatrudnienia to świetny pomysł dla wielu grup osób. Chcesz wiedzieć, czym jest praca tymczasowa i kiedy może być dla Ciebie słusznym wyborem? Poniższy poradnik wyjaśni Ci najważniejsze kwestie dotyczące pracy tymczasowej.

Ten artykuł pomógł osobom, które: 

 • szukały pracy tymczasowej,  
 • chciały zatrudnić pracownika tymczasowego, 
 • zastanawiały się nad skorzystaniem z usług agencji pracy tymczasowej, 
 • chciały poznać rolę agencji oraz koszty zatrudnienia.

Definicja pracy tymczasowej i rola agencja pracy tymczasowej

Praca tymczasowa to forma zatrudnienia, w której do pracy zatrudnia Cię agencja pracy tymczasowej, a obowiązki wykonujesz na rzecz docelowego pracodawcy . Pracownik tymczasowy z kolei to osoba, która jest zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej.  Wyłącznie w celu wykonywania tego typu pracy (więcej na ten temat poniżej) na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika (czyli firmy, która także podpisała umowę współpracy z agencją pracy tymczasowej). 

Tikrow to Agencja Pracy Natychmiastowej z aplikacją dla pracodawcy oraz dla pracownika. Tikrow firmom oferuje pracowników tymczasowych w 48h, z kolei pracownikom pracę tymczasową do wyboru za pomocą aplikacji na iOS i na Android

To właśnie agencja pracy tymczasowej wykonuje wszelkie obowiązki w imieniu pracownika tymczasowego dotyczące: 

 • zawarcia umowy,  
   
 • zgłoszenia pracownika tymczasowego do ZUS-u,  
   
 • opłacania składek ZUS, 
   
 • wypłaty wynagrodzenia, 
   
 • rozliczenia podatków.


   

Pracownik tymczasowy z perspektywy kodeksu pracy

Przepisy kodeksu pracy określają prace, które można wykonywać tymczasowo. Zalicza się do nich: 

 • prace sezonowe, okresowe, doraźne; 
   
 • prace, których terminowa realizacja przez pracowników na stałe zatrudnionych jest niemożliwa; 
   
 • prace, które należą do obowiązków pracownika na stałe zatrudnionego przez pracodawcę, a który jest nieobecny w pracy. 
   
Praca tymczasowa gdzie szukać co to
W aplikacji Tikrow termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej zależy tylko od chęci i woli pracowników. Wynagrodzenie za pracę pojawia się już w 15 minut po zakończeniu zlecenia, co sprawia, że żadnemu z naszych klientów nie brakuje rąk do pracy. Na iOS i na Android

Jednocześnie, przepisy regulują, jakie obowiązki nie mogą być wykonywane w ramach pracy tymczasowej. Pracownik tymczasowy nie może wykonywać prac o charakterze szczególnie niebezpiecznym.  

Pracownikom tymczasowym nie wolno wykonywać m.in.: 

 • prac na wysokości, 
 • prac budowlanych, remontowych czy rozbiórkowych prowadzonyche bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części; 
 • prac z materiałami niebezpiecznymi, 
 • prac w zamkniętych przestrzeniach, takich jak zbiorniki, kanały, wnętrza urządzeń technicznych. 

Ustawa określa okres obowiązywania umowy u pracodawcy tymczasowego 

Charakterystyczną cechą tego rodzaju zatrudnienia jest jasno zdefiniowany okres, w którym możesz wykonywać pracę na rzecz pracodawcy tymczasowego —  nie może on przekroczyć łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Nie oznacza to, że jesteś zmuszony do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz tylko jednego pracodawcy użytkownika. Możesz w tym czasie swobodnie wybierać spośród wielu firm oraz stanowisk, jakie Cię interesują – to jedna z przewag Tikrow. 

Musisz pamiętać, że po przekroczeniu wspomnianych 36 miesięcy, ponownie pracę na rzecz tego samego pracodawcy podjąć możesz dopiero po upływie kolejnych 36 miesięcy.  

Miejsca, w które warto zajrzeć po pracę tymczasową 

Agencja pracy tymczasowej — to słowo klucz podczas poszukiwań zatrudnienia na krótki okres. Jeśli myśląc o niej wyobrażasz sobie zwyczajne, stacjonarne biuro w centrum miasta z okienkami obsługującymi interesantów to z pewnością uda nam się nieco Cię zaskoczyć. Tikrow jest nowoczesną agencją pracy online, gdzie wszystkie formalności załatwia się za pośrednictwem paru kliknięć, bez wychodzenia z domu.

Agencje pracy tymczasowej działają w internecie. Niektóre mają tylko stronę www, inne mają aplikację z ofertami pracy tymczasowej. Oferty możesz przeglądać na komputerze lub smartfonie – w wersji na Android i na iOS

Tikrow oferuje osobom poszukującym pracy tymczasowej nowoczesną stronę internetową i aplikację mobilną. Nie musisz tracić czasu na dojazdy na spotkania z pracownikiem agencji. Tu wszystko odbywa się przez internet. Także kontakt z pracownikiem agencji nie wymaga spotkań stacjonarnych. To wszystko sprawia, że poszukiwanie pracy tymczasowej staje się wygodne, oszczędza mnóstwo czasu i gwarantuje dostęp do ofert pracy od najlepszych pracodawców na rynku. 

Oczywiście możesz też zajrzeć do biur agencji pracy tymczasowej działających w Twoim mieście. Z tym że tutaj nie masz pewności, czy publikowane oferty będą pochodzić od zaufanych firm — tym samym Twoje poszukiwania pracy tymczasowej mogą być sporym rozczarowaniem. 

Ważna przestroga. Jeśli zdecydujesz się na byciem zatrudnionym przez agencję pracy tymczasowej, upewnij się, że jest ona godna zaufania. Weryfikacja poniższych elementów zwiększy Twoją pewność co do wiarygodności danej agencji: 

 1. Upewnij się, że interesująca Cię agencja pracy tymczasowej posiada stosowny wpis do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa, w którym mieszkasz. Możesz to zrobić na tej stronie
   
 1. Sprawdź wiarygodność na własną rękę — upewnij się, że agencja posiada swoje stacjonarne biuro, w którym masz możliwość rozmowy z jej pracownikiem. Zweryfikuj staż działalności agencji; 
   
 1. Zapytaj, czy agencja posiada ważne ubezpieczenie OC. Jeśli nie, zalecamy ostrożność. Najlepiej zrezygnuj z poszukiwań pracy tymczasowej przez taką agencję.  
   

Korzyści płynące z pracy tymczasowej dla pracownika 

Praca tymczasowa to dobre rozwiązanie dla studentów poszukujących pracy dorywczej jak również dla tych, którzy mają stałą pracę ale chcą dorobić. Tymczasowe zatrudnienie wyróżnia szereg cech, które mogą sprawić, że jest to opcja dla Ciebie. Oto one: 

 1. Elastyczność: niezależnie, czy łączysz pracę ze szkołą, czy ze studiami, zatrudnienie tymczasowe daje Ci duży margines w zakresie wyboru godzin pracy. Często występuje tu system zmianowy, tym samym godziny pracy możesz dostosować do Twoich pozostałych zajęć.  
   
 1. Łatwość zatrudnienia: z reguły w przypadku pracy tymczasowej konieczne jest przejście procesu rekrutacyjnego, zaś w przypadku Tikrow nic takiego nie występuje. Jako, że pracownik jest tutaj rekrutowany z myślą o realizacji konkretnego celu, kładziemy nacisk na konkretne umiejętności, a niekoniecznie na staż pracy. 
   
 1. Perspektywa rozwoju: zdarza się, że wykonujemy pracę tymczasową w branży, w której nie mamy żadnego doświadczenia. Często ten rodzaj zatrudnienia otwiera drogę do zdobycia nowych kompetencji i poszerzenia listy kontaktów. Te wartości stanowią ogromny kapitał, gdy chcemy wykonać kolejny krok w rozwoju kariery zawodowej. 
   
 1. Przywileje pracownicze: umowa o pracę tymczasową ma wiele wspólnego z tradycyjną umową o pracę. Chodzi tu przede wszystkim o płatny urlop, okres wypowiedzenia i równe traktowanie przez pracodawcę z pracownikami na stałe zatrudnionymi. Oczywiście, także w przypadku tej umowy przewidzianej jest płatne zwolnienie lekarskie.  
   

Praca tymczasowa z punktu widzenia pracodawcy 

Korzystanie z pracowników tymczasowych – zwłaszcza takich, których wynająć można w 48h – oferuje przede wszystkim korzyści finansowe dla firm. Krótkoterminowe i długoterminowe. W co raz większej liczbie firm, pracownicy tymczasowi zastępują pracowników etatowych, zwłaszcza tych o nie-specjalistycznych kompetencjach. Pracodawca użytkownik dzięki takiemu zatrudnieniu może: 

 • za sprawą pracowników tymczasowych, których wynająć może w 48h, sprawnie realizować cele, których nie jest w stanie wykonać przy udziale pracowników zatrudnionych na stałe; 
   
 • zoptymalizować koszty zatrudnienia poprzez przeniesienie niektórych obowiązków z pracowników etatowych na pracowników Tikrow; 
 • elastycznie dopasowywać zatrudnienie do aktualnych potrzeb, np. związanych z sezonowością w jego branży; 
   
 • pozyskać tańszego pracownika, który będzie pracować przy realizacji konkretnego zlecenia. 
   

Pamiętaj, że na mocy ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych jesteś jako pracownik chroniony licznymi przywilejami. Tym samym żaden pracodawca nie zaryzykuje konfliktu z Państwową Inspekcją Pracy.  

Branże, w których praca tymczasowa jest idealną opcją 

Praca tymczasowa to możliwość rozpoczęcia swojej przygody zawodowej w następujących sektorach gospodarki: 

 • Gastronomia — restauracje, puby to miejsca, w których możesz rozpocząć pracę tymczasową jako kelnerka lub pomoc kuchenna. Tego typu miejsca chętnie szukają tymczasowych pracowników w okresie letnim. 
   
 • Produkcja – ze względu na wysokie zarobki, sporym zainteresowaniem cieszą się oferty pracy na magazynie od zaraz.  Praca na produkcji to nie tylko praca przy wyrobach elektro-mechanicznych.Pracownika tymczasowego do wykonywania pracy w produkcji szuka wiele firm, np. WK Dzik, SFD czy Nice to Fit You. 
   
 • Logistyka — dzisiaj handel to także ecommerce, a ecommerce należy kojarzyć właśnie z pracą na magazynie. W każdym miejscu w Polsce znajdują się magazyny, które szukają osób do pracy tymczasowej. Jeśli chcesz pracować jako magazynier lub operator wózka widłowego, zerknij na tę kategorię na popularnych stronach z ofertami tymczasowego zatrudnienia lub do aplikacji Tikrow. 
   
 • Praca w handlu — praca w handlu, to przede wszystkim praca w sklepie, a sklepy to jedno z najlepszych miejsc do podjęcia pracy tymczasowej. Możesz znaleźć tu zajęcie dla siebie jako kasjer-sprzedawca np. w sklepie odzieżowym, ale także kasjer lub pracownik magazynu w supermarkecie. 
   
 • Administracja biurowa — jeśli chcesz pracować w biurze, jest spora szansa, że znajdziesz zatrudnienie tymczasowe w firmach, które potrzebują wsparcia przy różnego rodzaju inwentaryzacjach. 
   

Praca tymczasowa – co to jest? (podsumowanie) 

Wierzymy, że lektura tego artykułu dała Ci pełny obraz tego, na czym polega praca tymczasowa. Tym samym potrafisz sobie odpowiedzieć, czy ten model zatrudnienia jest odpowiedni dla Ciebie. Jeśli pasuje Ci ta forma zarobkowania, sprawdź listę ofertę w aplikacji Tikrow — znajdziesz tam ogłoszenia z wielu branż publikowane przez najbardziej cenione marki w kraju. 

Podobne artykuły

arrow
Szukasz pracy na magazynie od zaraz?

Gdzie szukać pracy na magazynie od zaraz, by sensownie zarobić?

Kończysz właśnie technikum, zawodówkę lub liceum? Chcesz dorobić i szukasz pracy tymczasowej, która oferuje wypłatę w 15 minut?...

arrow
Praca dorywcza

Praca dorywcza – co to i gdzie szukać? (Poradnik na 2024)

Praca dorywcza to bez wątpienia praktyczny sposób na zarabianie pieniędzy. Mogą ją wykonywać osoby, które z różnych względów...

arrow

Praca natychmiastowa, czyli jaka? Poznaj zasady

Praca natychmiastowa to nowoczesna forma pracy dorywczej. Wykonywana w formie tzw. dniówek z wypłatą w ciągu 24h od...