Blog

Ostatnia aktualizcja: 10 maja, 2023
3 minutyczytania

Praca natychmiastowa, czyli jaka? Poznaj zasady

Praca natychmiastowa to nowoczesna forma pracy dorywczej. Wykonywana w formie tzw. dniówek z wypłatą w ciągu 24h od chwili zakończenia zlecenia. Kto może wykonywać pracę natychmiastową? Na jakich stanowiskach? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!  

Praca natychmiastowa jest formą pracy dorywczej realizowaną na godziny. To zlecenie na konkretny dzień opublikowane w aplikacji Tikrow z większym lub mniejszym wyprzedzeniem czasowym. Zlecenie dotyczy konkretnej pracy do wykonania w konkretnym czasie i miejscu, gdy pracodawca potrzebuje wsparcia w postaci dodatkowych rąk do pracy do pojedynczych czynności. W praktyce nie musi oznaczać 8-godzinnego dnia pracy. Zlecenie może być dłuższe (do 12h) lub krótsze, jeśli pracodawca potrzebuje wsparcia w postaci dodatkowych rąk do pracy na wykonanie konkretnego zadania, które może trwać np. 5 godzin.  

Praca natychmiastowa bez rekrutacji  

Pracę natychmiastową na godziny charakteryzuje brak czasochłonnego procesu rekrutacyjnego i wysyłania CV. Wystarczy rejestracja w aplikacji Tikrow, uzupełnienie danych osobowych, które są niezbędne do formalizacji procesu i można przyjmować wybrane przez siebie zlecenia. Realizacja zlecenia odbywa się w oparciu o umowę zlecenie zawieraną online. Ta forma świadczenia jest dostępna nawet z dnia na dzień z wypłatą w 24h. Patrząc na perspektywę pracownika to wyjątkowo atrakcyjna forma zrobienia dodatkowych pieniędzy. 

Gdzie szukać ofert pracy natychmiastowej? 

W aplikacji Tikrow znajdziemy oferty pracy, tzw. dniówki, na już, z wypłatą wynagrodzenia w ciągu 24h od momentu zrealizowania zlecenia. Z dnia na dzień można dorobić jako sprzedawca, pracownik magazynu czy produkcji, pracownik biurowy i wiele innych – wystarczy poświęcić 5 minut na założenie konta w aplikacji, by jednym kliknięciem zdobyć zlecenie. Pracy można więc szukać w każdej chwili, a oferty dotyczą zleceń na dziś, jutro, na najbliższy weekend, ale i na kilkanaście następnych dni czy kilka tygodni do przodu – tym samym w elastyczny sposób można dopasować wybór danego zlecenia do prywatnego grafiku. Do pracy mogą zgłaszać się osoby pełnoletnie, mające pozwolenie na pracę w Polsce.  

Sprawdź, na jakich stanowiskach możesz pracować jako pracownik dorywczy

Kiedy jest najwięcej zleceń?   

Liczba zlecanych dniówek jest różna w poszczególnych okresach roku kalendarzowego. Po dokonaniu analizy naszych wewnętrznych danych, wytypowaliśmy pięć okazji, przy których pracodawcy generują często ponad dwa razy więcej ofert pracy dorywczej niż średnio w ciągu roku. Biznes potrzebuje największego wsparcia przy Black Friday, w tygodniach poprzedzających Święta Bożego Narodzenia, na przełomie roku kalendarzowego, w wakacje oraz kiedy uczniowie i studenci wracają do nauki. Przy okazji Black Friday, Bożego Narodzenia i zimowych wyprzedaży dodatkowych zajęć pojawia się na rynku pracy nawet dwa razy więcej niż średnio w ciągu roku. Jesienią i zimą magazyny, e-sklepy i galerie handlowe zatrudniają głównie pakowaczy, kasjerów i ekspedientów.  

Ile można zarobić pracując dorywczo? 

Bazując na danych z 2022 roku, pracując na dniówkach można było zarobić od 180 zł do ok. 230 zł na rękę. Przykładowo na stanowisku pracownika biurowego za osiem przepracowanych godzin można zarobić średnio 200 zł na rękę, co w przeliczeniu daje 25 zł za godzinę. Podobnie w przypadku magazyniera, gdzie stawka wynosi 200 zł za osiem godzin pracy. Powyżej 25 zł za godzinę pracy dostaną osoby, które dorobią jako pracownik produkcji i pracownik techniczny. Opiekun klienta oraz pracownik gastronomii mają stawkę godzinową powyżej 26 zł. Pracownicy sklepów odzieżowych oraz do prac fizycznych godzinową stawkę mają powyżej 27 zł na rękę. Stawka godzinowa dla kasjera to ok. 23 zł. 

Kto najczęściej korzysta z dniówek?  

Taka forma umożliwia połączenie pracy z zajęciami na uczelni czy codziennymi obowiązkami, dlatego zyskuje na coraz większej popularności. Z aplikacji Tikrow i ofert dniówek najczęściej korzystają studenci – to ponad 70% wszystkich osób zarejestrowanych w bazie. Łączenie pracy i studiów to popularny trend w Unii Europejskiej. Jak wynika z danych Eurostatu, najwyższy odsetek pracujących uczniów i studentów w wieku 15-29 lat jest w Holandii, gdzie stanowią oni aż 70 proc. Na drugim miejscu znalazła się Dania (49 proc.), a za nią Niemcy (42 proc.). Polska pod tym względem plasuje się mniej więcej w środku zestawienia (12 proc.).  

Wiele wskazuje na to, że w porównaniu z poprzednimi latami, liczba studentów poszukujących w tym roku zatrudnienia w naszym kraju jeszcze bardziej wzrośnie. Wszystkiemu winna jest szalejąca inflacja oraz rosnące koszty życia i wynajmu mieszkań. Nawet jeśli studenci nie wynajmują stancji, to koszty życia wzrosły na tyle, że wielu młodych ludzi coraz częściej poszukuje dorywczej pracy, aby odciążyć rodziców, poprawić swoje warunki bytowe czy zdobyć fundusze na zaspokojenie swoich potrzeb społecznych i kulturalnych.   

Praca natychmiastowa zyskuje na popularności 

Rosnące koszty utrzymania stają się wyzwaniem dla coraz większej liczby osób w Polsce. Galopujące ceny żywności, rosnące raty kredytów i opłat mieszkaniowych sprawiają, że ludzie coraz częściej szukają dodatkowych płatnych zajęć. Finanse jakimi dysponują kurczą się w bardzo szybkim tempie i zaczyna brakować gotówki na bieżące wydatki. Chęć dorabiania wśród Polaków od zawsze była wysoka, obecnie jest jeszcze wyższa. Jak pokazały wyniki naszego badania, w oparciu o które powstał raport „Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa”, aż 9 na 10 osób planuje podejmować prace dorywcze w bieżącym roku. Taka elastyczna forma zarabiania jest do połączenia z codziennymi obowiązkami czy pracą etatową, dlatego zyskuje na coraz większej popularności.   

Digital Marketing Specialist

Podobne artykuły

arrow

Magazynier – wymagania, obowiązki, zarobki

Praca jako magazynier może być satysfakcjonującym wyborem zawodowym dla wielu osób. Przede wszystkim dla tych, które cenią pracę...

arrow

5 korzyści z wykonywania pracy dorywczej  

Praca dorywcza to bez wątpienia praktyczny sposób na zarabianie pieniędzy. Mogą ją wykonywać osoby, które z różnych względów...

arrow

Raport: Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa

Poznaj oczekiwania i potrzeby pracowników dorywczych. Przeczytaj o wyzwaniach przed jakimi stają pracodawcy w Polsce.