Blog
Jak wyrobić książeczkę sanepidowską
Data publikacji: 7 czerwca, 2023
1 minutaczytania

Jak ją wyrobić? W jakich zawodach potrzebna jest książeczka sanepidowska?

Wpisałeś w Google jak wyrobić książeczkę sanepidowską lub inne zagadnienie z nią związane to dobrze trafiłeś. Książeczka sanepidowska, a właściwie książeczka sanitarno-epidemiologiczna, to dokument wymagany przez wielu pracodawców. Przydaje się we wszystkich zawodach związanych z żywnością. Warto wyrobić książeczkę sanepidowską, by zwiększyć zarówno swoją szansę na zatrudnienie, jak też wysokość stawek za godzinę pracy. Wyjaśniamy, gdzie można pracować z książeczką sanepidowską, jak ją wyrobić i ile to kosztuje.

Dzięki temu artykułowi dowiesz się:

 • ile jest ważna książeczka sanepidowska,
 • dowiesz się (na końcu artykułu), jak wyrobić książeczkę sanepidu,
 • w jakich zawodach książeczka sanepidowska jest niezbędna,
 • ile kosztuje książeczka sanepidowska,
 • gdzie wyrobić i link do wszystkich adresów jest gdzieś w połowie tego tekstu.

Książeczka sanepidowska – co to takiego?

Książeczka sanepidowska to dokument wydawany przez sanepid, czyli stację sanitarno-epidemiologiczną, a podstemplowany przez lekarza medycyny pracy. Potwierdza, że w organizmie danej osoby nie występują zakaźne bakterie Salmonella i Shigella, więc może ona legalnie wykonywać prace związane z żywnością. Książeczka sanepidowska nie musi mieć formy książeczki. W 2008 roku zastąpiło ją tzw. orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, ale nadal nazywamy je książeczką. W praktyce książeczka sanepidowska i orzeczenie sanepidowskie to ten sam dokument, czyli zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy których istnieje możliwość zakażenia innych osób.

Po co jest potrzebna książeczka sanepidowska? Dlaczego jest ważna?

Książeczna sanepidowska potwierdza, że jej posiadacz nie jest nosicielem bakterii Salmonella i Shigella ani pałeczek duru brzusznego czy durów rzekomych A, B oraz C. To wyjątkowo zakaźne drobnoustroje, które żyją w jelitach i są wydalane z kałem. Wystarczy zapomnieć o umyciu rąk w pracy, by przenieść bakterie na jedzenie, a w konsekwencji zarazić np. gości restauracji. Takie zakażenie oznacza wymioty, biegunkę, nudności i osłabienie, dlatego książeczkę sanepidowską musi mieć każdy, kto ma w pracy kontakt z jedzeniem.  

Wszystko co musisz wiedzieć na temat posiadania książeczki sanepidowskiej.
Od pytania jak wyrobić książeczkę sanepidowską do kwestii ile kosztuje książeczka sanepidowska jest bardzo krótka droga. Tutaj masz odpowiedzi nie tylko na te zagadnienia.

Komu potrzebna jest książeczka sanepidowska?

Zgodnie z przepisami książeczkę sanepidowską musi mieć każdy, kto zamierza podjąć pracę w kontakcie z żywnością. Orzeczenie sanepidowskie potrzebne jest w branży spożywczej, gastronomii, hotelarstwie, ale też w pracach opiekuńczych i w ochronie zdrowia. Pracodawca zwykle informuje o wymaganej książeczce sanepidowskiej już w ogłoszeniu o pracę. W jakich zawodach książeczka jest wymagana? Powinni ją mieć:

 • kucharz, kelner, pomoc kuchenna,
 • pracownik firmy cateringowej,
 • sprzedawca w sklepie spożywczym,
 • pracownik produkcji lub przetwórstwa żywności,
 • osoba pracująca z dziećmi lub seniorami,
 • pracownik ochrony zdrowia.

Książeczka sanepidowska nie tylko do pracy sezonowej

Warto wyrobić książeczkę sanepidowską, żeby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Jeśli szukasz ofert z pracą dorywczą, z pracą sezonową, pracy na godziny, okazjonalnej, książeczka sanepidowska pomoże szybciej podjąć zatrudnienie, ale też więcej zarobić! Książeczka sanepidowska potrzebna jest we wszystkich popularnych pracach sezonowych, czyli w gastronomii, hotelarstwie i szeroko pojętej turystyce. Nie jest natomiast potrzebna, jeśli w kręgu Twoich zainteresowań jest praca w sklepie. Właśnie w tych branżach najłatwiej dorobić, jeśli jesteś studentem lub szukasz dodatkowej pracy. Co więcej, prace z książeczką sanepidowską są dobrze płatne. Ile można zarobić z książeczką sanepidowską?

jak wyrobic ksiazeczke sanepidowska
Jeśli szukasz ofert pracy tymczasowej, na na godziny, dniówek – to możesz przebierać w aplikacji Tikrow. Jak wyrobisz książeczkę sanepidowską to kasy będziesz zarabiać nieco więcej. Nie będziesz żałować.

Na przykład maksymalna stawka netto w gastronomii dla osoby ze statusem studenta wynosi 34 złote. Tyle samo na rękę zarobi z książeczką sanepidowską pracownik sklepu lub kasjer, a magazynier ze statusem studenta (patrz: Praca dla studenta) i książeczką sanepidowską może dostać nawet 36 zł netto za godzinę.

Dowiedz się, jakie są obowiązki, wymagania i zarobki w pracy na stanowisku kasjera.

Gdzie wyrobić książeczkę sanepidowską? Ile trwa wyrobienie orzeczenia sanepidowskiego?

Jeśli pytasz, jak wyrobić książeczkę sanepidowską, to pytasz jednocześnie o to, gdzie wydać książeczkę sanepidowska.

Książeczkę sanepidowską wydaje sanepid, czyli lokalna stacja sanitarno-epidemiologiczna, a podstemplowuje lekarz medycyny pracy. Jak najłatwiej wyrobić książeczkę sanepidowską? Ile trwa wyrobienie książeczki? Procedura jest prosta i trwa około 2-3 tygodnie. Do uzyskania książeczki sanepidowskiej potrzebne jest skierowanie od pracodawcy, ale można ją dostać także bez skierowania. W obu przypadkach trzeba wykonać kilka kroków:

1. Wizyta w sanepidzie (Gdzie wyrobić książeczkę sanepidu)

Pójdź do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej ze skierowaniem od pracodawcy lub z własnej inicjatywy i pobierz 3 próbówki do badań do książeczki sanepidowskiej. Adresy wszystkich sanepidów znajdziesz tutaj.

2. Badanie do książeczki sanepidowskiej

Żeby wyrobić książeczkę sanepidowską, musisz przez 3 kolejne dni zbierać do próbówek próbki kału. W sanepidzie dostaniesz instrukcję, jak to robić. Każdą próbkę podpisz imieniem, nazwiskiem i datą pobrania, przechowuj w chłodnym miejscu, a po pobraniu ostatniej oddaj wszystkie do sanepidu na badanie.

3. Opłata za badanie do książeczki sanepidowskiej

Po przyniesieniu próbek do sanepidu, opłać badanie lub przedstaw dowód zapłaty, np. potwierdzenie przelewu. Jeśli masz od pracodawcy skierowanie do książeczki sanepidowskiej, to on ponosi koszty badania. Ile kosztuje wyrobienie książeczki sanepidowskiej? To akurat zależy od miasta. Na przykład w Warszawie w czerwcu 2023 r. badania do książeczki sanepidowskiej kosztowały 150-170 zł, a w Krakowie 120 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt wizyty u lekarza medycyny pracy.

4. Wizyta u lekarza medycyny pracy

Po 1-2 tygodniach od oddania próbek, odbierz z sanepidu wyniki badania osobiście lub online. Jeśli wynik badania do książeczki sanepidowskiej jest negatywny, oznacza to, że nie jesteś nosicielem bakterii Salmonella i Shigella. Każdy lekarz medycyny pracy wyda Ci wtedy książeczkę sanepidowską, czyli zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy. Umów się na wizytę do lekarza medycyny pracy i zabierz na nią wyniki z sanepidu.

 Ile jest ważna książeczka sanepidowska?

Generalnie książeczka sanepidowska jest ważna dożywotnio. Prawo nie wskazuje żadnego terminu ważności orzeczenia sanepidowskiego. Warto jednak pamiętać, że bakterią Salmonella i Shigella można się zarazić zawsze, więc jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie, powtórz badanie do książeczki sanepidowskiej. Powtórzenie badania może zlecić także nowy pracodawca. Czasem również lekarz medycyny pracy wydaje orzeczenie sanepidowskie na czas określony i wtedy badanie do książeczki sanepidowskiej musisz powtórzyć we wskazanym terminie.

Head of Marketing

Podobne artykuły

arrow

Pracownicy stawiają na różnorodność i „testowanie” wielu ról

Jak wynika z najnowszego badania firmy Tikrow, jednym z najbardziej widocznych trendów rynku pracy staje się dywersyfikowanie ról i...

arrow
Pierwsza praca bez doświadczenia - gdzie jej szukać

Pierwsza praca bez doświadczenia? Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Szukasz pierwszej pracy dla osoby bez doświadczenia? Jesteś w liceum albo w trakcie studiów i pełny etat nie...

arrow
Praca dorywcza przed świętami

Praca dodatkowa przed świętami z wypłatą w 15 minut

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało już tylko kilka tygodni. To czas, kiedy wiele osób szuka możliwości dodatkowego zarobku,...