Blog
Trendy rynku pracy dorywczej
Data publikacji: 10 maja, 2023
2 minutyczytania

Raport: Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa

Sytuacja na rynku pracy nie napawa optymizmem. Bezrobocie jest na bardzo niskim poziomie. Jednocześnie 88% firm mierzy się z brakiem pracowników szeregowych. Skąd ich pozyskiwać? Między innymi te informacje zostały zawarte w raporcie „Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa”. 

Pobierz raport „Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa”

W obecnych czasach niepewności gospodarczej i spadających wyników najczęstszym pytaniem, jakie pojawia się w głowach przedsiębiorców i osób zarządzających jest: „co nam się bardziej opłaci?”. W kontekście jednego z najniższych poziomów bezrobocia od 1990 roku oraz rosnącego spadku PKB wiele firm poszukuje elastycznych rozwiązań, aby wspierać oszczędności bez ryzyka strat finansowych czy utraty klientów z powodu braku rąk do pracy. Tu pojawia się jednak kolejny dylemat, co wybrać: bądź co bądź wysokokosztowe pozyskiwanie nowych kandydatów bez 100% gwarancji sukcesu, utrzymywanie nierentownych etatów mimo recesji czy punktowe zlecanie pracy, optymalizujące budżety przedsiębiorstwa?

Rozwiązaniem dla wskazanych obszarów jest korzystanie z pracowników dorywczych czy natychmiastowych, którzy realnie wspierają czasowe potrzeby pracodawców bez obciążania pracujących u nich na stałe specjalistów. Zastosowanie się do takiego modelu może pomóc firmom lepiej prosperować na rynku bez zwiększania kosztów związanych z zarządzaniem kadrami i administracją. To także oszczędność czasu, która pozwoli skupić się na priorytetowych działaniach firmy. Jeśli dodamy do tego fakt, że Polacy, wzorem krajów zachodnich, coraz chętniej i częściej decydują się na dorobienie sobie do podstawowego wynagrodzenia, otwierając się na wielu pracodawców, otrzymujemy rozwiązanie szyte na miarę biznesowych potrzeb 2023 roku.

Dowiesz się z raportu…

  • Gdzie szukać dodatkowych rąk do pracy?
  • Jaka forma współpracy jest preferowana i co motywuje osoby gotowe do podjęcia pracy w krótkim czasie?
  • Które stanowiska niespecjalistyczne cieszą się największym zainteresowaniem szukających dodatkowego zarobku?
  • Jakie benefity pracy dorywczej wskazują pracownicy i pracodawcy?

Raport „Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa” powstał, abyśmy mogli lepiej zrozumieć oczekiwania i potrzeby pracodawców zatrudniających pracowników dorywczych na stanowiskach (patrz: jaka praca dorywcza z podziałem na stanowiska) niewymagających specjalistycznych kompetencji (powtarzalne, proste prace, głównie fizyczne). Ale także, aby poznać perspektywę i motywatory osób podejmujących zlecenia pracy dorywczej.

Pobierz raport „Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa”

O badaniu

Badanie “Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa” zostało przeprowadzone przez Tikrow w dniach 25 stycznia-13 lutego. Badanie przeprowadzono metodą CAWI na łącznej grupie 526 osób powyżej 18 roku życia.

Podobne artykuły

arrow

Wskaźnik Pracy Dorywczej: pod koniec roku co druga firma potrzebuje pracowników dorywczych

53% firm planuje zatrudnić pracowników dorywczych w IV kwartale br. – wynika z pierwszego Wskaźnika Pracy Dorywczej przygotowanego...

arrow
Pracownicy dorywczy na ratunek

Pracownicy dorywczy ratują Black Week. Zatrudnienie wzrośnie nawet o 20%

Black Week w handlu to już nie kilka dni, ale praktycznie cały miesiąc szturmu klientów na galerie handlowe...

arrow

W wakacje firmy zwiększą zatrudnienie pracowników tymczasowych. Najbardziej potrzebuje ich branża logistyczna.

Jak wynika z najnowszej odsłony przygotowywanego przez Tikrow Wskaźnika Pracy Dorywczej na III kwartał b.r. po wsparcie pracowników...