Blog
Praca tymczasowa - gdzie szukać by znaleźć
Data publikacji: 28 lutego, 2024
2 minutyczytania

Praca tymczasowa – czy to właściwe zajęcie dla Ciebie? (Poradnik dla szukających)

Praca tymczasowa to atrakcyjna forma zatrudnienia zarówno dla pracodawców, jak i osób szukających zatrudnienia. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, w poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Dodatkowo dowiesz się, gdzie znaleźć dobrze płatne oferty zatrudnienia tymczasowego. 

Ten artykuł pomógł tym, którzy chcieli:

  • poznać oferty z pracą tymczasową oraz stawki godzinowe, 
  • mieć 1 aplikację mobilną z ofertami pracy tymczasowej, dorywczej i sezonowej.

Czym jest praca tymczasowa?

Praca tymczasowa gdzie jej szukać
Jak szukasz pracy tymczasowej to myślisz „Tikrow”. Tikrow to polska aplikacja na Android i na iOS, na którą składają się oferty pracy tymczasowej. Poniżej dowiesz się, w jakim czasie jest wypłata.

Praca tymczasowa to specyficzny rodzaj zatrudnienia. Okres wykonywania pracy tymczasowej – wedle prawa – pozwala Ci pracować przez 18 miesięcy u tego samego pracodawcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Jak pewnie już widzisz, powyższe dane sugerują, że nie musisz pracować w sposób ciągły. Wobec tego Twoje zadania mogą być wykonywane doraźnie – jak praca dorywcza czy praca sezonowa, czy praca na wakacje. A jeśli Twoim pracodawcą formalnie będzie agencja pracy tymczasowej, nie muszą więc to być zlecenia na tym samym lub podobnym stanowisku pracy. Może mieć miejsce wykonywanie pracy tymczasowej na rzecz firmy handlowej, innym razem logistycznej, a innym razem produkcyjnej. 

Warto wiedzieć, że nie ma tutaj znaczenia, czy wykonujesz pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę, czy też umowy cywilno-prawnej (czytaj więcej na ten temat: Praca na umowę zlecenie). W obu tych przypadkach obowiązuje 36-miesięczny okres. 

Praca dorywcza gdzie szukać
By korzystać z Tikrow i móc przebierać w zleceniach, nie trzeba ani CV, ani brać w procesie rekrutacyjnym. Trzeba natomiast wypełnić kwestionariusz, by być wiarygodnym partnerem dla firm typu Decathlon czy Sephora. Poza tym, musisz nam podać konto bankowe, na które będziesz mieć przelew zaraz po zakończeniu zlecenia.

Musisz wiedzieć, że w przypadku pracy tymczasowej podmiotem zatrudniającym Cię jest lub są agencje pracy tymczasowej. Ona z kolei podpisuje umowę z Twoim faktycznym pracodawcą — według przepisów ustawy określanym jako pracodawca użytkownik. Również agencja pracy tymczasowej wypłaca Ci ustalone wynagrodzenie i zajmuje się opłaceniem składek na ubezpieczenie społeczne czy rozlicza Cię z Urzędem Skarbowym.

Jeśli teraz pojawiło się w Twojej głowie pytanie, w jaki sposób agencja zatrudnienia tymczasowego zarabia, to odpowiadamy — firma, w której będziesz pracować, płaci agencji ustaloną w umowie prowizję. Możesz być spokojny, prowizja ta w żaden sposób nie wpływa na wysokość Twojego wynagrodzenia. 

Praca tymczasowa i lista zajęć, których nie możesz wykonywać 

Jeśli marzysz o pracy pełnej emocji, w której jesteś uczestnikiem niebezpiecznych sytuacji, szukasz pracy na żurawiu budowlanym czy jakiejś maszynie budowlanej, to praca dorywcza, praca tymczasowa nie jest zajęciem dla Ciebie. 

Praca dodatkowa gdzie szukać
Niektóre zlecenia w Tikrow wymagają, by pracownik tymczasowy posiadał aktualną książeczkę sanepidowską. Na pytanie, jak wyrobić książeczkę sanepidowską, podpowiadamy, gdzie to zrobić i ile czasu to zajmuje. 

Jak wynika z przepisów ustawy, nie można zatrudniać tymczasowo w przypadku: 

  1. zajęć, które są szczególnie niebezpieczne; 
  1. na stanowiskach wykonywanych przez stałych pracowników, którzy biorą udział w strajku; 
  1. na stanowiskach ochrony, które wymagają uzbrojenia w broń palną.

Oznacza to, że w oferty pracy tymczasowej zazwyczaj nie należą do ciężkich zajęć. Zajęć wymagających specjalistycznej wiedzy czy siły robotnika budowlanego. 

Praca tymczasowa – miejsce z najatrakcyjniejszymi ofertami zatrudnienia

Jeśli chcesz znaleźć atrakcyjne oferty dotyczące pracy tymczasowej, możesz poszukiwania rozpocząć od wyszukiwarki Google — jedną ze stron pojawiających się w wynikach wyszukiwania, będzie aplikacja z ofertami prac tymczasowych Tikrow. Posiada on również swoją wersję adresowaną do użytkowników mobilnych.  Wystarczy pobrać aplikację na smartfona (na Android albo na iOS), by mieć stały dostęp do setek codziennie publikowanych ofert pracy tymczasowej od firm z całego kraju. 

Tikrow to polska aplikacja i zarazem platforma, która łączy pracowników tymczasowych z firmami, które szukają właśnie takich pracowników. Tikrow jest jednocześnie agencją pracy tymczasowej, która w branży znana jest jako Agencja Pracy Natychmiastowej. Nie musisz wykonywać pracy tymczasowej na rzecz jednego podmiotu (np. wykonywać pracę w sklepie). Czasem są potrzebne kwalifikacje do wykonywania pracy jako kelner, np. komunikatywność (oraz posiadanie aktualnej książeczki sanepidowskiej) lub pracy na magazynie, gdzie do czynienia można mieć z ważącymi po kilka kilogramów kartonami produktów.

Oczywiście chcąc wykonywać pracę tymczasową, można zwrócić się też bezpośrednio do agencji pracy (interesuje Cię najlepsza agencja pracy – czytaj nasze artykuły), która specjalizuje się w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Tego typu agencje posiadają bogatą bazę ogłoszeń, które mogą odpowiadać Twoim zainteresowaniom. 

Oferty pracy tymczasowej a zarobki

Praca na magazynie  

Ranking najlepiej płatnych ofert pracy tymczasowej według Tikrow otwiera praca na magazynie z uprawnieniami UDT. Jeśli posiadasz status studenta lub ucznia możesz dostać 36 zł na rękę, a w konsekwencji dniówkę na poziomie ok. 300 zł. Oferty pracy tymczasowej na owe stanowisko pojawiają się nawet w niedzielę. 

Praca w sklepie   

Na drugim miejscu jest pracownik sklepu odzieżowego. W okresie wakacyjnym część sieci handlowych uruchamia sklepy mobilne w miejscowościach turystycznych. Dzięki godzinowej stawce na poziomie 33 zł, w ciągu 1 dnia można zarobić około 270 zł.

Praca w supermarkecie  

Gdy mowa o supermarkecie, to mowa o sklepach typu Biedronka, Leroy Merlin czy Homla. To zajęcie często polega układaniu towarów, obsłudze klienta oraz na pracach porządkowych. Jako student czy uczeń możesz liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 270 zł za 1 dzień pracy. 

Praca na produkcji  

Na 4. miejscu  jest praca na produkcji. To zawód, na który jest w szczególności duży nabór w weekendy. W przypadku tej pracy liczy się przede wszystkim chęć do pracy. Stawka godzinowa to 31 zł “na rękę”. W weekendy dniówki mogą trwać od 10 do 12 godzin. W 2 dni da się w Tikrow zarabia się czasem 750 zł.

Praca w gastronomii  

Szukając zajęcia w gastronomii możemy wybierać między kelnerem, pracą „na kasie” restauracji czy pracą pomocniczą „na kuchni”. W tym przypadku trzeba liczyć się z koniecznością posiadania książeczki sanepidu (Patrz: Jak wyrobić książeczkę sanepidu). Dniówki w ofertach to najczęściej 10 godzin przy stawce ok. 30 zł na rękę. 

Praca tymczasowa a umowa

Poruszając temat zatrudnienia tymczasowego, musimy omówić kwestie związane z umową, która jest zawarta między Tobą a agencją Ciebie zatrudniającą. Plusem tego typu zatrudnienia jest fakt, że są od niego odprowadzane te same składki, co w przypadku tradycyjnej umowy o pracę — mowa tu o składkach emerytalnych i rentowych, zdrowotnych i chorobowych.  Na pewno ucieszy Cię fakt, że okres zatrudnienia tymczasowego wlicza się do stażu pracy, tym samym wpływa na wysokość Twojej emerytury. 

W przypadku tego rodzaju pracy rozwiązanie umowy wiąże się z okresem wypowiedzenia. 

  • Gdy umowa została zawarta na okres poniżej 14 dni, okres wypowiedzenia obejmuje 3 dni. 
  • W przypadku umów powyżej 14 dni wynosi on 7 dni.

Być może jesteś kobietą, która planuje macierzyństwo i obawiasz się, że w przypadku zajścia w ciąże zostaniesz bez źródła utrzymania. Tak się składa, że kobiety zatrudnione w ramach tego typu umowy objęte są przepisami wynikającymi z kodeksu pracy. 

Więcej informacji na temat przepisów regulujących możesz znaleźć w treści Ustawy o Pracy Tymczasowej i w kodeksie pracy, który jest drugim dokumentem regulującym funkcjonowanie tego rodzaju zatrudnienia. 

Przychodzi czas, aby poruszyć kwestię, która pewnie najbardziej Cię interesuje — mianowicie, mamy tu na myśli wynagrodzenie i odpowiedź na pytanie, ile można zarobić w pracy tymczasowej. Tę kwestię regulują dokładnie te same przepisy, które odnoszą się do wynagrodzenia pracowników zatrudnianych na podstawie klasycznej umowy o pracę i umów cywilno-prawnych. 

Czy warto szukać pracy tymczasowej?

Pewnie teraz zadajesz sobie pytanie, czy masz kwalifikacje konieczne do wykonywania pracy tymczasowej; czy w ogóle warto zaprzątać sobie głowę zatrudnieniem tymczasowym. W znakomitej większości przypadków wykonywanie takiej pracy ma charakter pracy fizycznej (choć nie chodzi o przenoszenie cegieł) połączonej z pracą nie wymagającej doświadczenia zawodowego. Chodzi raczej o rozpakowywanie towaru, układanie towaru, obsługę klienta, prace porządkowe, prace na magazynie przy inwentaryzacji, itp. Choć coraz częściej agencje pracy tymczasowej decydują się na poszukiwanie pracownika tymczasowego do wykonywania pracy o charakterze umysłowym. 

Zdarza się też niekiedy, że firmy wykorzystują zatrudnienie tymczasowe jako swego rodzaju okres testowy dla pracowników. W momencie, gdy uznają, że pracownik spełnia ich oczekiwania, decydują się na zatrudnienie go na stałe. 

Co więcej, może się okazać, że zatrudnienie tymczasowe otworzy Ci drzwi do etatu. Niekiedy firmy obserwują, jak radzą sobie z codziennymi obowiązkami pracownicy tymczasowi. Jeśli Ci wywiązują się z powierzonych im zadań, z czasem otrzymują propozycję zatrudnienia na standardową umowę o pracę. 

Na pewno dużym plusem w przypadku pracy tymczasowej jest możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Często doceniają tę formę zatrudnienia osoby będące na początku swojej ścieżki zawodowej. 

Dlaczego warto zatrudniać się do pracy tymczasowej?

Być może obawiasz się, że jako pracownik tymczasowy możesz być gorzej traktowany w nowym miejscu pracy. Nic z tych rzeczy — pracodawcy doskonale wiedzą, że kodeks pracy nakazuje im stosowanie jednakowych standardów wobec pracowników stałych i tych zatrudnionych tymczasowo. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grożą wysokie kary sięgające kwoty 30 000 złotych. 

Nie musisz się więc obawiać, że firma wykorzysta Twój status tymczasowo zatrudnionego przeciwko Tobie — tym samym będzie Cię traktować na gorszych warunkach niż osoby zatrudnione na stałe w firmie.  W zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy podchodzi się tak samo, jak do pracownika etatowego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku pracy na rzecz pracodawcy użytkownika możesz wykonywać tylko te zadania, które są zdefiniowane w umowie. Co więcej, jeśli pracujesz u danego pracodawcy dłużej niż 6 miesięcy, możesz liczyć na urlop wypoczynkowy. Urlop możesz wykorzystać tylko i wyłącznie w te dni, w które miałeś być w pracy. Jeśli nie wykorzystasz swojego urlopu, agencja pracy tymczasowej powinna Ci wypłacić ekwiwalent. 

Jak widzisz, praca tymczasowa ma sporo do zaoferowania, jeśli nie zamierzasz wiązać się z danym pracodawcą na długie lata. 

Podsumowanie: praca tymczasowa – czy to właściwe zajęcie dla Ciebie?

Już znasz odpowiedź na pytanie praca tymczasowa co to, i jakie przysługują Ci przywileje, gdy decydujesz się na tę formę zatrudnienia. Jeśli wiesz, że chcesz podjąć w najbliższym czasie zatrudnienie tymczasowe, zachęcamy Cię do odwiedzenia takich stron jak Tikrow i rozpoczęcie poszukiwań swojego idealnego miejsca pracy. Pamiętaj, że z Tikrow nie musisz przygotować się do procesu rekrutacyjnego, zwłaszcza gdy szukasz pierwszej pracy bez doświadczenia. Wystarczy, że wypełnisz 1 raz kwestionariusz, a następnie możesz wybierać oferty pracy w Twoim mieście i wybrać dogodny termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania na temat warunków pracy i innych warunków zatrudnienia, napisz do nas.

Podobne artykuły

arrow
Praca dodatkowa od zaraz - propozycje i stawki

Praca dodatkowa od zaraz –  gdzie sprawdzać ofert pracy 2024? 

Jeśli chcesz poznać stawki i oferty pracy dodatkowej od zaraz, to dobrze trafiłeś. W tym artykule znajdziesz informacje...

arrow
Jaka praca dodatkowa daje zarobić?

Jaka praca dorywcza daje dobrze zarobić? Przegląd aplikacji i stanowisk

Chcesz zatem dowiedzieć się, jaka praca dorywcza daje dobrze zarobić. W dzisiejszym dynamicznym świecie wiele osób poszukuje dodatkowych...

arrow

Majówka 2024 a zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych 

Jak wynika z danych agencji pracy natychmiastowej Tikrow Polacy, w tym głównie studenci, chętnie decydowali się na pracę...