Blog

Data publikacji: 17 lipca, 2023
3 minutyczytania

Kelner – wymagania, obowiązki, zarobki

Praca na stanowisku kelnera jest jednym z najpopularniejszych wyborów pracy zarobkowej w branży gastronomicznej. Od tego stanowiska wiele osób zaczyna stawiać pierwsze kroki na rynku pracy. Jeśli posiadasz umiejętności interpersonalne, zdolność do obsługi klienta i chęć do pracy w branży gastronomicznej, to praca kelnera może być idealnym wyborem dla Ciebie. W tym artykule przyjrzymy się wymaganiom, obowiązkom oraz zarobkom związanym z tym stanowiskiem.

Jakie są wymagania w pracy na stanowisku kelnera?

Aby móc pracować jako kelner należy spełniać kilka podstawowych wymagań. Przede wszystkim, ważne jest posiadanie odpowiednich umiejętności komunikacyjnych i interpersonalnych. Kelner musi być przyjazny, uprzejmy i umieć obsługiwać klientów w sposób profesjonalny. Umiejętność pracy w zespole jest również ważna, ponieważ często kelnerzy współpracują ze sobą oraz z innymi członkami personelu restauracyjnego – w tym min. managerem sali, kucharzami, pomocą kuchenną czy barmanami.

Dodatkowym atutem, który z pewnością zostanie zauważony i pozytywnie odebrany przez pracodawcę jest posiadanie doświadczenia w pracy w gastronomii. Jeśli jednak takiego doświadczenia nie posiadasz, nie przejmuj się, że nie dostaniesz pracy. Wiele restauracji oferuje szkolenia dla nowych kelnerów.

Książeczka sanepidowska – bez niej ani rusz

Jednym z wymagań w pracy na stanowisku kelnera jest posiadanie aktualnej książeczki sanepidowskiej. Bez niej nie można pracować w gastronomii.

Książeczka sanepidowska to dokument wydawany przez sanepid, czyli stację sanitarno-epidemiologiczną, a podstemplowany przez lekarza medycyny pracy. Jest potwierdzeniem, że w organizmie danej osoby nie występują zakaźne bakterie Salmonella i Shigella, co oznacza że może ona legalnie wykonywać prace w zawodach związanych z żywnością. W przypadku pracy na stanowisku kelnera jest to ważne zarówno dla ochrony zdrowia klientów, jak i dla zapewnienia wysokiej jakości usług gastronomicznych.

Posiadanie książeczki sanepidowskiej przez osoby pracujące w gastronomii jest nie tylko wymogiem prawnym, ale także daje klientom poczucie bezpieczeństwa i zaufania wobec restauracji czy lokalu.

Sprawdź, jak wyrobić książeczkę sanepidowską i ile to kosztuje?

Ważne jest również regularne szkolenie i aktualizowanie wiedzy dotyczącej higieny i bezpieczeństwa żywności. Przepisy i wytyczne mogą się zmieniać, dlatego kelnerzy powinni być świadomi najnowszych standardów i praktyk, aby utrzymać wysoki poziom higieny i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Obowiązki w pracy kelnera

Kelner ma wiele różnorodnych obowiązków związanych z obsługą gości w restauracji. Oto kilka głównych zadań, które wykonuje w trakcie pracy:

  • Przyjmowanie zamówień. Kelner jest odpowiedzialny za przyjęcie zamówień od gości, zarówno dań jak i napojów. Powinien być dobrze zaznajomiony z menu i umieć udzielić klientom informacji na temat dań, składników, a także rekomendować dania lub napoje, które mogą odpowiadać preferencjom gości.
  • Obsługa gości. Kelner zapewnia profesjonalną i uprzejmą obsługę gości. Powinien być dostępny, gotowy do odpowiedzi na pytania i spełnienia potrzeb klientów. W trakcie posiłku kelner dba o komfort gości, uzupełnia napoje, sprząta puste talerze i kieliszki.
  • Dostarczanie potraw i napojów. Kelner jest odpowiedzialny za dostarczanie zamówionych dań i napojów do stolika gości. Powinien dbać o estetykę i prezentację podawanych potraw, a także upewnić się, że są one podane w odpowiedniej temperaturze i zgodnie z preferencjami klienta.
  • Przygotowywanie stołów. Kelner jest odpowiedzialny za przygotowanie stołów przed przyjściem gości. Obejmuje to ustawienie nakryć, sztućców, serwetek i innych niezbędnych elementów. Powinien również zapewnić czystość i estetykę wokół stołów.
  • Obsługa płatności. Po zakończeniu posiłku kelner jest odpowiedzialny za obsługę płatności. Powinien umieć obsłużyć karty kredytowe, terminale płatnicze lub przyjąć gotówkę. Dokładność w obliczaniu rachunku i wydawaniu reszty jest ważna dla utrzymania dobrej relacji z klientem.
  • Utrzymanie czystości. Dbałość o utrzymanie czystości w swoim obszarze pracy, takim jak stoliki, krzesła, podłoga czy blaty to również zadanie należące do kelnera. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna również przestrzegać zasad higieny, takich jak regularne mycie rąk i stosowanie odpowiednich środków dezynfekcyjnych.

Powyższe obowiązki mogą różnić się w zależności od rodzaju restauracji i jej specyfiki. Niezależnie od tego, kelner powinien być gotowy do elastycznego podejścia i dostosowania się do zmieniających się potrzeb i sytuacji w miejscu pracy. Ważne jest również, aby utrzymywał profesjonalny wygląd i stosował się do dress code’u obowiązującego w danym miejscu pracy.

Ile można zarobić pracując jako kelner?

Zarobki kelnerów są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak chociażby lokalizacja i rodzaj lokalu, poziom doświadczenia oraz umiejętności kelnera. Wysokość wynagrodzenia często składa się z dwóch części: wypłaty podstawowej oraz napiwków, które kelner otrzymuje od klientów.

Oferty pracy dla kelnerów dostępne w aplikacji Tikrow to najczęściej 10-godzinne zlecenia przy stawce ok. 30 zł netto za godzinę z wypłatą w 24h od zakończenia zlecenia. Jest to kwota jaką mogą zarobić osoby posiadające status studenta. Przyjmując zlecenia w przedłużony weekend, tj. od piątku do niedzieli można zarobić nawet ok. 1 tys. zł.

W niektórych restauracjach, kelnerzy otrzymują również dodatkowe korzyści, takie jak posiłki lub zniżki na jedzenie. W większych miastach, gdzie restauracje są bardziej ekskluzywne i wymagające, zarobki kelnerów mogą być wyższe w porównaniu do mniejszych miejscowości.

Sprawdź oferty pracy na stanowisko kelnera w aplikacji Tikrow

Podsumowanie

Praca na stanowisku kelnera może być satysfakcjonującym wyborem dla osób zainteresowanych branżą gastronomiczną. Wymaga ona umiejętności komunikacyjnych, obsługi klienta oraz zdolności do pracy w zespole. Warto wspomnieć, że praca kelnera często oferuje elastyczne godziny pracy, co może być atrakcyjne dla osób, które poszukują pracy w niepełnym wymiarze czasu lub chcą dorobić. Zarobki kelnerów są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, jednak elastyczny grafik oraz możliwość zdobywania napiwków mogą być dodatkowymi korzyściami.

Digital Marketing Specialist

Podobne artykuły

arrow

Nawet tysiąc złotych w weekend. Gdzie Polacy zarobią najwięcej podczas wakacji?

Za nami egzaminy maturalne, koniec roku akademickiego tuż za pasem. Dla jednych wakacje to pora odpoczynku, dla innych...

arrow
Książeczka sanepidowska - wszystko co musisz wiedzieć. Do jakiej pracy jest potrzebna, jak wyrobić i ile to kosztuje?

W jakich zawodach potrzebna jest książeczka sanepidowska? Jak ją wyrobić?

Książeczka sanepidowska, a właściwie książeczka sanitarno-epidemiologiczna, to dokument wymagany przez wielu pracodawców. Przydaje się we wszystkich zawodach związanych...

arrow

Magazynier – wymagania, obowiązki, zarobki

Praca jako magazynier może być satysfakcjonującym wyborem zawodowym dla wielu osób. Przede wszystkim dla tych, które cenią pracę...