Blog

Data publikacji: 6 września, 2023
4 minutyczytania

Studia i praca – to da się połączyć

Łączenie nauki z pracą to coraz powszechniejsze rozwiązanie stosowane przez młode osoby. Wielu studentów, czy to dziennych czy zaocznych, często chce lub wręcz musi pracować i zarabiać pieniądze, aby móc się utrzymać. Kluczem do efektywnego połączenia nauki z pracą jest elastyczny grafik pracy i motywacja.

Zdecydowanie łatwiej jest zmobilizować się do wysiłku, jakim jest efektywne połączenie nauki z pracą, jeśli wiemy, co chcemy dzięki temu osiągnąć. Przed rozpoczęciem poszukiwań pracy warto zastanowić się, czy zależy nam wyłącznie na zarobieniu pieniędzy, czy też chcemy zdobyć konkretne doświadczenie i nabywać nowe kompetencje. Nierzadko dobrym rozwiązaniem okazuje się podjęcie praktyk lub stażu, co niewątpliwie stanowi dobry start na początku drogi zawodowej.

Elastyczny grafik – kluczowa cecha pracy dla studentów

Elastyczny grafik to podstawowy element, który umożliwia studentom połączenie pracy z nauką. Oznacza to, że studenci mogą sami wybierać dni i godziny pracy, które odpowiadają ich planom zajęć na uczelni. Dzięki temu unikają konfliktów między obowiązkami zawodowymi a naukowymi.

Elastyczny grafik ma kilka podstawowych zalet:

 • Możliwość dostosowania do planu zajęć. Dzięki elastycznemu grafikowi studenci mogą unikać kolizji między czasem pracy a czasem spędzonym za zajęciach na uczelni. Mogą dowolnie wybierać godziny pracy, które nie kolidują z wykładami i seminariami.
 • Lepsza organizacja czasu. Elastyczny grafik daje studentom kontrolę nad własnym czasem. Nauka zarządzania swoim czasem to kluczowy element osiągnięcia efektywności, zwiększenia produktywności i realizacji stawianych sobie celów.
 • Możliwość podjęcia stażu lub praktyk. Niektóre stanowiska oferują elastyczny grafik także dla stażystów i praktykantów. To doskonała okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego związanego z kierunkiem studiów. Warto więc poszukać ofert w branży, w której w przyszłości chcielibyśmy pracować.

Dowiedz się, w jakich branżach i na jakich stanowiska można pracować dorywczo

Praca w trakcie studiów – plusy i minusy

Praca w trakcie studiów niesie za sobą zarówno wiele korzyści, jak i wyzwań. To czy chcemy pracować podczas studiów to indywidualna decyzja, która zależy od osobistych celów, możliwości finansowych i zdolności do zarządzania czasem. Ważne jest, aby znaleźć równowagę między pracą a nauką, aby osiągnąć sukces zarówno w życiu zawodowym, jak i edukacyjnym.

Plusy pracy w trakcie studiów:

 • Finansowanie edukacji. Jednym z głównych plusów pracy w trakcie studiów jest możliwość zarabiania pieniędzy, które można przeznaczyć na opłacenie czesnego, stancji, zakup książek, czy inne koszty związane z nauką.
 • Nabyte doświadczenie zawodowe. Praca w trakcie studiów to możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia zarówno w dziedzinie związanej z przyszłą ścieżką zawodową, jak i w zupełnie odrębnych branżach. Wszystko zależy od tego, w jakim sektorze postawimy pierwsze kroki na rynku pracy. To zdecydowanie wpłynie pozytywnie na perspektywy zawodowe po ukończeniu studiów.
 • Rozwijanie umiejętności interpersonalnych. Praca dorywcza lub stała wymaga komunikacji z różnymi ludźmi, co może pomóc w rozwoju umiejętności interpersonalnych, zarówno w szerokorozumianym obszarze obsługi klienta, jak i pracy zespołowej.
 • Samodzielność finansowa. Praca daje poczucie niezależności finansowej i odpowiedzialności za własne wydatki, co może być cennym doświadczeniem dla młodej osoby.
 • Planowanie czasu. Praca podczas studiów wymaga zdolności do zarządzania czasem. Uczy dyscypliny i umiejętności planowania, co może być przydatne w przyszłej karierze.

Minusy pracy w trakcie studiów:

 • Obciążenie czasowe. Praca podczas studiów może być bardzo wymagająca czasowo. Połączenie obowiązków zawodowych z nauką może prowadzić do mniejszej ilości czasu na odpoczynek i życie osobiste.
 • Ryzyko obniżonej wydajności w nauce. Jeśli praca jest bardzo absorbująca, istnieje ryzyko, że nauka ucierpi. Studenci muszą być ostrożni, aby nie poświęcać zbyt dużo czasu na pracę kosztem edukacji.
 • Ryzyko konfliktu interesów. Czasami praca w określonej branży lub firmie może rodzić konflikt interesów związany z nauką lub przyszłą karierą. To może być szczególnie problematyczne, jeśli pracodawca nakłada ograniczenia na uczestnictwo w konkurencyjnych projektach czy stażach.

Jaki tryb pracy jest najlepszy dla studentów?

Nie ma jednego „najlepszego” trybu pracy, który pasowałby do wszystkich studentów, ponieważ preferencje i potrzeby różnią się w zależności od indywidualnej sytuacji, rodzaju studiów i osobistych cech. Jednak istnieje kilka różnych podejść do organizacji pracy, które mogą być skuteczne dla studentów. Oto kilka popularnych trybów pracy, z których studenci mogą wybierać, w zależności od swoich potrzeb:

 • Tradycyjny tryb pracy na pełny etat. Niektórzy studenci preferują podjęcie stałej pracy na pełny etat, która może zapewnić stabilne źródło dochodu. Jednak taki tryb pracy może być wymagający czasowo i może ograniczać elastyczność w dostosowaniu grafiku pracy do planu zajęć. Na pracę na pełen etat decydują się najczęściej osoby studiujące zaocznie.
 • Praca na część etatu. Pozwala studentom zarabiać pieniądze, jednocześnie pozostawiając pewną elastyczność w grafiku. Można dostosować godziny pracy do planu zajęć, co ułatwia łączenie pracy z nauką.
 • Praca dorywcza. To dla studentów zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie. Podejmując zlecenia w ramach pracy dorywczej najłatwiej jest zaplanować codzienny grafik i wykorzystać możliwie maksymalnie czas, jaki między zajęciami możemy przeznaczyć na pracę. Zlecenia pracy dorywczej dostępne w aplikacji Tikrow są dniówkami, a więc osoba przyjmująca takie zlecenie wie dokładnie w jakim dniu i w jakich godzinach będzie pracowała. Przyjmowanie pojedynczych zleceń z całego wachlarza ofert idealnie wpisuje się w elastyczny grafik preferowany przez studentów. Co ważne, wypłata za zrealizowanie dniówki wpływa na konto w 24h od zakończenia zlecenia.
 • Praca zdalna lub online. Dla niektórych studentów doskonałym rozwiązaniem będzie praca zdalna lub online. Osoby, które preferują taki tryb pracy mogą ją wykonywać z dowolnego miejsca, również bez konieczności wychodzenia z domu.  
 • Freelancing. Studenci o specjalistycznych umiejętnościach, takich jak projektowanie graficzne, programowanie czy pisanie, mogą pracować jako freelancerzy. To pozwala na dużą niezależność i kontrolę nad grafikiem pracy.
 • Praca na uczelni. W niektórych przypadkach uczelnie oferują studentom możliwość podjęcia pracy na terenie kampusu, na przykład jako asystent nauczyciela akademickiego, bibliotekarz czy pracownik biura studenckiego. To może być wygodne rozwiązanie, ponieważ pracodawca jest świadomy potrzeb studentów.

Poznaj 5 korzyści z wykonywania pracy dorywczej

Jak połączyć naukę z pracą zarobkową?

Wielu studentów wybiera kombinację różnych form pracy, dostosowując ją do swoich potrzeb i sytuacji. Na przykład, podejmują prace dorywcze podczas semestru i zwiększają czas pracy w okresie  wakacji. Ostatecznie, najlepszy tryb pracy dla studenta zależy od jego indywidualnych celów, planu zajęć, potrzeb finansowych i umiejętności zarządzania czasem.

Połączenie pracy dorywczej z nauką jest możliwe, dzięki odpowiedniemu podejściu i wykorzystaniu elastycznego grafiku. Istnieje wiele stanowisk, na których studenci mogą pracować, zarabiając pieniądze na swoje utrzymanie i opłaty związane z edukacją. Do najbardziej popularnych zleceń w aplikacji Tikrow wykonywanych przez studentów należą: praca jako kasjer/ sprzedawca, w sklepie przy obsłudze klienta, na magazynie i produkcji.

Niezależnie od tego, na jakim stanowisku wykonujemy pracę, zawsze kluczem do sukcesu jest dobre zarządzanie czasem. Dla wielu studentów praca i studia to nie tylko możliwe, ale również satysfakcjonujące połączenie.

Digital Marketing Specialist

Podobne artykuły

arrow

Praca natychmiastowa, czyli jaka? Poznaj zasady

Praca natychmiastowa to nowoczesna forma pracy dorywczej. Wykonywana w formie tzw. dniówek z wypłatą w ciągu 24h od...

arrow

Nawet tysiąc złotych w weekend. Gdzie Polacy zarobią najwięcej podczas wakacji?

Za nami egzaminy maturalne, koniec roku akademickiego tuż za pasem. Dla jednych wakacje to pora odpoczynku, dla innych...

arrow
Książeczka sanepidowska - wszystko co musisz wiedzieć. Do jakiej pracy jest potrzebna, jak wyrobić i ile to kosztuje?

W jakich zawodach potrzebna jest książeczka sanepidowska? Jak ją wyrobić?

Książeczka sanepidowska, a właściwie książeczka sanitarno-epidemiologiczna, to dokument wymagany przez wielu pracodawców. Przydaje się we wszystkich zawodach związanych...