Blog
Praca dorywcza
Data publikacji: 28 kwietnia, 2023
3 minutyczytania

Praca dorywcza – co to i gdzie szukać? (Poradnik na 2024)

Praca dorywcza to bez wątpienia praktyczny sposób na zarabianie pieniędzy. Mogą ją wykonywać osoby, które z różnych względów nie są aktywne zawodowo, a chcą zarabiać, ale także osoby pracujące na pełen etat, które potrzebują dodatkowej gotówki. Zastanawiałeś / -aś się kiedyś, czy praca dorywcza jest dla Ciebie? Poznaj 5 korzyści z jej wykonywania. 

Dla tych, którzy chcą korzystać z oferty szybkich zleceń – bez wysyłania CV czy brania udziału w procesach rekrutacyjnych – Tikrow jest odpowiedzią. Aplikacja na Android i na iOS.

Ten artykuł pomógł tym, co:

  • pytali, co to praca dorywcza;
  • pytali, gdzie znaleźć pracę dorywczą;
  • szukali pracy dorywczej, gdzie nie trzeba wysyłać CV i brać w rozmowach rekrutacyjnych;
  • chcieli mieć 1 aplikację, gdzie widnieją oferty pracy dorywczej w Polsce.

Praca dorywcza – co to?

Praca dorywcza, praca dodatkowa utożsamiana jest zazwyczaj z pracą tymczasową, a więc taką, która ma charakter doraźny, sezonowy czy okresowy. Wykonywana jest formalnie poprzez agencję pracy tymczasowej, ale w praktyce na rzecz firm przez te agencję rekomendowanych. To po stronie agencji leży znalezienie firm, które poszukują pracowników dorywczych

.

Praca dorywcza w polsce
Tikrow to polska aplikacja z pulą ofert z pracą dorywczą, zleceń na godziny, z jasnymi stawkami i opisami zleceń do wykonania. Wypłata ma miejsce zazwyczaj w 15 minut. Szukasz ofert z pracą tymczasową, szukasz pracy dorywczej – to wiesz, co zrobić.

Pracownicy dorywczy, określani również jako pracownicy godzinowi, to osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze etatu, często na tzw. dniówki, otrzymujący wynagrodzenie godzinowe w oparciu o umowę zlecenie, umowę o dzieło lub umowę o pracę.

Praca dodatkowa dorywcza na godziny
Ty wykonujesz prace dorywcze, my załatwiamy za Ciebie formalności. Zamiast wysyłać CV, rejestrujesz się i wypełniasz kwestionariusz. Proste? Proste.

To właśnie stawka godzinowa jest jedną z charakterystycznych cech pracy dorywczej – oznacza to, że pracownicy otrzymują wynagrodzenie tylko za przepracowane godziny. Ten rodzaj pracy jest najczęściej kojarzony z branżami takimi jak handel detaliczny, magazyny i produkcja, hotelarstwo i usługi gastronomiczne, gdzie popyt na pracowników zmienia się w zależności od sezonowości i wahań biznesowych.  

Praca dorywcza z wypłatą w 15 minut po wykonaniu zlecenia? Tikrow

Na polskim rynku agencje pracy tymczasowej nie oferują wypłaty w 15 minut po zakończonym zleceniu. W dzisiejszym dynamicznym świecie otrzymywanie szybkich wypłat za wykonaną pracę jest znaczącą zaletą dla pracowników. W Tikrow przelewy za wykonane zlecenia są realizowane maksymalnie 24h od chwili ich zakończenia, choć zazwyczaj mają miejsce w 15 minut To dla pracowników benefit, jakiego nikt inny nie oferuje obecnie na polskim rynku pracy.

Szybkie wypłaty przyczyniają się do zwiększenia zadowolenia pracowników, większej motywacji i zaangażowania w wykonywaną pracę. Wypłata realizowana w dniówkach pomaga w utrzymaniu płynności finansowej i skutecznie buduje wiarygodność pracodawcy w oczach pracownika. Szczególne znaczenie ma to dla osób młodych, które chcą zarabiać tu i teraz, nie czekając na wypłatę wynagrodzenia do końca miesiąca. W Tikrow nie jest wymagane prawo jazdy kat b i rzadko wymagany jest język angielski.

Zlecenia z Tikrow to konkretny zarobek 

Praca dorywcza realizowana w modelu „na dniówki” pozwala osiągać wynagrodzenie ok. 40 proc. wyższe niż wartość netto płacy minimalnej (czytaj więcej tu: minimalna krajowa w 2024). Aktualnie obowiązująca kwota minimalnego wynagrodzenia na rękę to w przypadku studentów 3490 zł. W przeliczeniu na godziny, wykonując pracę na pełen etat, można zarobić 21,81 zł netto.

Interesuje Cię praca w sklepie, praca na magazynie, praca w branży gastro?  Z Tikrow możesz wybrać rodzaj pracy dorywczej, jaki Ci odpowiada. Wiesz gdzie szukać aktualnych ofert pracy dodatkowej
 
 

Realizując zlecenia dorywcze, np. na stanowisku magazyniera studenci mogą zarobić nawet 34 zł za godzinę pracy. To o 36% więcej niż w przypadku pracy na etacie. Biorąc pod uwagę elastyczność wyboru miejsca i czasu pracy natychmiastowe zlecenia stają się wartościowym uzupełnieniem dla tradycyjnego modelu zatrudnienia.  

Elastyczny czas pracy a praca dorywcza?

Inną korzyścią płynącą z wykonywania pracy dorywczej jest elastyczność w planowaniu. Pracownicy dorywczy nie są związani ustalonym harmonogramem i mogą pracować, kiedy chcą lub kiedy potrzebują, w zależności od osobistych okoliczności. Samodzielnie ustalany grafik pozwala pracownikowi na zatrudnienie się w różnych miejscach w dowolne dni tygodnia i o różnych porach dnia.

Praca nie musi być podejmowana od poniedziałku do piątku. Praca dorywcza nie wymaga długoterminowego zaangażowania, co może być korzystne dla tych, którzy wolą mieć większą kontrolę nad równowagą między życiem zawodowym a prywatnym. Pracując dorywczo łatwo jest połączyć pracę z życiem rodzinnym, towarzyskim, studiami czy realizacją pasji.  

Korzyścią wynikającą z elastycznego harmonogramu pracy jest zwiększona produktywność i satysfakcja z pracy. Badanie przeprowadzone przez Towarzystwo Zarządzania Zasobami Ludzkimi wykazało, że elastyczny grafik był lepszym motywatorem niż wyższa płaca. Kiedy pracownicy mają możliwość pracy w czasie i miejscu, w którym są najbardziej produktywni, istnieje większe prawdopodobieństwo, że poczują się spełnieni w swojej pracy i wykonują ją na wyższym poziomie. Wreszcie elastyczny grafik pracy może prowadzić do zmniejszenia stresu i poziomu wypalenia wśród pracowników. 

Dziś w sklepie, jutro na magazynie – gdzie szukać pracy dorywczej

Praca dorywcza może być okazją do zdobywania nowych umiejętności i cennego doświadczenia w różnych branżach i na różnych stanowiskach, które trudno poprzez pracę zdalną. Brak konieczności związania się z jednym pracodawcą na stałe powoduje, że pracownicy mogą podejmować zlecenia za każdym razem w innej firmie i przekonać się, jaki rodzaj pracy bardziej im odpowiada. Może to być szczególnie korzystne dla tych, którzy dopiero rozpoczynają karierę lub chcą przejść do innej branży.

Młode osoby wchodzące na rynek pracy doceniają fakt, że praca natychmiastowa, zlecana w Tikrow za pomocą nowatorskiej aplikacji, pomaga lepiej poznać rynek pracy, przetestować wielu pracodawców i zdecydować, z którym sektorem warto wiązać swoją karierę w przyszłości.   

Sprawdź, na jakich stanowiskach możesz pracować jako pracownik dorywczy

Praca w różnych miejscach daje dodatkowo możliwość networkingu i nawiązywania kontaktów. Pracownicy dorywczy często mają możliwość pracy z różnymi ludźmi, co może prowadzić do cennych kontaktów i potencjalnych miejsc pracy w przyszłości. Te połączenia mogą być szczególnie przydatne dla osób, które chcą zbudować swoją profesjonalną sieć i rozwijać swoją karierę. 

Praca dorywcza bez CV i udziału w rekrutacji? W Tikrow  

W przypadku pracy dorywczej bez wątpienia bardzo ważnym elementem jest błyskawiczny sposób podjęcia pracy – coś dla osób, które szukają pracy od zaraz. Znaleziona dziś oferta może oznaczać pracę wykonywaną już następnego dnia. Bez czasochłonnej rekrutacji, rozmów kwalifikacyjnych, czy wykonywania testów kompetencyjnych.

Tikrow umożliwia swoim użytkownikom za pomocą kilku kliknięć na ekranie smartfona wybrać swoje nowe miejsce pracy – pracy dodatkowej, pracy sezonowej. To zdecydowanie szybsze i wygodniejsze niż opracowywanie CV i wysyłanie go do firm, w których chciałoby się pracować. Na końcu to również brak udziału w wieloetapowym procesie rekrutacyjnym na stanowiska, które tak drobiazgowej rekrutacji zwyczajnie nie potrzebują. Wystarczy chęć do pracy. Sprawdź najnowsze ogłoszenia w aplikacji Tikrow.

Korzyści związane z pracą dorywczą, które ciężko podważyć  

Elastyczny wymiar czasu pracy, możliwość pracy weekendowej, możliwość pracy w godzinach dowolnych sprawiają, że tego typu oferta jest szczególnie atrakcyjna dla studentów (czytaj: Praca dla studentów) oraz osób szukających dodatkowego zarobku. W niektórych przypadkach praca dorywcza może nawet prowadzić do większej liczby długoterminowych możliwości zatrudnienia. Ponadto może być świetnym sposobem na zdobycie doświadczenia i umiejętności, które można zastosować w przyszłych miejscach pracy. Podsumowując, praca dorywcza oferuje szereg korzyści pracownikom, co czyni ją cenną opcją dla osób poszukujących elastycznej organizacji pracy lub możliwości zdobycia doświadczenia i nawiązania kontaktów w różnych branżach. 

Head of Marketing

Podobne artykuły

arrow

Praca tymczasowa – co to jest? Jak znaleźć?(Poradnik) 

Praca tymczasowa to zagadnienie, które z reguły interesuje osoby młode lub te, które chcą sobie dorobić do pensji....

arrow
Praca na produkcji od zaraz

Praca na produkcji od zaraz – gdzie szukać pracy i pracowników produkcji „na już”  

Tikrow to aplikacja stworzona przez polską Agencję Pracy Natychmiastowej, która łączy osoby, które szukają pracy na godziny od...

arrow
Szukasz pracy na magazynie od zaraz?

Gdzie szukać pracy na magazynie od zaraz, by sensownie zarobić?

Kończysz właśnie technikum, zawodówkę lub liceum? Chcesz dorobić i szukasz pracy tymczasowej, która oferuje wypłatę w 15 minut?...