Blog
Data publikacji: 28 kwietnia, 2023
3 minutyczytania

5 korzyści z wykonywania pracy dorywczej  

Praca dorywcza to bez wątpienia praktyczny sposób na zarabianie pieniędzy. Mogą ją wykonywać osoby, które z różnych względów nie są aktywne zawodowo, a chcą zarabiać, ale także osoby pracujące na pełen etat, które potrzebują dodatkowej gotówki. Zastanawiałeś_aś się kiedyś, czy praca dorywcza jest dla Ciebie? Poznaj 5 korzyści z jej wykonywania.  

Pracownicy dorywczy, określani również jako pracownicy godzinowi, to osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze etatu, często na tzw. dniówki, otrzymujący wynagrodzenie godzinowe w oparciu o umowę pracę lub zlecenie. To właśnie stawka godzinowa jest jedną z charakterystycznych cech pracy dorywczej – oznacza to, że pracownicy otrzymują wynagrodzenie tylko za przepracowane godziny. Ten rodzaj pracy jest najczęściej kojarzony z branżami takimi jak handel detaliczny, magazyny i produkcja, hotelarstwo i usługi gastronomiczne, gdzie popyt na pracowników zmienia się w zależności od sezonowości i wahań biznesowych.  

Szybka wypłata za pracę dorywczą  

W dzisiejszym dynamicznym świecie otrzymywanie szybkich wypłat za wykonaną pracę jest znaczącą zaletą dla pracowników. W Tikrow przelewy za wykonane zlecenia są realizowane w 24h od chwili ich zakończenia. To dla pracowników benefit, jakiego nikt inny nie oferuje obecnie na polskim rynku pracy. Szybkie wypłaty przyczyniają się do zwiększenia zadowolenia pracowników, większej motywacji i zaangażowania w wykonywaną pracę. Wypłata realizowana w dniówkach pomaga w utrzymaniu płynności finansowej i skutecznie buduje wiarygodność pracodawcy w oczach pracownika. Szczególne znaczenie ma to dla osób młodych, które chcą zarabiać tu i teraz, nie czekając na wypłatę wynagrodzenia do końca miesiąca.  

Dniówki to konkretny zarobek 

Praca dorywcza realizowana w modelu „na dniówki” pozwala osiągać wynagrodzenie ok. 40 proc. wyższe niż wartość netto płacy minimalnej. Aktualnie obowiązująca kwota minimalnego wynagrodzenia na rękę to w przypadku studentów 3490 zł. W przeliczeniu na godziny, wykonując pracę na pełen etat, można zarobić 21,81 zł netto. Realizując zlecenia dorywcze, np. na stanowisku magazyniera studenci mogą zarobić nawet 34 zł za godzinę pracy. To o 36% więcej niż w przypadku pracy na etacie. Biorąc pod uwagę elastyczność wyboru miejsca i czasu pracy natychmiastowe zlecenia stają się wartościowym uzupełnieniem dla tradycyjnego modelu zatrudnienia.  

Elastyczny grafik pracy 

Inną korzyścią płynącą z wykonywania pracy dorywczej jest elastyczność w planowaniu. Pracownicy dorywczy nie są związani ustalonym harmonogramem i mogą pracować, kiedy chcą lub kiedy potrzebują, w zależności od osobistych okoliczności. Samodzielnie ustalany grafik pozwala pracownikowi na zatrudnienie się w różnych miejscach w dowolne dni tygodnia i o różnych porach dnia. Praca nie musi być podejmowana od poniedziałku do piątku. Praca dorywcza nie wymaga długoterminowego zaangażowania, co może być korzystne dla tych, którzy wolą mieć większą kontrolę nad równowagą między życiem zawodowym a prywatnym. Pracując dorywczo łatwo jest połączyć pracę z życiem rodzinnym, towarzyskim, studiami czy realizacją pasji.  

Korzyścią wynikającą z elastycznego harmonogramu pracy jest zwiększona produktywność i satysfakcja z pracy. Badanie przeprowadzone przez Towarzystwo Zarządzania Zasobami Ludzkimi wykazało, że elastyczny grafik był lepszym motywatorem niż wyższa płaca. Kiedy pracownicy mają możliwość pracy w czasie i miejscu, w którym są najbardziej produktywni, istnieje większe prawdopodobieństwo, że poczują się spełnieni w swojej pracy i wykonują ją na wyższym poziomie. Wreszcie elastyczny grafik pracy może prowadzić do zmniejszenia stresu i poziomu wypalenia wśród pracowników. 

Dziś w sklepie, jutro na magazynie 

Praca dorywcza może być okazją do zdobywania nowych umiejętności i cennego doświadczenia w różnych branżach i na różnych stanowiskach. Brak konieczności związania się z jednym pracodawcą na stałe powoduje, że pracownicy mogą podejmować zlecenia za każdym razem w innej firmie i przekonać się, jaki rodzaj pracy bardziej im odpowiada. Może to być szczególnie korzystne dla tych, którzy dopiero rozpoczynają karierę lub chcą przejść do innej branży. Młode osoby wchodzące na rynek pracy doceniają fakt, że praca natychmiastowa, zlecana w Tikrow za pomocą nowatorskiej aplikacji, pomaga lepiej poznać rynek pracy, przetestować wielu pracodawców i zdecydować, z którym sektorem warto wiązać swoją karierę w przyszłości.   

Sprawdź, na jakich stanowiskach możesz pracować jako pracownik dorywczy

Praca w różnych miejscach daje dodatkowo możliwość networkingu i nawiązywania kontaktów. Pracownicy dorywczy często mają możliwość pracy z różnymi ludźmi, co może prowadzić do cennych kontaktów i potencjalnych miejsc pracy w przyszłości. Te połączenia mogą być szczególnie przydatne dla osób, które chcą zbudować swoją profesjonalną sieć i rozwijać swoją karierę. 

Bez CV i udziału w rekrutacji  

W przypadku pracy dorywczej bez wątpienia bardzo ważnym elementem jest błyskawiczny sposób podjęcia pracy. Znaleziona dziś oferta może oznaczać pracę wykonywaną już następnego dnia. Bez czasochłonnej rekrutacji, rozmów kwalifikacyjnych, czy wykonywania testów kompetencyjnych. Tikrow umożliwia swoim użytkownikom za pomocą kilku kliknięć na ekranie smartfona wybrać swoje nowe miejsce pracy. To zdecydowanie szybsze i wygodniejsze niż opracowywanie CV i wysyłanie go do firm, w których chciałoby się pracować. Na końcu to również brak udziału w wieloetapowym procesie rekrutacyjnym na stanowiska, które tak drobiazgowej rekrutacji zwyczajnie nie potrzebują. 

Korzyści, które ciężko podważyć  

Praca dorywcza może zapewnić dodatkowy dochód, co może być szczególnie korzystne dla studentów lub osób z innymi zobowiązaniami finansowymi. W niektórych przypadkach praca dorywcza może nawet prowadzić do większej liczby długoterminowych możliwości zatrudnienia. Ponadto może być świetnym sposobem na zdobycie doświadczenia i umiejętności, które można zastosować w przyszłych miejscach pracy. Podsumowując, praca dorywcza oferuje szereg korzyści pracownikom, co czyni ją cenną opcją dla osób poszukujących elastycznej organizacji pracy lub możliwości zdobycia doświadczenia i nawiązania kontaktów w różnych branżach. 

Podobne artykuły

arrow

Nawet tysiąc złotych w weekend. Gdzie Polacy zarobią najwięcej podczas wakacji?

Za nami egzaminy maturalne, koniec roku akademickiego tuż za pasem. Dla jednych wakacje to pora odpoczynku, dla innych...

arrow

Minimalna krajowa – jaka będzie jej wysokość od lipca 2023?

Wraz z początkiem roku 2023 wzrosła wysokość minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 3490 zł brutto. Kwota ta będzie...

arrow

Czym się różni agencja pracy tymczasowej od agencji pracy natychmiastowej?

Agencje pracy odgrywają kluczową rolę na rynku HR, łącząc pracodawców z odpowiednimi kandydatami do pracy. Dzięki swojemu doświadczeniu...