Blog
Minimalna krajowa 2024 - najniższa krajowa 2024
Data publikacji: 27 września, 2023
1 minutaczytania

Minimalna krajowa 2024 – jej ostateczna wysokość

Zainteresowany zagadnieniem minimalna krajowa 2024 to dobrze trafiłeś. W 2024 roku kwota minimalnej krajowej nie raz wzrośnie. Pierwsza podwyżka płacy minimalnej będzie obowiązywać od stycznia. Kolejna ma wejść w życie od 1 lipca. O ile wzrośnie poziom najniższej krajowej w 2024 roku?

Czego się dowiesz za chwilę:

  • dlaczego od lipca 2024 najniższa krajowa będzie wyższa,
  • że najniższa krajowa 2024 = minimalna krajowa 2024

Aktualna wysokość płacy minimalnej wynosi 3600 zł brutto i obowiązuje od początku lipca 2023 roku. Wraz z nowym rokiem jej wysokość ulegnie podwyższeniu o 17,8% i wzrośnie do 4242 zł brutto, czyli o 642 zł. W porównaniu ze stycznie 2023 to wzrost płacy o 21,5%, czyli 752 zł.

Kolejna podwyżka minimalnej krajowej w lipcu 2024 – do 4300 zł brutto

Styczniowa podwyżka minimalnej krajowej zainteresuje nie tylko tych, którzy szukają pierwszej pracy czy rozglądają się za pracą bez doświadczenia, ale i pracodawców. Owa podwyżka najniższej krajowej nie będzie jedyną, jaka czeka nas w 2024 roku. Od 1 lipca wysokość podstawowego wynagrodzenia ma wynosić 4300 zł brutto – czyli 3262 zł netto. W porównaniu ze stawką obowiązującą w drugim półroczu 2023 to wzrost o 700 zł.

Wysokość minimalnej stawki godzinowej w 2024 r.

Niezależnie od tego, czy to będzie praca w sklepie, czy to będzie praca jako pracownik produkcji będziesz mieć gwarantowaną minimalną krajową. W nowym roku również dwukrotnie wzrośnie minimalna stawka godzinowa. W pierwszej połowie 2023 roku wynosiła 22,80 zł brutto za godzinę pracy, a w drugim półroczu wzrosła do 23,50 zł brutto.

Minimalna krajowa 2024
Minimalna krajowa w 2024 wzrośnie dwukrotnie. Od 1 lipca 2024 r wynieść ma nieco więcej niż w styczniu br.

Od 1 stycznia 2024 r. decyzją parlamentu i rady ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za godzinę pracy owe ma wzrosnąć do 27,70 zł brutto. Od lipca stawka to wzrośnie do 28,10 zł brutto. Co ucieszy także tych, którzy szukają ofert z pracą tymczasową czy których interesuje praca dorywcza. Sprawdź nasze oferty zleceń i dniówek z wypłatą w 15 minut.

Z czego wynika podwójna podwyżka minimalnej krajowej w 2024 roku?

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest corocznie ustalana przez rząd na podstawie analizy sytuacji na rynku pracy i wskaźników gospodarczych. Bezpośredni wpływ na wysokość płacy minimalnej ma wskaźnik inflacji. W sytuacji, gdy jego prognoza na nadchodzący rok wynosi więcej niż 5% wówczas następuje dwukrotny wzrost wynagrodzenia minimalnego.

Najniższa krajowa w 2024 i jej wzrost – co oznacza dla pracodawców?

Rosnący poziom płacy minimalnej w 2024 skutkuje zwiększeniem kosztów dla pracodawców. W przypadku, gdy zatrudnieni pracownicy posiadają umowy o pracę z ustalonymi niższymi wynagrodzeniami, pracodawcy są zobowiązani do podpisania aneksów umów, dostosowujących płace do poziomu minimalnego i tym samym podwyższający wynagrodzenie pracownika. Podwyższenie płacy minimalnej prowadzi także do wzrostu składek odprowadzanych przez właścicieli firm do ZUS, jak również zwiększa kwoty innych świadczeń, obliczanych na tej podstawie. Obejmuje to wynagrodzenie za czas przestoju, minimalne podstawy zasiłku chorobowego, maksymalną kwotę odpraw z tytułu zwolnień grupowych.

Czym jest wynagrodzenie minimalne?

Wynagrodzenie minimalne, najniższa krajowa, minimalna krajowa czy płaca minimalna to terminy synonimiczne. Oznaczają najniższy poziom wynagrodzenia, który pracodawcy muszą wypłacać pracownikom za wykonaną przez nich pracę. Ma ono kluczowe znaczenie w redukowaniu nierówności dochodowych oraz stanowi prawne zabezpieczenie pracowników przed wykonywaniem pracy poniżej ustalonych stawek.

Co się składa na wynagrodzenie minimalne w 2024 roku?

Składniki wynagrodzenia minimalnego w Polsce to płaca zasadnicza oraz świadczenia wynikające z umowy o pracę, które stanowią koszt dla pracodawcy.

  • Wynagrodzenie zasadnicze – minimalna kwota, jaką pracownik powinien otrzymywać za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.
  • Ekwiwalent za urlop – minimalna kwota, jaką pracownik powinien otrzymać za jeden dzień urlopu wypoczynkowego.
  • Składki na ubezpieczenie zdrowotne – minimalna kwota, jaką pracodawca powinien odprowadzić na ubezpieczenie zdrowotne pracownika.
  • Składki na ubezpieczenie społeczne – minimalna kwota, jaką pracodawca powinien odprowadzić na ubezpieczenie społeczne pracownika.
  • Fundusz pracy – minimalna kwota, jaką pracodawca powinien odprowadzić na Fundusz Pracy.

W przypadku zatrudnienia pracownika w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wysokość minimalnego wynagrodzenia jest ustalana proporcjonalnie do liczby godzin pracy, jaką pracownik ma do wykonania w danym miesiącu. Podstawą do obliczeń jest minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym okresie.

Treść ustawy o minimalnym wynagrodzeniu

W każdym kraju, gdzie występuje minimalne wynagrodzenie, tam regulowana jest przez ustawy. W Polsce najniższa krajowa w 2024 i w każdym innym roku jest uregulowana jest właśnie przez ustawę, której treść czytelnik naszego bloga może poznać. Zgodnie z nią, każdego roku wskutek rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia określone zostaje pensja minimalna. Które określa minimalne wynagrodzenie za pracę, które musi być wypłacane pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług, umowy o pracę oraz umowy o dzieło. Lub, dokładnie parafrazując ustawę: <<„minimalna stawka godzinowa” to minimalna wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przysługująca pracownikowi lub zleceniobiorcy>>.

Ciekawostka! W Stanach Zjednoczonych minimalna krajowa, płaca minimalna (czyli federalna) jest ustalana przez rząd federalny (ten, który określa lub narzuca, gdyż oba pojęcia pasują, politykę każdemu ze stanów), ale wiele stanów i miast, składających się na Stany Zjednoczone Ameryki, posiada także swoje własne ustawy odnośnie minimalnej płacy, które mogą być – uwaga – wyższe niż minimalna płaca ustanowiona na poziomie ogólnoamerykańskim.

Head of Marketing

Podobne artykuły

arrow
Planowanie budżetu firmy

Jak efektywnie zaplanować budżet przedsiębiorstwa? Poradnik.

Planowanie budżetu jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania finansami w każdej firmie. To czasochłonny i wymagający proces, który umożliwia...

arrow

Blisko ¾ firm zauważa spadek obrotów spowodowany brakiem pracowników szeregowych

Nie tylko spodziewane podwyżki cen prądu, wzrost płacy minimalnej, wciąż rosnąca inflacja czy trudności sektora logistyczno-transportowego składają się na bardzo wymagającą...

arrow
pracownicy na godziny

Pracownicy na godziny w 48h vs pracownicy etatowi – dlaczego ci pierwsi?

Decyzja o zatrudnieniu pracowników na godziny lub na stałe jest jednym z fundamentalnych wyborów, z którymi muszą zmierzyć...