Blog
Najlepsza agencja pracy - jak wybrać
Data publikacji: 21 czerwca, 2023
3 minutyczytania

Najlepsza agencja pracy – na co HR Manager zwraca uwagę?

Zadajesz sobie pytanie, jak wybrać najlepszą agencję pracy? W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym coraz więcej firm pozwala sobie na skorzystanie z pomocy agencji pracy, aby znaleźć odpowiednich pracowników na tymczasowe lub dorywcze stanowiska. Wybór odpowiedniej, najlepszej agencji pracy jest kluczowy dla sukcesu firmy, dlatego warto wiedzieć, czym kierować się przy dokonywaniu tej decyzji. Sprawdź, czy wiesz na co powinny zwrócić uwagę firmy, które rozważają podjęcie współpracy z agencją pracy dorywczej.

Dzięki temu artykułowi poznasz:

 • różnicę między agencją pracy a agencją pracy natychmiastowej,
 • kryteria wyboru najlepszej agencji pracy w Polsce,
 • jak zmniejszyć koszt zatrudnienia pracowników.

Najlepsza agencja pracy – czyli jaka?

Najlepsza agencja pracy to idealna agencja pracy. Idealna, ale dla kogo? Interesariuszami agencji pracy są: a) kandydat, potencjalny pracownik, a może pracownik tymczasowy oraz b) pracodawca, który szuka pracownika etatowego lub pracownika tymczasowego (jeśli chodzi o tego drugiego typu pracownika, to z perspektywy prawnej taki pracodawca nazywany jest pracodawcą użytkownikiem – użytkownikiem, gdyż użytkuje, korzysta z usług i agencji, i pracownika tymczasowego).

Tikrow to polska agencja pracy tymczasowej, to aplikacja na PC i smartfon, a zarazem platforma, która łączy pracowników tymczasowych z firmami. Pracodawcom daje dostęp do puli 160 000 pracowników w 48h, z kolei pracownikom – dostęp do ofert szybkich zleceń i wypłaty nawet w 15 minut. Pracownicy na godziny – zapytaj o ofertę.

Najlepsza agencja pracy tymczasowej doskonale zachowuje proporcje między zaspokajaniem potrzeb własnych a potrzeb obydwu grup zainteresowanych.

Z perspektywy pracownika tymczasowego najlepsza agencja pracy to taka, która:

Najlepsza agencja pracy w Polsce
Najlepsze agencje pracy w Polsce nie posiadają aplikacji do zamawiania pracownika w 48h. W Tikrow rekrutacja ma charakter natychmiastowy, wypłata pracownikom ma charakter natychmiastowy. Tworzymy różnicę na rynku pracy tymczasowej. 
 • Kandydatom na pracowników tymczasowych zapewnia nieustanny dostęp do ofert pracy dorywczej czy pracy tymczasowej. Daje dostęp do ofert pracy na godziny, do oferta z pracą sezonową, pracą na lato, pracą na ferie zimowe, itp.
 • W ich imieniu załatwia wszelkie formalności, by ci mogli zająć się ważniejszymi sprawami. Tymi formalnościami są: opłacanie składek ZUS oraz rozliczanie pracownika z Urzędem Skarbowym.
 • Daje im proste narzędzie – na przykład aplikację na smartfon, za pomocą której mogą bardzo szybko aplikować na zlecenia, dniówki, godzinówki i stanowiska, które są im wygodne i znajdują się nieopodal miejsca ich zamieszkania.
 • Wypłatę za wykonane zlecenie przesyła w 15 minut, ewentualnie i maksymalnie w 1 dzień od momentu wykonania misji, które mieli do wykonania.

Z perspektywy firmy, która szuka pracownika tymczasowego, najlepsza agencja pracy to taka, która:

W rankingu top 10 agencji zajmujących się rekrutacją pracowników nie znajdziesz takiej, która swoim pracownikom oferuje wypłatę w 15 minut. To dzięki temu modelowi współpracy na linii pracownik-agencja, wiele firm handlowych, produkcyjnych i logistycznych zmienia swój model zatrudnienia, zastępując pracowników etatowych tymczasowymi.
 • za sprawą tej samej aplikacji na smartfon i komputer, o której mowa powyżej – firmie daje nieustanny dostęp do ogromnej puli zmotywowanych i otwartych na nowe wyzwania pracowników na godziny.
 • Pozwala szybko uzupełnić braki kadrowe. (Tikrow informuje o 48h, ale statystyka sugeruje, że 80% ma miejsce w ciągu 24h).
 • Wystawia 1 fakturę za 64 pracowników, z jakich skorzystała na przestrzeni 1 miesiąca.
 • Najlepsza oferta agencji pracy tymczasowej to taka, która przyczyni się do optymalizacji kosztów zatrudnienia pracowników.

Najlepsza agencja pracy – na co HR managerzy zwracają uwagę?

Legalność działania agencji pracy

Sprawdzenie legalności działania agencji pracy jest istotne, aby upewnić się, że firma, z którą zamierzasz współpracować, działa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Każda agencja pracy powinna być wpisana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Posiadanie takiego wpisu jest jednoznaczne z legalnością prowadzenia działalności przez agencję. Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia jest ogólnodostępny w internecie.

Legalność działania agencji pracy potwierdza również jej przynależność do polskich i międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń, które promują etyczne pośrednictwo pracy. Warto sprawdzić, czy agencja z którą chcemy podjąć współpracę do jakichś przynależy.

Reputacja i doświadczenie

Niezależnie od tego jakiej oferty agencji pracy tymczasowej szukasz; czy interesuje Cię leasing pracowniczy, czy outsourcing pracowniczy; czy przeglądasz agencje pracy, czy agencje pracy tymczasowej, to jednym z kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas szukania najlepszej agencji pracy, jest jej reputacja i doświadczenie na rynku. Firmy zainteresowane współpracą z agencją pracy powinny przeprowadzić dokładne rozeznanie na rynku. Wszystko po to, by sprawdzić opinie innych klientów, dowiedzieć się, jak agencja jest postrzegana w branży oraz jaki jest poziom zadowolenia ze współpracy innych firm, dla których świadczy usługi. Wybierając agencję z długim stażem i solidną reputacją, firma ma większą pewność, że zapewnią wykonanie usługi na jak najwyższym poziomie.

Poznaj 5 korzyści z zatrudniania pracowników dorywczych

Specjalizacja

Nawet najlepsza agencja pracy nie zajmuje się wszystkim branżami tak samo dobrze. Stąd kolejnym istotnym czynnikiem jest specjalizacja agencji pracy dorywczej. Firmy powinny szukać agencji, które mają doświadczenie w branży, w której działają. Agencje specjalizujące się w konkretnych sektorach czy dostarczaniu pracowników na konkretne stanowiska mają lepsze zrozumienie potrzeb i wymagań tych branż. Dzięki temu mogą bardziej skutecznie dopasowywać pracowników do konkretnej pracy, co przekłada się na większą efektywność i sukces firmy.

Selekcja kandydatów

Ważne jest, aby dowiedzieć się, jaki proces selekcji czy doboru kandydatów do pracy dana agencja stosuje. W przypadku agencji pracy tymczasowej firmy powinny szukać takich, które przeprowadzają skrupulatne rozmowy kwalifikacyjne, sprawdzają referencje i dokładnie oceniają umiejętności kandydatów. Zaś w przypadku agencji pracy natychmiastowej liczy się jakoś i ilość kandydatów dostępnych w bazie. Tu warto poznać, jak wygląda proces oceny pracowników i czy jest na bieżąco weryfikowany. Agencja, która angażuje się w wysoką jakość selekcji, może dostarczyć firmie lepiej dopasowanych pracowników, co z kolei wpływa na zadowolenie klienta i efektywność pracy.

Elastyczność i dostępność pracowników

Firmy powinny zwrócić uwagę na elastyczność i dostępność pracowników oferowanych przez agencję pracy. Czy agencja jest w stanie zapewnić wystarczającą liczbę pracowników w potrzebnym czasie? Czy mają kandydatów, którzy mogą szybko zastąpić pracowników, niemal z dnia na dzień? Ważne jest, aby agencja była elastyczna i dostarczała pracowników, gdy firma ich potrzebuje, aby zachowana została ciągłość biznesu.

Koszty i umowy

Oczywiście, koszty współpracy z agencją są również ważnym czynnikiem. W końcu najlepsza agencja pracy to nierzadko najdroższa agencja pracy. Firmy powinny zwrócić uwagę na ceny oferowane przez agencję i upewnić się, że są one konkurencyjne i uczciwe. Również warunki płatności i umowy powinny być jasne i przejrzyste. Zrozumienie wszystkich aspektów finansowych jest kluczowe, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. W przypadku umowy warto zwrócić uwagę, czy jest to umowa na wyłączność współpracy z agencją. Jeśli tak, należy mieć świadomość, że podpisanie takiej umowy blokuje możliwość współpracy z innymi agencjami.

Źródła pozyskania pracowników

Gdyby wziąć TOP 10 agencji pracy to dzieli je nie tyle troska o jakość świadczonych usług, co źródła pozyskiwania pracowników. Jedne rekrutują pracowników tymczasowych do pracy w Polsce, inne głównie zza granicy, a inne –  łączą oba typy pracowników. Do pracy na terenie Polski pewne firmy potrzebują częściej polskich pracowników, niż obcokrajowców. Choćby dlatego, żeby komunikacja oraz etyka pracy nie były jakimś wyzwaniem podczas zlecania im obowiązków. Warto więc zorientować się nie tylko w procedury odnośnie procesu rekrutacyjnego, co źródła pozyskiwania pracowników.

Dowiedz się, ile może zaoszczędzić firma stosująca mieszany model zatrudnienia

Podsumowanie – najlepsza agencja zatrudnienia, czyli jaka?

Podsumowując, wybór odpowiedniej oferty agencji pracy ma ogromne znaczenie dla sukcesu firmy. Reputacja, specjalizacja, proces selekcji, elastyczność i dostępność pracowników oraz koszty i umowy to kluczowe czynniki, na które firmy powinny zwracać uwagę przy wyborze najlepszej agencji zatrudnienia. Przeprowadzenie dokładnej analizy i rozważenie tych czynników pomoże firmie znaleźć agencję, która najlepiej spełni oczekiwania i zapewni wysoką jakość usług.

Podobne artykuły

arrow

Wskaźnik Pracy Dorywczej: coraz więcej Polaków rozważa pracę dorywczą

Z Wskaźnika Pracy Dorywczej zrealizowanego w I kwartale br. przez Tikrow wynika, że coraz więcej Polaków rozważa pracę...

arrow

Jak zarządzać polityką personalną w sieciach retailowych? Wywiad

Rolą działów HR w przedsiębiorstwach z branży retail jest takie odpowiadanie na potrzeby biznesu, przede wszystkim rekrutacyjne, aby...

arrow
Model zatrudniania pracowników

Jaki model zatrudnienia pracowników daje 50 mln zł zwrotu?

Pracownik sklepu zatrudniony przez nowatorską aplikację może kosztować firmę 19% mniej niż osoba „na etacie”. Wykonuje identyczne obowiązki,...