Blog
Praca w sklepie - gdzie szukać
Data publikacji: 14 marca, 2024
3 minutyczytania

Praca w sklepie – jak się przygotować do poszukiwań + gdzie znaleźć

Chcesz pracować w sklepie jako sprzedawca, ale nie wiesz, od czego zacząć poszukiwania pracy? Przed Tobą poradnik, z którego dowiesz się, gdzie znaleźć najlepsze oferty pracy z pracą w sklepie oraz jak przygotować idealne CV i zrobić dobre wrażenie na rekruterze. 

Ten artykuł pomógł tym, którzy chcieli:

 • znaleźć pracę w sklepie bez doświadczenia, 
 • poznać stawki godzinowe za pracę w różnych sklepach, 
 • poznać firmę, która oferuje wypłatę nawet w 15 minut. 

Wybór właściwego miejsca do poszukiwań pracy – czyli gdzie szukać ofert pracy w sklepie

Nie znajdziesz sensownej pracy, jeśli będziesz szukać jej pod złym adresem. Sugerujemy Ci poszukiwania rozpocząć od miejsc, które prezentują ogłoszenia pochodzące od zaufanych pracodawców. 

Podpis: Polska firma  stworzyła aplikację mobilną z pulą ofert, zleceń i misji z pracą tymczasową na godziny. Wśród nich znajdują się zlecenia z pracą w sklepie. Znajdziesz tam oferty m.in. w takich sklepach, jak Homa, Jula, Media Expert, VanGraff, Pandora, Decathlon. Aplikacja dostępna w wersji na Android i na iOS

Jeśli wciąż nie masz zaufania do znanych portali, możesz zajrzeć do aplikacji Tikrow z ofertami pracy tymczasowej — każdego tygodnia pojawiają się tam oferty pracy w sklepie. Ogłoszenia są adresowane zarówno do osób szukających czegoś takiego, jak praca tymczasowa, pracy dorywczej, pracy sezonowej, jak i tych zainteresowanych zatrudnieniem na dłuższy okres czasu. 

Oczywiście wspomniana aplikacja jest jednym z wielu miejsc w polskim internecie, które publikują ogłoszenia o pracę w sklepie. Zachęcamy Cię do korzystania z jak największej listy stron i aplikacji, dzięki temu zwiększysz szansę na znalezienie dobrej pracy.

Praca w sklepie: dla jakiej branży i jakiej marki?

Pracując w sklepie możesz pracować nie tylko w sklepie spożywczym, ale i w sklepie odzieżowym, internetowym, zoologicznym, sportowym, itp. Skupmy się na pierwszym z nich. 

Średnio ponad 25 zł za godzinę, „na rękę” – z tym kojarzą użytkownicy Tikrow, którzy wybierają pracę w sklepie.  Tikrow to aplikacja z ofertami z pracą dorywczą.

Praca w sklepie z ubraniami może mieć różne oblicza — możesz pracować w globalnej sieciówce, a możesz też postarać się o zatrudnienie w lokalnym butiku. Mimo że zakres obowiązków w obu przypadkach będzie podobny, to specyfika pracy może się już nieco różnić. Pamiętaj też, że inaczej wygląda praca w sklepie oferującym ubrania sportowe, a inaczej butiku z odzieżą elegancką. 

Gdy znajdziesz pracę w sklepie renomowanej marki modowej w centrum Warszawy, będziesz mieć do czynienia z innym typem klienta, niż w przypadku lokalnego sklepu w kilkutysięcznym miasteczku. Te różnice sprawiają, że dla pewnych jest to wyzwanie, dla innych – przygoda. 

Korzystając z aplikacji Tikrow nie musisz wiedzieć od początku, która opcja Ci bardziej odpowiada. Dzięki krótkim, jednodniowym zleceniom możesz spróbować swoich sił w każdej z nich, wcielając się w sprzedawcę różnych sklepów, różnych marek, z różnym asortymentem. 

Lista obowiązków podczas codziennej pracy w sklepie

Na pierwszy rzut oka praca w sklepie (np. oferującym ubrania) może wydawać Ci się zajęciem idealnym. Niemniej, przed udaniem się na zlecenie, dobrze, żebyś mogła/mógł sobie zwizualizować pewne wyzwania związane z tą pracą. Mogą to być np. Obsługa kasy, metkowanie, doradzanie klientom itp. To oczywiste, że na początku możesz potrzebować wsparcia bardziej doświadczonych kolegów. Nie bój się pytać ich o pomoc. Dobrym pomysłem może być wspólne wykonanie danego zadania na start, zanim poczujesz się w nim pewnie. 

Dzięki temu, że jest Tikrow, szybko możesz znaleźć ciekawą ofertę dniówki w postaci pracy w sklepie. Stawki godzinowe i za zlecenie są do wglądu.  

A co się składa na dokładny zakres obowiązków, które będziesz wykonywać każdego dnia? Jako pracownik sklepu odzieżowego możesz się spodziewać, że zobligowany będziesz do takich zadań, jak:

 • obsługa klientów i rozwiązywanie ich problemów, 
 • układanie ubrań i dbanie o porządek na półkach, 
 • obsługa kasy fiskalnej, 
 • metkowanie odzieży, 
 • przyjmowanie dostaw, 
 • kontrola stanów magazynowych, 
 • przygotowywanie raportów sprzedaży po zakończonym dniu. 

Dodatkowo warto też zbierać informacje ze strony klientów — ich uwagi, odczucia względem oferty sklepu. Umiejętność zbierania informacji przyda Ci się w przyszłości. Niemal w każdej pracy pojawia się zagadnienie umiejętnego zbierania informacji o klientach. 

Umiejętności potrzebne na stanowisku sprzedawcy w sklepie

Praca w sklepie — nie tylko odzieżowym — wymaga od kandydatów pewnego jasno zdefiniowanego zestawu kompetencji. W niektórych praca bez doświadczenia w obsłudze klienta nie wchodzi w grę. Zanim więc zaczniesz poszukiwania, zastanów się, jak wypadasz pod kątem tych punktów: 

 1. Umiejętności z zakresu obsługi klienta: dobry sprzedawca to osoba uprzejma, empatyczna, potrafiąca wczuć się w emocje kupujących. Posiadanie wspomnianych cech sprawia, że masz zadatki na dobrego sprzedawcę. 
 1. Wiedza na temat technologii produkcji ubrań: praca w sklepie z odzieżą może wymagać od Ciebie wiedzy merytorycznej na temat produkcji ubrań oraz panujących na rynku modowym trendów. Klienci chcą wiedzieć, że mają do czynienia z osobą kompetentną, która rzeczowo rozwiewa ich wątpliwości. 
 1. Umiejętności sprzedażowe: Twoim głównym celem jako sprzedawcy jest skuteczne zachęcanie klientów do zakupów. Warto więc znać techniki sprzedażowe, które pozwolą maksymalizować zyski sklepu. Oczywiście przy zachowaniu zasad etycznego działania. 
 1. Umiejętność obsługi kasy fiskalnej: jeśli szukasz pierwszej pracy, pewnie nie będziesz w stanie pochwalić się tą kompetencją. Musisz jednak wiedzieć, że praca w sklepie to także obowiązki kasjera — stąd obsługa kasy jest nieodłącznym elementem sklepowej codzienności.
 1. Umiejętność wystawiania faktur — w niektórych sytuacjach może przydać Ci się umiejętność wystawiania faktur. To zadanie nie jest skomplikowane, możesz łatwo nauczyć się go z internetu.
 1. Znajomość języków obcych: dziś coraz częściej klientami w sklepach są osoby posługujące się językami innymi niż polski. Oznacza to, że musisz umieć się porozumieć, przynajmniej, w języku angielskim.
 1. Dobra organizacja pracy: zdarza się, że musisz obsłużyć kilku klientów, a właśnie zajmujesz się przyjmowaniem dostaw. Koniecznie więc musisz być w stanie wykonywać kilka zadań jednocześnie, przy czym wykazywać się cały czas dużymi pokładami spokoju.

Dla tych, co lubią czasem odpocząć od ludzi, znajdą w ramach obowiązków pracy w sklepie znajdą się misje bliskie temu, jakie są obowiązki magazynierów

Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia CV i listu motywacyjnego do pracy w sklepie? 

Zanim zaczniesz czytać ten rozdział naszego poradnika, pamiętaj, że jest w Polsce dostawca oferujący zlecenia na dniówki w formie ofert pracy tymczasowej, u którego nie musisz składać CV ani brać działu w procesie rekrutacji. Wybierasz interesujące Cię zlecenie i pracujesz. Wypłata w 15 min po zrealizowanej dniówce. Proste. 

A teraz przejdźmy do kolejnego kroku – jak napisać CV pod kątem pracy w sklepie.  Już wiesz, jakie umiejętności są potrzebne do pracy w sklepie ogólnie i w sklepie odzieżowym. Przychodzi czas, aby przeanalizować swoją sylwetkę zawodową pod kątem tych kompetencji. 

Zanim napiszesz CV, zastanów się, czy masz doświadczenie w pracy, która wymagała od Ciebie podobnego zestawu kwalifikacji. Taka analiza od razu pomoże Ci się lepiej przygotować do rozmowy o pracę.

Jeśli nie wiesz, co umieścić w swoim życiorysie, poniżej krótka podpowiedź: 

 • Pokaż rekruterowi, że odnajdziesz się w świecie sprzedaży. Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie w tym zakresie, choćby jako sprzedawca lodów w ramach pracy sezonowej, opisz to w CV. To zajęcie wymagało od Ciebie kontaktu z ludźmi — na pewno zapunktujesz tym w procesie rekrutacyjnym. 
 • Przedstaw się jako osoba, która jest żywo zainteresowana światem mody. Niech firma wie, że będziesz w stanie merytorycznie wesprzeć klienta w sklepie odzieżowym. Jeśli prowadzisz swój profil w mediach społecznościowych, koniecznie zamieść tam link do niego.  
 • Jeśli są na to dowody, pokaż, jaki był Twój wkład w rozwój firmy w poprzedniej pracy. Możesz się pochwalić wyróżnieniami, które pracodawca Ci przyznał za Twoje zaangażowanie.  
 • Zadbaj o atrakcyjny wygląd Twojego życiorysu. Możesz przy tym skorzystać z gotowego wzoru CV, który uzupełnisz swoimi danymi. 

Rozmowa kwalifikacyjna w sklepie odzieżowym 

Rozmowa o pracę w sklepie bywa dla wielu osób stresująca. Na szczęście da się skutecznie poziom stresu zminimalizować. Dobre przygotowanie do spotkania sprawia, że czujesz się pewnie podczas rozmowy rekrutacyjnej z pracownikiem sklepu.  

Aby zwiększyć Twoją pewność siebie podczas procesu rekrutacyjnego, sugerujemy: 

 • Spróbuj nauczyć się przydatnych zwrotów, z których skorzystasz podczas spotkania, np. „Moda to moja pasja i wiem, że w nadchodzącym sezonie [trend X] będzie popularnym wyborem wśród klientów„. Lub „kontakt z drugą osobą sprawia mi radość. Jestem w stanie skutecznie komunikować się nawet z trudnymi klientami”. 
 • Przegląd stron poświęconych branży HR, na których osoby dzielą się swoimi przemyśleniami na temat rekrutacji (oczywiście bierz poprawkę na informacje tam przedstawiane — często wypowiadają się tam osoby, które z różnych powodów czują żal do danego pracodawcy i w swoich opiniach mogą kierować się negatywnymi emocjami). Mimo to na takich portalach możesz się zorientować, jak przebiega rekrutacja w danym sklepie. 
 • Zdobądź jak najwięcej informacji o firmie, w której chcesz znaleźć swoje miejsce pracy. Mogą się pojawić pytania na rozmowie, w których będzie weryfikowana Twoja znajomość marki.
 • Przygotuj się do przekonującego opowiadania o swoich zainteresowaniach. Może się okazać, że właśnie Twoje pasje będą kartą przetargową, dzięki której rekruter dostrzeże w Tobie właściwego kandydata do pracy w handlu.

Czy praca w sklepie na pewno jest tym, czego szukasz? 

Pamiętaj, że nie każdy jest stworzony do pracy w sprzedaży. Zastanów się, zanim przystąpisz do procesu rekrutacji w sklepie odzieżowym, czy na pewno jest to zajęcie dla Ciebie.

Odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy umiejętności interpersonalne są faktycznie Twoją mocną stroną. Twoim głównym zajęciem jako sprzedawcy jest stały kontakt z klientami. Musisz to lubić. Jeśli od zawsze unikasz rozmów z ludźmi, może być Ci ciężko skutecznie działać w sprzedaży. 

Dodatkowo oceń swoje umiejętności perswazyjne — umiejętność uczciwego zachęcania klientów do zakupu. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi umieć sprzedać. Jeśli tego nie umiesz, będziesz czuć frustrację, a pracodawca nie będzie zadowolony z wyników Twojej pracy.

Praca w sklepie – jak się przygotować do poszukiwań? (podsumowanie)

Już wiesz, jak podejść do poszukiwań pracy w sklepie, szczególnie odzieżowym. Masz też ogólne wyobrażenie na temat procesu rekrutacyjnego. Jeśli nadal uważasz, że bycie sprzedawcą w branży fashion jest tym, czego szukasz, przystąp do działania — wykonaj pierwszy krok i rozpocznij swoje starania o pracę. 

Podobne artykuły

arrow
Sprawdź gdzie można dorobić w czasie ferii

Praca na ferie zimowe w 2024. Gdzie i ile możesz zarobić? 

Szukasz pracy na ferie zimowe w 2024? Czas przerwy od nauki to doskonała okazja, aby podjąć pracę dorywczą...

arrow
Praca jako kasjer sprzedawca

Praca jako kasjer sprzedawca – oferty pracy, zarobki, obowiązki

Praca kasjera to jedno z najpowszechniejszych stanowisk w sektorze usług, a kasjerzy odgrywają istotną rolę w każdym punkcie...

arrow

Pracownik produkcji – oferty, obowiązki, zarobki

Jeśli szukasz pracy na produkcji albo pracowników produkcji – to dobrze trafiłeś. Pracownik produkcji to osoba biorąca udział...