Blog
Data publikacji: 26 lipca, 2023
2 minutyczytania

Pracownik produkcji – oferty, obowiązki, zarobki

Jeśli szukasz pracy na produkcji albo szukasz pracowników produkcji – to dobrze trafiłeś. Pracownik produkcji to osoba biorąca udział w różnych etapach procesu wytwarzania danego produktu. To stanowisko odgrywa istotną rolę w obsłudze sprzętów w fabryce, produkcji towarów oraz przygotowaniu ich do dystrybucji. W poniższym artykule przyjrzymy się pracy na stanowisku pracownika produkcji, omawiając wymagania, obowiązki oraz zarobki związane z tą rolą.

Dzięki temu artykułowi:

 • jeśli jesteś pracodawcą, dostaniesz dostęp do giełdy pracowników produkcyjnych;
 • jeśli jesteś pracownikiem, znajdziesz konkret oferty pracy tymczasowej także jako pracownik produkcji.
pracownik produkcji zakres obowiązków
Czy szukasz pracowników produkcyjnych, czy ofert pracy na produkcji, czy w branży magazynowej, logistycznej, aplikacja Tikrow jest jak giełda – dla pracowników i dla firm.

Pracownik produkcji – wymagania

Warunki, jakie należy spełnić, aby pracować jako pracownik produkcji mogą się różnic i w dużej mierze zależą od specyfiki danej firmy. Większość stanowisk pracowników produkcji nie wymaga wykształcenia wyższego (zresztą praca na magazynie od zaraz także), jednak posiadanie średniego wykształcenia, jak np. ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej, może być mile widziane. W niektórych branżach mogą być wymagane specjalistyczne szkolenia lub certyfikaty, a wcześniejsze doświadczenie na podobnym stanowisku może być atutem.

Wiele firm organizuje szkolenia, które mają na celu przygotować do pracy nowego pracownika. W niektórych przypadkach pracownik produkcji powinien posiadać aktualne orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne oraz przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Co więcej jest wymagane w pracy jako pracownik produkcji?

Umiejętności manualne. Pracownik produkcyjny powinien być zręczny i mieć dobre umiejętności manualne i techniczne. Zadania wykonywane na tym stanowisku często wymagają precyzji i dokładności, dlatego też umiejętność obsługi narzędzi i maszyn może być istotna.

Interesuje Cię kwestia pracownik produkcji zakres obowiązków, to może zainteresuje Cię praca na produkcji i z wypłatą w 15 minut po zakończeniu zlecenia, bez wysyłania CV czy brania w procesie rekrutacyjnym. Tikrow jest na Android i na iOS.

Zdolność do pracy w zespole. Praca jako pracownik produkcji zazwyczaj odbywa się w zespole, dlatego ważna jest umiejętność współpracy, komunikacji i efektywnego działania jako część większej grupy.

Zrozumienie i przestrzeganie procedur bezpieczeństwa. W produkcji istnieje wiele zagrożeń związanych z obsługą maszyn, materiałów i narzędzi. Dlatego pracownik produkcji musi przestrzegać ściśle określonych procedur bezpieczeństwa, aby zapewnić bezpieczne środowisko pracy dla siebie i innych.

Obowiązki pracownika produkcji

Opis stanowiska i zakres obowiązków pracownika produkcji w dużej mierze zależy od profilu działalności danego przedsiębiorstwa. Osoba zatrudniona na tym stanowisku jest odpowiedzialna za wykonywanie określonych operacji związanych z produkcją wyrobów przy taśmie produkcyjnej lub w innym wyznaczonym miejscu. Od prostych prac polegających na łączeniu ze sobą różnych elementów po bardziej skomplikowane czynności, które wymagają użycia specjalistycznych maszyn. Może to obejmować montaż i kontrolę jakości towarów, pakowanie, etykietowanie produktów.

W zależności od charakteru produkcji do zadań osoby pracującej jako pracownik produkcji należą również:

 • Obsługa maszyn i narzędzi. Pracownik produkcji może być zaangażowany w obsługę różnych maszyn i narzędzi produkcyjnych. Musi zapewnić, że są one prawidłowo działające, czyste i przygotowane do pracy.
 • Bieżąca obsługa linii produkcyjnej. Do obowiązków pracownika produkcji zalicza się wykładanie towaru na taśmę produkcyjną, weryfikację poprawnego działania urządzeń (w tym wykrywanie usterek) oraz realizację planu produkcji.
 • Przestrzeganie norm jakości. Nawet jeśli jest to praca tymczasowa, to zakres obowiązków pracownika produkcji na traci na odpowiedzialności. Pracownik produkcji jest odpowiedzialny za zapewnienie, że wyroby spełniają określone standardy jakości. To oznacza sprawdzanie produktów pod kątem wad, odchyłek i niedociągnięć.
 • Utrzymywanie porządku w miejscu pracy. Pracownik produkcji powinien dbać o czystość i porządek w swoim miejscu pracy. Regularne sprzątanie i utrzymanie przestrzeni produkcyjnej w dobrym stanie jest ważne dla bezpieczeństwa i efektywności pracy.

Ile można zarobić jako pracownik produkcji?

Zarobki na produkcji, w tym jako pracownik magazynu (magazynier) może znacznie się różnić w zależności od lokalizacji, rodzaju przemysłu oraz poziomu doświadczenia. Na ogół pensje na tym stanowisku są średnie w porównaniu z innymi sektorami, ale mogą być atrakcyjne w miejscach, gdzie produkcja jest kluczową gałęzią gospodarki. W miarę zdobywania doświadczenia i nabycia specjalistycznych umiejętności można spodziewać się wzrostu wynagrodzenia.

Zarobki pracowników produkcji w aplikacji Tikrow (aplikacja z pracą dorywczą na godziny) kształtują się na poziomie 30,00 – 34,00 zł netto, czyli na rękę za godzinę pracy. Warto podkreślić, że na nieco wyższe stawki mogą liczyć pracownicy produkcji posiadający aktualne orzeczenie sanepidu – tam wynagrodzenia za godzinę pracy sięgają 36,00 zł netto. Wszystkie wypłaty są realizowane w 24h od zakończenia zlecenia.

Sprawdź oferty pracy na stanowisko pracownika produkcji w aplikacji Tikrow

Zalety pracy na produkcji

Praca jako pracownik produkcji ma swoje plusy i może być atrakcyjna dla wielu osób. Oferuje prostotę zadań, szybki dostęp do zatrudnienia, możliwość rozwoju umiejętności manualnych i stabilność zatrudnienia. Oto kilka głównych plusów związanych z pracą na tym stanowisku:

 • Elastyczny grafik pracy. Praca na tym stanowisku odbywa się w systemie zmianowym, co oznacza pracę o różnych porach i różnych godzinach. To pozwala na organizowanie prywatnego grafiku w sposób, który pozwoli na załatwienie wielu bieżących spraw, czy realizację obowiązków domowych bądź hobby.
 • Prostota i powtarzalność zadań. Pracownik produkcji często wykonuje powtarzalne zadania, co może być korzystne dla osób, które preferują spokojne i ustrukturyzowane środowisko pracy.
 • Stabilność zatrudnienia. Pracownik produkcji jest często niezbędny do utrzymania ciągłości produkcji w przedsiębiorstwie. To oznacza, że w wielu przypadkach praca na tym stanowisku może być stosunkowo stabilna i niezależna od fluktuacji rynkowych.
 • Niskie wymagania edukacyjne. Praca na stanowisku pracownika produkcji zazwyczaj nie wymaga wysokiego poziomu wykształcenia ani długiego okresu szkoleń. To może być korzystne dla osób, które nie mają dyplomu wyższej uczelni, ale chcą znaleźć stabilne zatrudnienie.
 • Szybki dostęp do zatrudnienia. W wielu regionach stanowiska pracowników produkcji są często dostępne, co pozwala na szybki dostęp do zatrudnienia dla osób poszukujących pracy.
 • Rozwój umiejętności manualnych. Praca na produkcji może pomóc w rozwinięciu umiejętności manualnych i zręczności, które mogą być cenne również w innych dziedzinach życia.

W jakich branżach jest najwięcej ofert dla pracowników produkcji?

Najwięcej ofert dla pracowników produkcyjnych oferują branża: samochodowa, spożywcza, budowalna i chemiczna. W różnych okresach roku kalendarzowego zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych w konkretnych sektorach może być zmienne. Dla przykładu w branży chemicznej zapotrzebowanie wzrasta w okresie przedświątecznym, a w branży farmaceutycznej w sezonie jesienno-zimowym.

Podsumowanie:

Pracownik produkcji pełni istotną rolę w procesie produkcji wyrobów, zapewniając sprawne działanie linii produkcyjnych i utrzymanie wysokiej jakości produktów. Wymaga to umiejętności manualnych, zrozumienia procedur bezpieczeństwa oraz zdolności do pracy w zespole. Interesuje Cię praca na produkcji od zaraz? A może szukasz pracowników produkcji? W Tikrow rekrutacja pracowników na produkcję jest prosta. Choć zarobki na produkcji zależą od wielu czynników, u nas są jasne stawki.

Head of Marketing

Podobne artykuły

arrow
Szukasz ofert z pracą dorywczą bez wysyłania CV i rozmów rekrutacyjnych, z wypłatą w 15 minut? Dobrze trafiłaś, trafiłeś. Klikasz i wiesz.

Praca dodatkowa – gdzie szukać? (Stawki, strony, stanowiska i  1 aplikacja) 

Szukasz pracy dodatkowej, tymczasowej? Chcesz poznać stawki godzinowe i miejsca, gdzie szukać dobrze płatnej pracy dodatkowej? Szukasz pracy...

arrow
Praca na wakacje 2024

Praca na wakacje 2024? Nawet 1000 złotych w weekend

Szukasz ofert z pracą na wakacje w 2024 roku? Dla jednych wakacje to pora odpoczynku, dla innych najlepszy...

arrow
Trendy rynku pracy dorywczej

Raport: Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa

Poznaj oczekiwania i potrzeby pracowników dorywczych. Przeczytaj o wyzwaniach przed jakimi stają pracodawcy w Polsce.