Blog
Praca jako kasjer sprzedawca
Data publikacji: 24 maja, 2023
2 minutyczytania

Praca jako kasjer sprzedawca – oferty pracy, zarobki, obowiązki

Wpisałaś/eś w Google kasjer sprzedawca obowiązki i chcesz znać odpowiedź na takie zagadnienie? Dobrze trafiłeś. Praca kasjera to jedno z najpowszechniejszych stanowisk w sektorze usług, a kasjerzy odgrywają istotną rolę w każdym punkcie sprzedaży. Bez względu na to, czy to sklep spożywczy, supermarket, dyskont czy drogeria, kasjerzy są odpowiedzialni za obsługę klientów, obsługę kasy i zarządzanie płatnościami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej pracy kasjera, wymaganym umiejętnościom oraz niektórym wyzwaniom, z jakimi mogą się spotkać.

Umiejętności przydatne w pracy kasjera sprzedawcy

Kasjer sprzedawca odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu pozytywnego doświadczenia zakupowego dla klientów. Praca na stanowisku kasjera wymaga różnorodnych umiejętności, które są przydatne w efektywnej i profesjonalnej obsłudze klientów oraz zarządzaniu transakcjami finansowymi. Poniżej kilka przykładów umiejętności, które warto posiadać chcą pracować na tym stanowisku.

Obowiązki kasjera sprzedawcy
Szukasz pracy jako kasjer sprzedawca – poznasz stawki i obowiązki kasjera sprzedawcy. A kasę dostajesz na konto nawet w 15 minut. Jeśli już znasz obowiązki kasjera sprzedawcy to może czas na podjęcie pracy na na tym stanowisku? Sprawdź nasze oferty pracy na godziny w sklepie i na innych stanowiskach

Po pierwsze, dobra komunikacja interpersonalna umożliwia efektywne porozumiewanie się z klientami, innymi pracownikami sklepu i menedżerami. Osoba pracująca jako kasjer powinna być klarowna, jasna i przede wszystkim uprzejma w swoim sposobie komunikacji. Powinna być gotowa słuchać klientów, odpowiadać na ich pytania, udzielać informacji o produktach i usługach.

Po drugie, kasjer powinien charakteryzować się szybkością działania i skutecznością. Praca na stanowisku kasjera często wiąże się z obsługą wielu klientów jednocześnie, zwłaszcza w godzinach szczytu. Umiejętność obsługi klientów w sposób szybki, dokładny i skuteczny jest ważna, aby utrzymać płynność obsługi.

Wymagania oraz obowiązki kasjera sprzedawcy

Praca na stanowisku kasjera wiąże się z określonymi wymaganiami i obowiązkami. Poniżej przedstawiamy podstawowe wymagania i obowiązki związane z pracą kasjera.

Jeśli już znasz obowiązki kasjera sprzedawcy to może czas na podjęcie pracy na na tym stanowisku? Aplikacja Tikrow jest na Android i na iOS.

Wymagania wobec kasjerów sprzedawców:

 • Znajomość produktów i usług. Dobry kasjer powinieneś mieć podstawową wiedzę na temat asortymentu sklepu lub usług oferowanych przez firmę. Nie raz darzy się, że będzie odpowiadać na pytania klientów, udzielał informacji na temat produktów i usług, dlatego ważne jest, aby był dobrze poinformowany na temat oferty firmy.
 • Obsługa kasy i terminali płatniczych. Umiejętność obsługi kasy fiskalnej, skanerów kodów kreskowych, terminali płatniczych oraz innych narzędzi płatniczych jest niezwykle ważna. Warto dobrze znać procedury przyjmowania płatności, rozliczania się, wydawania reszty, a także obsługiwania różnych form płatności, takich jak gotówka, karty kredytowe, karty debetowe i płatności mobilne.
 • Matematyka i precyzja. Dobra znajomość podstaw matematyki jest niezbędna do dokładnego przeliczania kwot, wydawania reszty, obliczania rabatów i innych aspektów związanych z transakcjami finansowymi. Precyzja i dokładność są kluczowe, aby uniknąć błędów w obliczeniach.

Obowiązki kasjera sprzedawcy:

 • Obsługa klienta. Praca kasjera to przede wszystkim interakcja z klientami. To odpowiedzialność za przyjęcie płatności, wydawanie reszty, wydawanie paragonów i udzielanie informacji dotyczących produktów lub usług.
 • Kontrola stanu sklepowej kasy. Regularne sprawdzanie stanu kasy pomaga w dbaniu o odpowiednią ilość gotówki na drobne wydawanie reszty i dokładność rozliczeń na koniec dnia. Bezpieczeństwo finansowe punktu sprzedaży jest ważne, dlatego należy być skrupulatnym i zwracać uwagę na szczegóły.
 • Obsługa reklamacji i zwrotów. Czasami klienci zgłaszają reklamacje lub proszą o zwrot towaru. W takich sytuacjach kasjer odpowiada za przyjęcie reklamacji, udzielenie informacji na temat procedur zwrotu oraz podjęcie odpowiednich działań w zgodzie z polityką firmy.
 • Dbanie o czystość i porządek. Kasjer powinien utrzymywać swoje stanowisko pracy w czystości i porządku, dbać o właściwe etykietowanie produktów i wystawianie niezbędnych informacji.
 • Współpraca z zespołem. W większych sklepach często pracuje zespół kasjerów. Współpraca i komunikacja z innymi członkami zespołu są ważne dla sprawnego działania kas i obsługi klientów.

Stawka godzinowa dla kasjera sprzedawcy

Wysokość wynagrodzenia kasjera zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, branża, rodzaj sklepu, doświadczenie, wielkość firmy, itp. W dużych sieciowych marketach lub supermarketach zarobki mogą być nieco wyższe niż w mniejszych sklepach.

Z aplikacją pracy dorywczej Tikrow można podejmować zlecenia w formie dniówek. Dniówka to pojedyncze zlecenie, za wykonanie którego otrzymuje się wynagrodzenie (w ciągu maksymalnie 24 godzin od momentu jego zakończenia) uzależnione od liczby przepracowanych godzin. Wynagrodzenia godzinowe w przypadku pracy na stanowisko kasjera zaczynają się od 26 zł netto, czyli „na rękę”. Przy ośmiogodzinnym dniu pracy można zarobić ponad 200 zł.

W okresach wzmożonego ruchu w sklepach, takich jak np. okres przedświąteczny czy wyprzedażowy stawki za godzinę są wyższe i mogą wynieść nawet 35 zł netto. Wówczas za cały dzień pracy można zarobić niemal 300 zł.

Sprawdź oferty pracy na stanowisko kasjera w aplikacji Tikrow

Jakie wykształcenie powinien posiadać kasjer?

Praca na stanowisku kasjera zazwyczaj nie wymaga konkretnego wykształcenia. Większość miejsc pracy, które zatrudniają kasjerów akceptuje świadectwo ukończenia szkoły średniej lub równoważne kwalifikacje. Można rzec, że pierwsza praca w roli kasjera to niezły kierunek, zwłaszcza gdy nie masz doświadczenia (zresztą, nasze zlecenia dla zainteresowanych pracą na magazynie od zaraz także). Istnieją jednak pewne branże, takie jak bankowość lub finanse, które mogą preferować kandydatów posiadających wyższe wykształcenie, zwłaszcza z zakresu ekonomii, finansów lub zarządzania.

W przypadku pracy w większych sklepach detalicznych, supermarketach lub dyskontach, zazwyczaj nie wymaga się dyplomu uniwersyteckiego. Często firmy oferują szkolenia w zakresie obsługi kas i procedur sklepowych, które mogą być dostosowane do specyfiki danego miejsca pracy.

Praca jako kasjer a badania lekarskie

Wymagane badania medyczne dla osób pracujących na stanowisku kasjera mogą różnić się w zależności od lokalnych przepisów i regulacji, a także od polityki firmy. Jednak istnieją pewne standardowe badania medyczne, które mogą być wymagane lub zalecane dla pracowników na tym stanowisku. Oto kilka przykładów:

 • Badania lekarskie ogólne: Pracodawcy często wymagają od pracowników wykonania podstawowych badań lekarskich w celu potwierdzenia ich zdolności do pracy. Badanie to może obejmować ocenę ogólnego stanu zdrowia, sprawności fizycznej, funkcji wzroku i słuchu.
 • Badanie sanitarno-epidemiologiczne: W Polsce pracownicy sektora spożywczego, w tym kasjerzy, mogą być zobowiązani do przeprowadzenia badania sanitarno-epidemiologicznego. Ma to na celu potwierdzenie, że osoba nie jest nosicielem żadnych chorób zakaźnych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego.
 • Badania mikrobiologiczne: W przypadku pracy w branży spożywczej lub gastronomii, pracodawcy mogą wymagać badań mikrobiologicznych w celu sprawdzenia, czy pracownik nie jest nosicielem patogenów, takich jak bakterie lub wirusy, które mogłyby spowodować zanieczyszczenie żywności.
 • Badanie wzroku: Ze względu na znaczenie dobrej jakości wzroku przy obsłudze kas i odczytywaniu kodów kreskowych, pracodawcy mogą zalecać lub wymagać od pracowników przeprowadzenia badania wzroku, aby upewnić się, że są w stanie prawidłowo wykonywać swoje obowiązki.

Wymagania dotyczące badań medycznych dla osób pracujących na stanowisku kasjera na umowie zleceniu mogą się różnić w zależności od przepisów prawnych i polityki firmy. W przypadku zleceń przyjmowanych w aplikacji Tikrow pracodawcy wymagają jedynie posiadania aktualnej książeczki sanepidowskiej.

Czy kasjer i sprzedawca to ten sam zawód?

Praca na stanowisku kasjera i sprzedawcy to dwie różne funkcje w sektorze sprzedaży, choć często mogą się one nakładać i występować w tym samym miejscu pracy. Oto kilka kluczowych różnic między pracą na stanowisku kasjera a sprzedawcy.

 • Obszar odpowiedzialności: kasjerzy skupiają się głównie na obsłudze płatności i transakcji finansowych. Ich głównym zadaniem jest przyjmowanie płatności od klientów, obsługa kasy, wydawanie reszty i wydawanie paragonów. Sprzedawcy natomiast są odpowiedzialni za aktywną sprzedaż produktów lub usług. Ich zadaniem jest doradzanie klientom, prezentowanie i promowanie produktów, budowanie relacji z klientami oraz osiąganie celów sprzedażowych.
 • Interakcja z klientem: praca kasjera opiera się na bezpośredniej interakcji z klientami na etapie dokonywania płatności. Kasjerzy są odpowiedzialni za uprzejme i efektywne obsłużenie klientów, udzielenie informacji o płatnościach i rozwiązywanie prostych problemów związanych z transakcjami finansowymi. Sprzedawcy natomiast mają bardziej aktywną rolę w budowaniu relacji z klientami. Mają bezpośredni kontakt z klientami, pomagają im w wyborze produktów, udzielają informacji o produktach, a także podejmują wysiłki w celu zwiększenia sprzedaży.
 • Zadania dodatkowe: kasjerzy często mają też obowiązki związane z kontrolą stanu kasy, prowadzeniem raportów i rozliczaniem się z końcem dnia. Sprzedawcy mogą mieć inne zadania, takie jak dbanie o ekspozycję towarów, tworzenie prezentacji produktów, utrzymanie porządku na sali sprzedaży, itp.

Warto jednak zauważyć, że w niektórych miejscach pracy kasjerzy pełnią również funkcje sprzedażowe i mogą mieć zadania typowe dla sprzedawców, zwłaszcza w mniejszych sklepach, gdzie oba stanowiska mogą być połączone.

Plusy pracy na stanowisku kasjera

Opłacalność pracy na stanowisku kasjera jest subiektywna i zależy od indywidualnych preferencji, celów zawodowych i oczekiwań finansowych. Dla niektórych osób może to być satysfakcjonująca praca, która spełnia ich potrzeby, podczas gdy dla innych może być to tylko praca tymczasowa lub praca dorywcza czy wejściowa pozycja zawodowa. Ważne jest, aby dokładnie ocenić wszystkie aspekty pracy na stanowisku kasjera i podjąć decyzję, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i celom zawodowym.

Praca na stanowisku kasjera może mieć wiele pozytywnych stron. Poniżej kilka głównych plusów związanych z pracą na tym stanowisku.

Interakcja z ludźmi. Praca jako kasjer wiąże się z regularnym kontaktem i obsługą różnych klientów (podobnie zresztą jak praca w sklepie). Daje to szansę na nawiązywanie nowych znajomości, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i zdobywanie doświadczenia w obszarze obsługi klienta.

Rozwijanie umiejętności miękkich. Praca na stanowisku kasjera wymaga skutecznej komunikacji, umiejętności obsługi konfliktów, zarządzania stresem i pracy w zespole. Te umiejętności miękkie są cenne i przydatne nie tylko w pracy, ale również w życiu osobistym.

Elastyczny grafik. Wiele miejsc pracy na stanowisku kasjera oferuje elastyczne godziny pracy, co może być korzystne dla osób poszukujących pracy w niepełnym wymiarze godzin lub potrzebujących dostosować grafik do innych zobowiązań, takich jak nauka, realizacja hobby czy opieka nad rodziną.

Szybkie tempo pracy. Praca na kasie często jest dynamiczna i wymaga szybkiego tempa obsługi klientów oraz przetwarzania płatności. Dla osób lubiących aktywność i zmienność, może to być motywujące i satysfakcjonujące.

Możliwość rozwoju zawodowego. Praca na stanowisku kasjera może stanowić początkowy krok w karierze zawodowej. W niektórych firmach istnieją możliwości awansu i rozwoju, na przykład do stanowisk kierowniczych, szkoleniowych lub specjalistycznych.

Zdobycie doświadczenia w branży. Praca jako kasjer umożliwia zdobycie cennego doświadczenia w obszarze obsługi klienta, zarządzania transakcjami finansowymi, obsługi sprzętu kasowego i terminali płatniczych. Te umiejętności mogą być przydatne w przyszłej karierze zawodowej.

Stabilność zatrudnienia. Branża handlu detalicznego, w której często znajdują się stanowiska kasjera, jest zazwyczaj stabilna i ma stałe zapotrzebowanie na pracowników. To może zapewnić pewność zatrudnienia i stabilność finansową.

Warto jednak pamiętać, że plusy pracy na stanowisku kasjera mogą się różnić w zależności od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Dla niektórych osób praca na kasie może być satysfakcjonująca, podczas gdy dla innych może być to tylko tymczasowa pozycja.

Head of Marketing

Podobne artykuły

arrow
Praca dorywcza

Praca dorywcza – co to i gdzie szukać? (Poradnik na 2024)

Praca dorywcza to bez wątpienia praktyczny sposób na zarabianie pieniędzy. Mogą ją wykonywać osoby, które z różnych względów...

arrow

Praca na umowę zlecenie w 2024 – wszystko co musisz wiedzieć

Umowa zlecenie to jedna z popularnych form umów regulujących stosunek pracy między pracownikiem a pracodawcą. Jest często wykorzystywana...

arrow
Pierwsza praca bez doświadczenia - gdzie jej szukać

Pierwsza praca bez doświadczenia? Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Szukasz pierwszej pracy dla osoby bez doświadczenia? Jesteś w liceum albo w trakcie studiów i pełny etat nie...