Blog
pracownicy na godziny
Data publikacji: 19 września, 2023
3 minutyczytania

Pracownicy na godziny w 48h vs pracownicy etatowi – dlaczego ci pierwsi?

Decyzja o zatrudnieniu pracowników na godziny lub na stałe jest jednym z fundamentalnych wyborów, z którymi muszą zmierzyć się przedsiębiorcy i menedżerowie. Obie opcje mają swoje wady i zalety, które można dostosować do konkretnej sytuacji i potrzeb firmy. Czy wynajem pracowników w 48h może zmienić tradycyjny model zatrudnienia? W tym artykule omówimy korzyści i przewagi zatrudniania pracowników dorywczych (na godziny) w porównaniu z pracownikami na etacie oraz sytuacje, w których każde z tych rozwiązań ma największy sens.

Pracownicy na godziny w aplikacji Tikrow
Aplikacja Agencji Pracy Natychmiastowej – Tikrow to platforma, która łączy firmy z pracownikami tymczasowymi. Dzięki temu obniżają koszty. Pracownicy na godziny w 48 = Tikrow. Media Markt, Komfort, Logicas, Homla, Coste Caffee czy Biedronka – jeśli wymienić kilka firm, gdzie pojawiają się pracownicy na godziny Tikrow.

Dzięki temu artykułowi:

Tradycyjny model zatrudniania oparty na pracownikach etatowych jest fundamentem wielu organizacji i przedsiębiorstw na całym świecie. To sprawdzony schemat, w którym pracownicy są zatrudniani na stałe, pełnoetatowo, a firma ponosi pełną odpowiedzialność za ich wynagrodzenia, korzyści socjalne i rozwój zawodowy. Jest to standard, który przez lata wyznaczał kształt relacji pracodawca-pracownik.

Jednak w dynamicznie zmieniającym się środowisku gospodarczym i technologicznym, tradycyjny model zatrudniania jest coraz częściej kwestionowany. Nowe trendy rynkowe oraz rosnące oczekiwania pracowników skłaniają firmy do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, w tym zatrudnienia pracowników na godziny.

Kiedy zatrudniać pracowników na godziny?

Zatrudnianie pracowników dorywczych tudzież pracowników na godziny stanowi elastyczne rozwiązanie, które może przynieść przedsiębiorstwu wiele korzyści. Firmy coraz częściej dostrzegają potencjał tego modelu zatrudnienia, zwłaszcza w kontekście zmieniającego się rynku pracy i nowych potrzeb biznesowych.

Pracownicy na godziny
Nadal szukasz pracowników na godziny? Tikrow to Agencja Pracy Natychmiastowej z aplikacją do zamawiania pracowników w 48h. 0zł za rekrutację. Płacisz tylko za przepracowane godziny pracowników.

Kiedy warto zatrudniać pracowników na godziny oraz jakie korzyści mogą płynąć z tego podejścia? Poniżej przedstawiamy wybrane sytuacje, w których tego typu rozwiązanie staje się strategicznym elementem skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi i kluczem do sukcesu organizacji.

Wahania i sezonowość produkcji. Zmienne natężenie zamówień oraz wzmożona aktywność konsumentów w różnych okresach są nieodłączną rzeczywistością w branży produkcyjnej. Sezonowość stanowi charakterystyczną cechę tego sektora. To właśnie w takich momentach firmy produkcyjne często potrzebują zwiększyć swoje zatrudnienie, a zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników jest zazwyczaj ograniczone czasowo.

Realizacja dodatkowych zamówień czy projektów specjalnych. W sytuacji, gdy firma otrzymuje zlecenie wykonania nieoczekiwanego, bądź większego niż wcześniej zakładano zamówienia, przydaje się dodatkowy personel. Pozyskanie dodatkowych rąk do pracy sprawi, że pracownicy etatowi nie zostaną przeciążeni, ani nie będzie konieczności zlecania im pracy w nadgodzinach. Miej przy tym na uwadze, że nie każda oferta agencji pracy tymczasowej umożliwia elastyczne zwiększenie zatrudnienia na czas potrzebny do realizacji zamówienia. Agencja Pracy Natychmiastowej z kolei – przeciwnie.

Okolicznościowe akcje promocyjne. Specjalne akcje sprzedażowe czy wyprzedaże wiążą się z koniecznością obsłużenia większej liczby klientów i zamówień. Zazwyczaj one trwają od kilku do kilkudziesięciu dni. APN jest w stanie dostarczyć zaangażowanych pracowników w szybkim czasie, korzystając z wewnętrznych baz kandydatów chętnych do wykonywania prac dorywczych, na pojedyncze zlecenia i na godziny.

Optymalizacja kosztów. Zatrudnianie pracowników dorywczych lub po prostu leasing pracowników tymczasowych to strategiczne podejście dla firm, które dążą do optymalizacji kosztów operacyjnych, elastycznego zarządzania zasobami ludzkimi i efektywności w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków rynkowych. To rozwiązanie, które umożliwia skuteczną kontrolę kosztów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości usług i efektywności operacyjnej.

Czytaj więcej: Ponad 50 mln zł zaoszczędzi firma, stosująca mieszany model zatrudnienia

Zalety zatrudniania pracowników natychmiastowych na godziny

 • Elastyczność czasowa. Pracownicy na godziny pozwalają firmie na szybkie dostosowanie się do zmian na rynku. W przypadku wzrostu zamówień można łatwo zatrudnić dodatkową siłę roboczą, a w okresach spadku popytu można ograniczyć liczbę godzin pracy.
 • Optymalizacja kosztów. Wynagrodzenie pracowników na godziny jest zazwyczaj niższe niż wynagrodzenie pracowników na stałe, a firma płaci tylko za rzeczywiste przepracowane godziny.
 • Brak konieczności udzielania pełnych korzyści pracowniczych. Pracownicy na godziny zazwyczaj nie kwalifikują się do pełnego pakietu korzyści, co pozwala firmie zaoszczędzić na kosztach.
 • Brak czasochłonnej rekrutacji. APN posiada bazę osób gotowych do pracy niemal z dnia na dzień. Firmy często korzystają z pracowników na godziny do wykonywania zadań niespecjalistycznych, realizując tym samym bieżące zapotrzebowanie przy prostych pracach na magazynie czy produkcji, w sklepie i bieżącej obsłudze klienta.

Wady zatrudniania pracowników natychmiastowych na godziny

 • Trudność w zbudowaniu długoterminowej relacji. Dorywcza praca może utrudniać budowanie trwałych relacji z pracownikami i powodować brak stałego zespołu.
 • Krótki okres adaptacyjny. Z uwagi na dorywczy charakter zatrudnienia, pracownicy na godziny mogą potrzebować czasu na dostosowanie się do specyfiki firmy, jej procesów oraz zrozumienie oczekiwań pracodawcy.
 • Rotacja personelu. W przypadku zatrudnienia na godziny istnieje większe ryzyko częstej rotacji pracowników, co może prowadzić do ciągłego procesu szkolenia i adaptacji nowych osób.

Zalety zatrudniania pracowników na stałe

 • Stabilność i kontynuacja pracy. Pracownicy zatrudnieni na stałe są zazwyczaj bardziej zaangażowani i lojalni wobec firmy. Długotrwała współpraca pozwala na budowanie więzi między pracownikami a firmą oraz na rozwijanie specjalistycznych umiejętności związanych z daną branżą.
 • Poczucie przynależności. Stałe zatrudnienie może zwiększać poczucie przynależności i motywację pracowników do długoterminowej współpracy z firmą. To może pomóc w zredukowaniu fluktuacji pracowników.
 • Stabilność zespołu. Stały personel może zapewnić większą stabilność w zespole, co jest szczególnie ważne w branżach, gdzie wymagana jest ciągła koordynacja i współpraca.
 • Dostępność pełnego zakresu korzyści pracowniczych: Pracownicy na stałe zazwyczaj kwalifikują się do pełnego pakietu korzyści, takich jak opieka zdrowotna, urlop płatny, emerytury pracownicze itp.

Wady zatrudniania pracowników na stałe

 • Koszty stałego zatrudnienia. Zatrudnienie pracowników na stałe wiąże się z wyższymi kosztami w postaci wynagrodzenia, składek na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze.
 • Mniejsza elastyczność. Firma ma mniej elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków rynkowych. W przypadku spadku zamówień czy nagłego zwiększenia liczny zleceń, trudniej jest zwolnić, bądź też pozyskać na już pracowników na stałe niż pracowników na godziny.
 • Ryzyko niezadowolenia pracownika. Jeśli pracownik na stałe nie jest zadowolony z pracy, może to prowadzić do problemów z motywacją, co wpływa na jakość pracy i atmosferę w zespole.

Na jakich stanowiskach najlepiej sprawdzają się pracownicy na godziny?

Pracownicy dorywczy Tikrow, pracownicy na godziny doskonale sprawdzą się na stanowiskach, które wymagają elastycznego podejścia do zatrudnienia i są związane z okresowym lub zmiennym zapotrzebowaniem na pracę. Wśród stanowisk, na których pracownicy na godziny mogą odgrywać istotną rolę należy wymienić:

 • Obsługę klienta. W sektorach handlu, gastronomii, hotelarstwa czy usług, gdzie piki zainteresowania klientów występują okresowo, pracownicy tymczasowi w 48h mogą być skutecznym wsparciem w obsłudze w godzinach szczytu.
 • Produkcja, logistyka i magazynowanie. W przypadku skokowego wzrostu zamówień lub realizacji okresowych projektów, pracownicy dorywczy mogą wesprzeć pracę w magazynach, na produkcji i w logistyce.
 • Eventy i imprezy. Organizacja wydarzeń, konferencji, targów czy imprez wymaga często zwiększonego personelu na krótki okres. Tutaj pracownicy dorywczy, realizujący pojedyncze zlecenia są bardzo przydatni.
 • Prace sezonowe. W rolnictwie, ogrodnictwie czy turystyce, gdzie określone prace są sezonowe, pracownicy dorywczy mogą wspomóc w intensywnych okresach prac.

Sprawdź, czym różni się agencja pracy tymczasowej od agencji pracy natychmiastowej

Według indywidualnych potrzeb

Podsumowując, wybór między pracownikiem na stałe a pracownikiem na godziny zależy od wielu czynników, w tym od potrzeb firmy, sektora działalności i okresowych zmian na rynku. Warto dokładnie rozważyć wady i zalety obu rozwiązań, aby podjąć najlepszą decyzję, która zapewni sukces i stabilność firmy. Pracownik na stałe może przynieść lojalność i zaangażowanie, podczas gdy pracownik na godziny może pomóc w optymalizacji kosztów i dostosowaniu się do zmieniających się warunków rynkowych. Ostatecznie, wybór zależy od indywidualnych potrzeb i celów przedsiębiorstwa.

Head of Marketing

Podobne artykuły

arrow

Wskaźnik Pracy Dorywczej: coraz więcej Polaków rozważa pracę dorywczą

Z Wskaźnika Pracy Dorywczej zrealizowanego w I kwartale br. przez Tikrow wynika, że coraz więcej Polaków rozważa pracę...

arrow

Black Friday 2023. 7 porad jak przygotować sklep i przyciągnąć klientów.

Black Friday to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu handlowym, zarówno dla sklepów stacjonarnych, jak i internetowych. Dla...

arrow

Jak zarządzać polityką personalną w sieciach retailowych? Wywiad

Rolą działów HR w przedsiębiorstwach z branży retail jest takie odpowiadanie na potrzeby biznesu, przede wszystkim rekrutacyjne, aby...