Blog

Data publikacji: 2 sierpnia, 2023
3 minutyczytania

Czym jest leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy polega na wypożyczeniu pracownika z agencji pracy natychmiastowej lub innej firmy. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej pojęciu leasingu pracowniczego, jego zasadom funkcjonowania, kosztom oraz podstawowym zaletom.

Leasing pracowniczy to jedna z innowacyjnych form administrowania zasobami ludzkimi, która zyskuje na popularności w biznesowym świecie. Stanowi ona rozwiązanie dla firm, które potrzebują elastyczności w pozyskiwaniu pracowników i zarządzaniu budżetem personalnym.

Czym jest leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy, znany również jako outsourcing pracowników, to forma współpracy, w której firma korzysta z usług zewnętrznej agencji pracy lub dostawcy specjalizującego się w rekrutacji i zarządzaniu pracownikami. Agencja pracuje jako pośrednik pomiędzy firmą, a pracownikami, dostarczając odpowiedni personel na określony czas i spełniając konkretne potrzeby kadrowe danego przedsiębiorstwa.

Jak działa leasing pracowniczy?

Zasady działania leasingu pracowniczego są stosunkowo proste. Firma korzystająca z tej formy zatrudnienia podpisuje umowę z agencją pracy, która zapewnia pracowników do wykonywania zadań w danej firmie. Agencja jest odpowiedzialna za cały proces rekrutacji, selekcji i szkolenia pracowników, a także za administrowanie ich umowami i wynagrodzeniem.

Leasing pracowniczy może obejmować różne rodzaje umów, w tym krótkoterminowe kontrakty, umowy na okres projektowy lub długoterminowe umowy, w zależności od potrzeb i oczekiwań firmy korzystającej z tej usługi.

Leasing pracowniczy w nowej odsłonie

Nowoczesną formą leasingu pracowniczego są usługi świadczone przez agencję pracy natychmiastowej Tikrow – dostarczamy pracowników nawet w 48h. Firmy współpracujące z Tikrow mają zapewniony personel do pracy, który wykona zadania jednorazowo, w określonym dniu i czasie.

W Tikrow wypełniamy luki kadrowe niskiego szczebla niemal z dnia na dzień i na konkretny dzień – to absolutna rewolucja na rodzimym runku. Wspieramy elastyczne zarządzanie budżetem personalnym i grafikiem w firmach. W aplikacji Tikrow łączymy osoby chętne podjąć pracę na godziny z firmami, które tych rąk do pracy potrzebują „tu i teraz” lub w perspektywie długoterminowej. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które muszą szybko reagować na zmiany. To także świetne rozwiązanie na trudne czasy, które umożliwia optymalizację kosztów zatrudnienia, bez utraty na jakości

Przeczytaj: Ile kosztuje pracodawcę nieobecność pracownika?

Ile kosztuje leasing pracowniczy?

Koszty związane z leasingiem pracowniczym mogą się różnić w zależności od agencji pracy, rodzaju umowy i wymagań firmy. Oto kilka podstawowych elementów, które mogą wpływać na koszty:

  • Opłata za usługi agencji. Agencje pracy pobierają prowizję za swoje usługi, która może być ustalana jako stała opłata lub jako procent wynagrodzenia pracownika.
  • Wynagrodzenie pracowników. Firma korzystająca z leasingu pracowniczego płaci agencji za czas i wysiłek pracowników delegowanych do wykonywania zadań.
  • Koszty dodatkowe. W niektórych przypadkach agencja może pobierać dodatkowe opłaty za szkolenia, rekrutację lub inne specjalistyczne usługi.

Podstawowe zalety leasingu pracowniczego

  1. Elastyczność kadrowa. Leasing pracowniczy umożliwia firmie dostosowanie zatrudnienia do zmieniających się potrzeb i wymagań. Przedsiębiorstwa mogą tymczasowo zwiększać lub zmniejszać liczbę pracowników w zależności od sezonowości, cykliczności rynku lub zapotrzebowania na pracę.
  2. Skupienie na głównej działalności. Leasing pracowników pozwala firmie skupić się na swojej głównej działalności i kluczowych obszarach biznesowych, pozostawiając zarządzanie kadrami i dostarczanie pracowników specjalistom zewnętrznym.
  3. Oszczędności czasu i zasobów. Agencje pracy zajmują się całą procedurą rekrutacyjną, selekcją i szkoleniem pracowników, co pozwala zaoszczędzić czas i zasoby wewnętrzne firmy. Proces dostarczenia pracowników trwa krócej niż w przypadku, gdy prowadzi go wewnętrzny dział HR.
  4. Redukcja ryzyka związanego z zatrudnieniem. Zatrudnianie pracowników na stałe wiąże się z ryzykiem związanym z odwołaniem, zwolnieniem lub odejściem pracownika. Leasing pracowniczy pozwala zminimalizować to ryzyko, ponieważ agencja pracy jest odpowiedzialna za cały proces zarządzania personelem.

Dowiedz się, jak pozyskiwać pracowników, gdy tradycyjna rekrutacja się nie sprawdza

Elastyczność i efektywność w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Leasing pracowniczy to nowoczesna i elastyczna forma zarządzania zasobami ludzkimi, która pozwala firmom dostosować zatrudnienie do zmieniających się potrzeb i wymagań rynku. Jest to skuteczne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą skupić się na swojej głównej działalności, jednocześnie mając dostęp do specjalistycznych umiejętności i wiedzy zewnętrznych ekspertów. Pomaga to obniżyć koszty i zminimalizować ryzyko związane z zatrudnieniem, a także przyspiesza proces pozyskania pracowników. Dzięki temu leasing pracowniczy zdobywa coraz większe uznanie wśród firm, które poszukują efektywnych i innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu kadrami.

Digital Marketing Specialist

Podobne artykuły

arrow

Pracownik potrzebny NA JUŻ? 3 miejsca, w których warto go szukać  

Dobrego pracownika ciężko znaleźć, a już prawdziwym wyzwaniem jest zrekrutować go z dnia na dzień. Nieprzewidziane zapotrzebowanie i...

arrow

5 korzyści z zatrudniania pracowników dorywczych  

Korzystanie z pracowników dorywczych czy natychmiastowych, którzy realnie wspierają czasowe potrzeby pracodawców bez obciążania pracujących…

arrow

„Słowniczek Tikrow” – czyli jak rewolucjonizujemy rynek pracy w Polsce 

Zastanawiasz się jak działa Agencja Pracy Natychmiastowej?  O co chodzi z elastycznymi pracownikami dostępnymi w 48h i co...