Blog
Model zatrudniania pracowników
Data publikacji: 24 maja, 2023
3 minutyczytania

Jaki model zatrudnienia pracowników daje 50 mln zł zwrotu?

Pracownik sklepu zatrudniony przez nowatorską aplikację może kosztować firmę 19% mniej niż osoba „na etacie”. Wykonuje identyczne obowiązki, ale pracuje tylko wtedy kiedy istnieje taka potrzeba. Do tego zarabia więcej i jest zmotywowany do pracy w ramach elastycznego grafiku. Eksperci Tikrow, appki wykorzystywanej przez największych przedstawicieli branży retail w Polsce, policzyli, jak oszczędzić ponad 50 000 000 zł rocznie, wprowadzając mieszany model zatrudnienia pracowników oparty o pracowników stałych i dorywczych. Porównanie kosztów etatu i pracy natychmiastowej nie pozostawia złudzeń.

Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow

Zjawiska zmieniające globalną gospodarkę na naszych oczach wymuszają na firmach większą elastyczność i nowe podejście do polityki zatrudnienia. Odchodzenie od obsadzania stanowisk pracownikami etatowymi na rzecz pracowników natychmiastowych to nie szukanie oszczędności na siłę, ale efektywne rozwiązanie dostosowane do aktualnej sytuacji makroekonomicznej. Pracodawcy muszą optymalizować koszty rekrutacji, uelastyczniać grafiki i jednocześnie zachować odpowiednie zdolności do produkcji czy obsługi klientów. Z drugiej strony praca dorywcza to coś, czego ludzie szukają dziś zdecydowanie częściej niż jeszcze kilka lat temu. Wysokie ceny energii, inflacja i rosnąca niepewność o sytuację gospodarki w przyszłości skutecznie motywują pracowników do dorabiania.

Ile wyniesie koszt zatrudnienia pracowników w 2024? Handel, produkcja, logistyka czy HoReCa to tylko kilka branż, w których pracownik natychmiastowy może być istotnym uzupełnieniem stałej załogi. Eksperci Tikrow przygotowali szczegółową kalkulację oszczędności wynikających z zatrudnienia pracownika natychmiastowego zamiast pracownika etatowego. Pod lupę wzięto dla przykładu dwa stanowiska: pracownika sklepu oraz pracownika produkcji.

Model zatrudnienia i wynikające z niego korzyści: milionowe różnice w sklepie…

Z wyliczeń Tikrow wynika, że godzina pracy etatowego pracownika sklepu kosztuje pracodawcę średnio 48 zł, czyli 8130 zł w skali miesiąca (przy założeniu, że pracownik przepracuje min. 6 miesięcy w organizacji). Na tę sumę składają się takie pozycje jak wynagrodzenie brutto pracownika (na potrzeby symulacji wzięto pod uwagę kwotę 4690 zł brutto stanowiącą medianę wynagrodzenia na stanowisku pracownik sklepu według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak), koszt nadgodzin przepracowanych przez pracownika (przyjęto średnią na poziomie 10 godzin miesięcznie), koszt nieobecności pracownika (zwolnienie chorobowe, koszt nadgodzin pracowników zastępujących) oraz podstawowe benefity (ubezpieczenie na życie, karta sportowa, opieka medyczna).

Hipotetyczne zlecenie tej samej pracy (168h miesięcznie) pracownikowi natychmiastowemu na stanowisku pracownik sklepu oznacza dla pracodawcy koszt w wysokości 39 zł brutto za godzinę pracy, czyli 6607 zł na fakturze w skali miesiąca. Na tę kwotę składają się wynagrodzenie brutto pracownika, ubezpieczenie oraz podatki rozliczone przez agencję Tikrow. Tym samym decyzja o wyborze pracownika natychmiastowego zamiast etatowego kosztuje firmę miesięcznie niemal 19% mniej.

Sieć sklepów, która rocznie zatrudnia 150 nowych pracowników na etat, wydaje na ten cel niemal 15 mln zł. W przypadku pracowników natychmiastowych jest to niecałe 12 mln zł. Uelastycznienie podejścia do zatrudnienia może dać w tym wypadku oszczędności na poziomie aż 2,7 mln zł w skali roku.

Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow

W przypadku dużych sieci sklepów zatrudniających kilkuset czy nawet kilka tysięcy pracowników, nie tylko kasjerów, ale również pracowników wsparcia sprzedaży czy magazynierów, te koszty są kilkukrotnie wyższe i sięgają nawet kilkunastu milionów złotych.

… i w zakładzie produkcyjnym

Istotne oszczędności może przynieść także pracownik natychmiastowy zatrudniony zamiast etatowego w branży produkcyjnej. Z wyliczeń Tikrow wynika, że godzina pracy etatowego pracownika produkcji niższego szczebla kosztuje pracodawcę średnio 46 zł, czyli 7781 zł w skali miesiąca (także przy założeniu, że pracownik przepracuje min. 6 miesięcy w organizacji oraz zakładając 20 nadgodzin miesięcznie). Na tę sumę składają się takie same pozycje jak przy wyliczeniu kosztu pracownika sklepu z tym, że mediana wynagrodzenia na stanowisku pracownik produkcji według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak wynosi 4190 zł brutto.

Zlecenie tej samej pracy pracownikowi natychmiastowemu na stanowisku pracownik produkcji oznacza dla pracodawcy koszt w wysokości 38 zł, czyli 6353 zł za 168 godzin miesięcznie – jako koszt brutto na fakturze. Tym samym decyzja o wyborze pracownika natychmiastowego zamiast etatowego kosztuje firmę miesięcznie o ponad 18% mniej.

Zakład produkcyjny zatrudniający 200 nowych „etatowców” rocznie wydaje na ten cel niemal 19 mln zł. Zamiana tych stanowisk na wynagrodzenia pracowników natychmiastowych wynoszące łącznie ponad 15 mln zł pozwoliłaby na roczne oszczędności rzędu 3,4 mln zł.

Rekrutacja tańsza o kilkaset tysięcy złotych

Comiesięczne koszty pracownika to jedno, a jego znalezienie i zatrudnienie to drugie. W szczególności, że w takich branżach jak handel czy produkcja procesy rekrutacyjne rocznie idą w setki. Z wyliczeń Tikrow wynika, że średni koszt pozyskania jednego pracownika fizycznego wynosi ok. 2 tys. zł (na ten koszt składają się koszt ogłoszeń o pracę, koszt pracy rekrutera, koszty przygotowania formalności, badania lekarskie i szkolenia BHP). (Przykładowe wskaźniki HR dot. zatrudnienia i rekrutacji znajdziesz we wskazanym artykule).

Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow

W przypadku organizacji, która rocznie prowadzi 150 procesów rekrutacyjnych, ich łączny koszt wynosi ponad 300 tys. zł. Decydując się na skorzystanie z pracowników natychmiastowych, w szczególności wtedy, kiedy mamy na przykład pik produkcyjny czy sezon w handlu, nie tylko pracodawca unika tych sporych sum, ale także kłopotu z szybkim znalezieniem nowych, potrzebnych pracowników.

Mieszany model zatrudnienia pracowników

Eksperci Tikrow wskazują, że w branży retail, produkcji i logistyce budowanie zespołów w modelu zatrudnienia opartym w 100% o zatrudnienie na etat szczególnie dziś usztywnia zarządzanie kosztami i rozwojem przedsiębiorstwa. Korzystnym rozwiązaniem, adekwatnym do sytuacji gospodarczej i wahań koniunktury, może okazać się mieszany model zatrudnienia pracowników, w którym większą część załogi wciąż stanowią pracownicy etatowi (np. 70%), a uzupełnieniem są pracownicy dorywczy.

Dla pokazania korzyści wynikających z mieszanego modelu zatrudnienia pracowników, eksperci Tikrow wzięli pod uwagę średnią wielkość sieci sklepów, która zatrudnia 10 000 pracowników fizycznych rocznie na etat. Biorąc pod uwagę miesięczny średni koszt jednego pracownika sklepu wynoszący 8130 zł, utrzymanie załogi kosztuje firmę ponad 81 mln zł miesięcznie. Specyfika branży sprawia jednak, że wielokrotnie zdarzają się przestoje związane z mniejszą niż zwykle liczbą klientów lub piki konsumpcyjne. Uelastycznienie modelu zatrudnienia pracowników poprzez wprowadzenie 30% pracowników natychmiastowych do załogi zmniejszyłoby miesięczne koszty personalne do 76 mln zł miesięcznie, przynosząc niemal 55 mln zł rocznych oszczędności.

Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow

Ekonomiści nie pozostawiają złudzeń, że kolejne lata w gospodarce będą dla firm nadal bardzo wymagające. Spadek konsumpcji, inflacja, presja płacowa, zwiększona rotacja pracowników oraz wahania na rynku surowców utrudniają przedsiębiorcom dalekosiężne planowanie. Mamy więc z jednej strony szybujące w górę koszty pracy, a z drugiej okresy zmniejszonego i zwiększonego zapotrzebowania na nią. Nastał czas, kiedy trzeba podejść do zatrudnienia „z otwartą głową” korzystając z elastycznych form, które pozwolą na wielomilionowe oszczędności dla wielu branż.

Metodologia: symulacja została zrealizowana przez Tikrow z uwzględnieniem aktualnych stawek podatkowych i kosztów pracy, danych ZUS, danych płacowych Tikrow oraz danych płacowych Sedlak & Sedlak. Na potrzeby tekstu porównano koszty pracodawcy z branży handlowej zatrudniającego 150 osób na etat (10 nadgodzin miesięcznie, 1,17 dnia choroby miesięcznie) względem pracowników natychmiastowych oraz koszty pracodawcy z branży produkcyjnej zatrudniającego 200 osób na etat (20 nadgodzin miesięcznie, 1,17 dnia choroby miesięcznie) względem pracowników natychmiastowych. Dokonano także symulacji zatrudnienia pracowników w branży handlowej dla modelu obsadzenia stanowisk w całej sieci w proporcji 70% pracowników etatowych oraz 30% pracowników natychmiastowych.

Podobne artykuły

arrow
Optymalizacja kosztów zatrudnienia 2024

Koszty zatrudnienia pracowników w 2024 roku – kalkulator i optymalizacja

Firma, którą reprezentujesz szuka sposobu, jak zoptymalizować koszty zatrudnienia pracowników? Odpowiedź jest krótka: Tikrow i jej pracownicy natychmiastowi...

arrow

Minimalna krajowa – jaka będzie jej wysokość od lipca 2023?

Wraz z początkiem roku 2023 wzrosła wysokość minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 3490 zł brutto. Kwota ta będzie...

arrow
Wynajem pracowników na godziny

Wynajem pracowników fizycznych w 48h dzięki polskiej technologii 

Oszczędności, czasem sięgające kilkuset tysięcy złotych w skali roku oraz możliwość, natychmiastowego pozyskania pracownika – to główne powody,...