Blog
Agencja pracy natychmiastowej - czym jest
Data publikacji: 30 maja, 2023
3 minutyczytania

Agencja pracy tymczasowej VS Agencja Pracy Natychmiastowej™?

Agencje pracy odgrywają kluczową rolę na rynku HR, łącząc pracodawców z odpowiednimi kandydatami do pracy. Dzięki swojemu doświadczeniu i specjalizacji w dziedzinie rekrutacji, agencje pracy są nieocenionym wsparciem dla firm w procesie poszukiwania, zatrudniania, leasingu czy outsourcingu pracowników. Również tych dorywczych. Na rynku jest wiele agencji pracy tymczasowej (APT), ale jest zasadnicza różnica między nimi a agencją pracy natychmiastowej (APN).

 

Jak działa agencja pracy tymczasowej?

 

W przypadku pracy tymczasowej proces pozyskania pracownika nie jest w pełni zdalny, a uzależniony od dostępności konsultanta prowadzącego dany proces rekrutacyjny. Ta z kolei jest ograniczona godzinami jego pracy w dni robocze, co naturalnie wydłuża znalezienie pracownika. Kontakt klienta z konsultantem może odbywać się wyłącznie od poniedziałku do piątku, w ściśle określonych godzinach, np. 9:00-17:00.

 

 

Sam proces poszukiwania i dostarczenia klientowi odpowiedniego pracownika to zazwyczaj minimum 14 dni roboczych. Tyle czasu agencje pracy tymczasowej potrzebują na: weryfikację zlecenia, przygotowanie warunków współpracy, briefing i rozpoczęcie poszukiwania pożądanego pracownika. W niektórych agencjach pracy tymczasowej czas oczekiwania na pracownika może wynieść od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czasochłonny jest także proces weryfikacji pracowników. Ich praca oceniana jest standardowo: w trakcie lub po zakończeniu procesu próbnego, bądź umowy czasowej.

 

Współpraca z APT to również więcej formalności. Umowa z agencją pracy tymczasowej podpisywana jest w wersji papierowej, umowa z każdym nowym pracownikiem również. Comiesięczne ewidencje czasu pracy prowadzone są w formie papierowej lub elektronicznej, a każde kolejne zlecenie wymaga złożenia osobnego zamówienia. Co więcej, klient w momencie składania zlecenia musi zadeklarować, na jak długi chce zatrudnić pracownika, którego czas pracy będzie liczony w dniach. Taka współpraca to dla pracodawcy również dodatkowe koszty, które mogą generować chociażby: nadgodziny pracowników tymczasowych czy praca w porze nocnej.

 

Z kolei dla osób podejmujących pracę dorywczą w ramach współpracy z agencją pracy tymczasowej mało motywujący może być fakt, że wypłata za wykonaną pracę jest wypłacana raz w miesiącu. 

 

Jak działa Agencja Pracy Natychmiastowej™ ?

 

Agencja pracy natychmiastowej w swoich działaniach bazuje na nowych technologiach, dostarczając pracowników do prac natychmiastowych. Jest to coś nowego na tle typowej oferty agencji pracy tymczasowej Praca natychmiastowa jest zleceniem na konkretny dzień określony z większym lub mniejszym wyprzedzeniem przez pracodawcę. To praca z dnia na dzień, tzw. dniówka, którą można podjąć „na godziny” nawet w ciągu doby i wynagrodzenie za jej wykonanie także jest „od ręki” – pracownik otrzymuje je w ciągu 24h od realizacji zlecenia. To dla pracowników dodatkowa motywacja.

 

Tak działa agencja pracy natychmiastowej Tikrow, która za pomocą aplikacji łączy pracodawców potrzebujących pracowników z osobami gotowymi podjąć zlecenie nawet w 48 godziny. Baza osób gotowych do podjęcia pracy niemal z dnia na dzień liczy już ponad 100 tys. Po każdym zleceniu klient ocenia jego wykonanie w skali od 1 do 5. Pracownik, którego ocena spada poniżej 3,5 zostaje odrzucony z bazy, a jego miejsce zajmuje inna osoba.

 

Z aplikacji można korzystać 24/7, jak z każdego innego rozwiązania online. Ogłoszenie może dotyczyć zlecenia w konkretny dzień, a nawet na konkretne godziny. Cały proces przebiega zdalnie i dla pracownika jak i firmy, która zleca wykonanie pracy. To zapewnia zarówno firmom jak i pracownikom elastyczność, która coraz bardziej liczy się w obecnych czasach.

 

Sukces konceptu potwierdza fakt, że ponad 80% zadań zleconych w Tikrow w 2022 roku, znalazło pracownika w ciągu 24 godzin. Dla wielu firm to tempo na wagę złota. Wartością dodaną dla pracodawców jest transparentność kosztów, gdyż płacą oni wyłącznie za przepracowane godziny. Koszty dodatkowe, takie jak chociażby ubezpieczenia pracowników, są po stronie dostawcy rozwiązania, czyli Tikrow.  

 

Porównanie zasad działania agencji pracy tymczasowej i Agencji Pracy Natychmiastowej™ :

 

Agencja pracy tymczasowej

Typowa agencja pracy tymczasowej przegrywa na wielu polach z Tikrow – Agencją Pracy Natychmiastowej.

 

 

Rozwiązanie na miarę współczesnych potrzeb

 

Dziś wielu pracodawców nie może pozwolić sobie na zatrudnienie pracownika na pełny etat. Rekrutacja coraz częściej przybiera formę sezonową i adhockową – wielu pracodawców potrzebuje wsparcia na pojedyncze, krótkoterminowe zlecenia. W szczególności dotyczy to takich gałęzi gospodarki jak produkcja, handel czy logistyka. I w sytuacjach, kiedy popyt na pracę jest nie do przewidzenia ze względu na zmienną dostępność towarów, surowców czy absencję pracowników. Firmy już dziś szukają elastycznych rozwiązań, aby nie generować strat finansowych lub nie tracić kontraktów z powodu braku rąk do pracy.

 

Wybór między agencją pracy tymczasowej (APT) a agencją pracy natychmiastowej (APN) zależy od konkretnych potrzeb i celów rekrutacyjnych danej organizacji. Jeśli potrzeba elastycznego dostępu do pracowników lub na pojedyncze zlecenia, albo efektywniej planować budżet firmy to Agencja Pracy Natychmiastowej może być najlepszym rozwiązaniem.  Jeśli natomiast poszukiwani są kandydaci na stałe lub długoterminowe stanowiska, APT oferuje specjalistyczną rekrutację i selekcję. Dobrze jest również zwrócić uwagę na reputację i doświadczenie konkretnych agencji, aby upewnić się, że są one w stanie sprostać oczekiwaniom firmy i dostarczyć odpowiednich pracowników.

 

Darmowe case study

Jak maksymalizować przychody i zwiększać efektywność pracy specjalistów

Darmowe case study

Jak maksymalizować przychody i zwiększać efektywność pracy specjalistów

Head of Marketing

Podobne artykuły

arrow

Wskaźnik Pracy Dorywczej: coraz więcej Polaków rozważa pracę dorywczą

Z Wskaźnika Pracy Dorywczej zrealizowanego w I kwartale br. przez Tikrow wynika, że coraz więcej Polaków rozważa pracę...

arrow

Black Friday 2023. 7 porad jak przygotować sklep i przyciągnąć klientów.

Black Friday to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu handlowym, zarówno dla sklepów stacjonarnych, jak i internetowych. Dla...

arrow
Komputronik

Jak Komputronik wygrywa z konkurencją w Black Week? Wywiad z ekspertem

4 do 6 lat wstecz znaczenie Black Weekend nie było aż tak duże jak teraz – mówi Marcin...