Blog
Data publikacji: 28 kwietnia, 2023
4 minutyczytania

5 korzyści z zatrudniania pracowników dorywczych  

Korzystanie z pracowników dorywczych czy natychmiastowych, którzy realnie wspierają czasowe potrzeby pracodawców bez obciążania pracujących u nich na stałe specjalistów, jest odpowiedzią na aktualne potrzeb wielu organizacji. Sprawdź, jakie korzyści z zatrudnienia pracowników dorywczych może mieć Twoja firma.  

Zastosowanie się do modelu łączonego zatrudnienia – pracownicy zatrudnieni na stałe i tymczasowi – może pomóc firmom lepiej prosperować na rynku bez zwiększania kosztów związanych z zarządzaniem kadrami i administracją. To oszczędność czasu, która pozwoli skupić się na priorytetowych działaniach firmy. Jeśli dodamy do tego fakt, że Polacy, wzorem krajów zachodnich, coraz chętniej i częściej decydują się na dorobienie sobie do podstawowego wynagrodzenia, otwierając się na wielu pracodawców, otrzymujemy rozwiązanie szyte na miarę biznesowych potrzeb 2023 roku.  

Elastyczność i oszczędność kosztów 

Jedną z głównych zalet zatrudniania pracowników dorywczych jest możliwość prowadzenia elastycznej polityki kadrowej. Zatrudniania pracowników wedle aktualnych potrzeb – to elastyczna siła robocza, którą można zwiększać lub zmniejszać w zależności od potrzeb biznesowych. Pracodawcy mogą zatrudniać pracowników dorywczych do konkretnych zadań, na jeden dzień lub kilka godzin, bez konieczności zawierania długoterminowej umowy. Co szczególnie ważne w dzisiejszych zmiennych czasach. Takie rozwiązanie zapewnia firmom niezbędną dziś elastyczność w dostosowywaniu zasobów kadrowych do potrzeb, przy jednoczesnej redukcji kosztów. 

Zatrudnianie pracowników dorywczych może również skutkować oszczędnościami w porównaniu z zatrudnianiem pracowników pełnoetatowych. Pracownicy dorywczy otrzymują wynagrodzenie według stawki godzinowej i nie są uprawnieni do świadczeń, takich jak ubezpieczenie zdrowotne, płatny urlop czy zwolnienie chorobowe. Oznacza to, że pracodawcy mogą zaoszczędzić pieniądze na kosztach pracy, zwłaszcza jeśli potrzebują pracowników tylko na krótki okres czasu lub sporadycznie. Dodatkowo pracodawcy mogą uniknąć kosztów związanych z wdrażaniem i szkoleniem pracowników, co nierzadko okazuje się być znaczącym wydatkiem. 

Wreszcie, zatrudnianie pracowników dorywczych może być bardziej opłacalnym podejściem do zapełniania wolnych wakatów w firmie. Firmy mogą zaoszczędzić pieniądze na świadczeniach i innych wydatkach związanych z pełnoetatowymi pracownikami i zamiast tego mogą skupić się po prostu na płaceniu za określone zadania, które wykonują pracownicy dorywczy. Dodatkowo zatrudniając pracowników dorywczych, firmy mogą uniknąć płacenia za przestoje lub przerwy w świadczeniu pracy, które ponoszone są wobec pracowników pełnoetatowych. Może to skutkować bardziej efektywnym wykorzystaniem zasobów i lepszym zwrotem z inwestycji dla firmy. Może też przyczynić się do znacznych oszczędności kosztów dla firm, zwłaszcza tych, które prosperują na okrojonym budżecie. 

Sprawdź, ile wyniesie najniższa krajowa od lipca 2023

Sprawdzeni pracownicy i gwarancja jakości 

Niewątpliwą zaletą zatrudniania pracowników dorywczych jest zwiększona produktywność i wydajność, które mogą wnieść do firmy. Zatrudniając pracowników do konkretnych zleceń, firmy mogą zapewnić sobie odpowiednich ludzi do pracy bez konieczności angażowania się w długoterminowe zatrudnienie. Może to prowadzić do efektywniejszego wykorzystania zasobów i czasu. Firmy mogą zatrudniać pracowników w razie potrzeby lub z większym wyprzedzeniem, planując grafiki pracy długoterminowo. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikną przerostu personelu w okresach spowolnienia czy przestojów w firmach.  

W Tikrow dbamy o to, aby dostarczając konkretną załogę na konkretny dzień, zachować jak najwyższe standardy. Prowadzimy stałe badania jakości pracy. Realizujemy zlecenia na poziomie 91%. Wysoką skuteczność badamy na bieżąco. Posiadamy szybki system weryfikacji pracowników. W naszej bazie znajdziesz tylko sprawdzone osoby. Ocenę w skali od 1 do 5 wystawiają pracodawcy po zleceniu. Średnia ocena pracownika wynosi 4,8/5. Pracownik, którego ocena spadnie poniżej 3,5 zostaje usunięty z bazy. 

Nierzadko zdarza się, że zadowoleni pracownicy dorywczy powracają na zlecenia do tego samego pracodawcy. To niezwykle cenne, biorąc pod uwagę, że taka osoba poznała już środowisko pracy i zakres obowiązków. Co więcej, powracając na zlecenia do tej samej organizacji może wnieść do firmy świeże spojrzenie i pomysły. Ponieważ nie są związani z codzienną działalnością firmy, pracownicy dorywczy często mogą spojrzeć na sprawy z innej perspektywy i zaoferować nowy wgląd w to, jak można robić rzeczy bardziej efektywnie. Może to prowadzić do innowacji i optymalizacji procesów, które przynoszą firmie korzyści w dłuższej perspektywie. 

Zmniejszone obciążenia prawne i administracyjne 

Kolejną zaletą zatrudniania pracowników dorywczych jest mniejsze obciążenie administracyjne. W porównaniu ze stałymi pracownikami, pracownicy dorywczy wymagają mniej formalności i zadań administracyjnych, takich jak zarządzanie wnioskami urlopowymi, śledzenie przepracowanych godzin i przetwarzanie listy płac. Zatrudnianie pracowników dorywczych za pośrednictwem agencji pracy, takiej jak Tikrow, może jeszcze bardziej zmniejszyć obciążenie administracyjne, ponieważ to agencja jest odpowiedzialna za zarządzanie formalnościami i przestrzeganie wymogów prawnych.  

W przypadku współpracy z Tikrow nie ma znaczenia, ilu pracowników pracodawca zamawia w ciągu miesiąca. Zleceniodawca otrzymuje raport dotyczący przepracowanych godzin oraz zbiorczą fakturę za wszystkie stanowiska, na które zlecono zadania. Podpisując umowę z klientem, Tikrow zobowiązuje się do dopełnienia wszelkich formalności podatkowych oraz realizacji wypłat dla pracowników, które jako jedyna agencja w Polsce realizuje maksymalnie w ciągu 24h od zakończenia zlecenia. 

Zatrudnianie pracowników dorywczych może zapewnić przedsiębiorstwom także zmniejszenie obciążeń prawnych. Wszystko za sprawą mniejszej odpowiedzialności prawnej i finansowej pracodawcy. W przeciwieństwie do pracowników stałych, pracownicy dorywczy nie ponoszą ryzyka związanego z działalnością pracodawcy i nie ponoszą odpowiedzialności za szkody wynikające z działań pracodawcy. Dodatkowo Kodeks pracy przewiduje solidarną odpowiedzialność kilku pracowników, co może stanowić znaczne obciążenie finansowe dla pracodawców. Zatrudniając pracowników dorywczych, pracodawcy mogą zmniejszyć swoją odpowiedzialność finansową i prawną oraz zminimalizować narażenie na ryzyko. 

Podsumowując, zatrudnianie pracowników dorywczych czy natychmiastowych może przynieść firmie wymierne korzyści. Odpowiednie zaplanowanie grafiku pracy z wykorzystaniem pracowników dorywczych to rozwiązanie, po które coraz częściej i chętniej sięgają dziś pracodawcy. Współczesny HR potrzebuje działać szybciej i mocniej adaptować się do potrzeb biznesu oraz pracowników. Firmy, by utrzymać się na rynku, muszą oszczędzać w sposób mądry, czyli taki, który nie zachwieje ich codziennej zdolności do produkcji lub świadczenia usług. Organizacje, które chcą lepiej gospodarować swoimi budżetami przeznaczonymi na zatrudnianie pracowników, powinny uelastycznić grafiki pracy i pozyskiwać elastycznie osoby do pracy w odpowiedzi na swoje bieżące potrzeby biznesowe. 

Podobne artykuły

arrow

Ponad 50 mln zł zaoszczędzi firma, stosująca mieszany model zatrudnienia

Pracownik sklepu zatrudniony przez nowatorską aplikację może kosztować firmę 19% mniej niż osoba „na etacie”. Wykonuje identyczne obowiązki,...

arrow

Czym się różni agencja pracy tymczasowej od agencji pracy natychmiastowej?

Agencje pracy odgrywają kluczową rolę na rynku HR, łącząc pracodawców z odpowiednimi kandydatami do pracy. Dzięki swojemu doświadczeniu...

arrow

Minimalna krajowa – jaka będzie jej wysokość od lipca 2023?

Wraz z początkiem roku 2023 wzrosła wysokość minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 3490 zł brutto. Kwota ta będzie...