Blog
Wynajem pracowników na godziny
Data publikacji: 3 kwietnia, 2024
2 minutyczytania

Wynajem pracowników fizycznych w 48h dzięki polskiej technologii 

Oszczędności, czasem sięgające kilkuset tysięcy złotych w skali roku oraz możliwość, natychmiastowego pozyskania pracownika – to główne powody, dla których wynajem pracowników fizycznych staje się atrakcyjną ofertą Tikrow. Takie rozwiązanie sprawia, że przedsiębiorstwo nie ponosi kosztów rekrutacji i selekcji potencjalnych pracowników, a pozyskuje pracowników „na już”. A to wszystko za sprawą aplikacji i polskiej firmie technologicznej. 

Dzięki temu artykułowi poznasz: 

  • dlaczego firmy korzystają z usługi wynajmu pracowników na godziny z Tikrow, 
  • w jaki sposób aplikacja do wynajmu pracowników rewolucjonizuje rynek HR, 
  • aspekty prawne i terminologiczne związane z pojęciem, o jakim mowa w tym artykule. 

Dlaczego i z jakiej branży firmy decydują się na wynajem pracowników fizycznych z Tikrow? 

Wedle naszych badań, branże handlu detalicznego, TSL i logistyki cierpią na szczególnie na brak rąk do pracy. I to nie tylko wtedy, gdy ma miejsce Black Week czy Black Friday. Systemowym rozwiązaniem na deficyty kadrowe jest właśnie wynajem pracowników. Poniżej wymieniamy bardziej szczegółowe powody, dla których firmy decydują się na korzystanie z usługi wynajmu pracowników. 

Wynajem pracowników fizycznych na godziny dzięki nowej technologii
Wynajem pracowników w 48h za sprawą aplikacji Tikrow. Procedura zamawiania jest prosta: wybierasz lokalizację, liczbę pracowników, stanowiska, liczbę godzin oraz dni, kiedy ma być wykonane zlecenie. Z kolei zarejestrowani w naszej aplikacji pracownicy przyjmują zlecenia. Ty widzisz, ile osób je przyjęło. Chcesz wiedzieć ile to kosztuje? Tikrow dla firm.
  1. Wynajem pracowników fizycznych umożliwia firmom uelastycznienie form zatrudnienia. Taka forma pozwala zatrudniać pracowników na umowy krótkoterminowe i generować dodatkowe oszczędności. Pozwala to zamienić koszty stałe na koszty zmienne, gdyż płaci wyłącznie za faktycznie przepracowane godziny. 
  1. Wynajem pracowników fizycznych za sprawą aplikacji Tikrow pozwlala nanatychmiastowe dostosowanie zatrudnienia do zmieniających się potrzeb i wymagań. Cały proces zajmuje maksymalnie 48h, ale dominująca część ma miejsce w około 12h. Firmy mogą zwiększać lub zmniejszać liczbę pracowników w zależności od sezonowości, cykliczności rynku lub zapotrzebowania na pracę.
Wynajem pracowników na godziny dzięki Tikrow
Tikrow to polski startup, który rewolucjonizuje rynek rekrutacji. Wynajem pracowników fizycznych ma miejsce w kilka godzin za sprawą aplikacji na smartfon i PC. Tikrow dla firm.
  1. Model wynajmu pracowników w aplikacji pozwala firmie skupić się na swojej głównej działalności i kluczowych obszarach biznesowych, pozostawiając zarządzanie kadrami i dostarczanie pracowników specjalistom zewnętrznym. Przypomina to outsourcing usług, w ramach którego pewna część działalności firmy jest oddelegowana w ręce firmy zewnętrznej, aczkolwiek wynajem pracowników (zwany także leasingiem pracowników) nie jest tożsamy z tym, co kryje się pod tym, czym jest outsourcing pracowników
  1. Jako że agencje pracy tymczasowej zajmują się całą procedurą rekrutacyjną, firmy są odciążone kosztowo i czasowo. Selekcja, wybór pracownika, dbałość o to, by przychodzili odpowiednio zmotywowani leży po stronie właśnie agencji, a nie firmy. 
  1. Zatrudnianie pracowników etatowych wiąże się z ryzykiem związanym z odwołaniem, zwolnieniem lub odejściem pracownika. Wynajem pracowników pozwala zminimalizować to ryzyko. 

Na czym polega wynajmowanie pracowników – porównanie: stary model vs nowy model

Rosnący popyt na pracowników sprawia, że zatrudnienie tymczasowe czy leasing pracowników zyskują na popularności. Takie rozwiązanie stosuje się po to, by obniżyć koszty działalności czy przerzucić formalności administracyjne na agencję zatrudnienia.

W przypadku korzystania z pracownika dostarczonego przez agencję pracy tymczasowej szczególną korzyścią jest to, że formalne zobowiązania spoczywają na agencji. To z kolei redukuje stałe koszty funkcjonowania miejsca pracy. Wynajem pracowników umożliwia elastyczne zarządzanie składem osobowym, pozyskując pracownika wyłącznie na konkretny czas i do ściśle określonych zadań. Istotne są również wspomniane oszczędności na dziale HR.

   Tikrow – Agencja Pracy Natychmiastowej™  Agencje pracy tymczasowej  
na rynku  
Dostępność pracowników i usługi Pełny dostęp i obsługa zleceń 24h/7 online.   Ograniczona: od pon. do pt. w godzinach pracy biura.  
Czas dostarczenia pracowników  Od ręki. Wynajem pracowników w max. 48 godzin.   Od kilku tygodni do kilku miesięcy.  
Elastyczność  Pełna: zlecający zamawia pracowników, kiedy potrzebuje, na dowolną liczbę dni i godzin.   Brak: konieczność podjęcia wszystkich decyzji na początku współpracy, w tym czasu trwania projektu.  
Poziom zaangażowania pracowników Wysoka motywacja pracowników ze względu na rozliczenie w formie dniówek z wypłatą w 15 min. po każdym zrealizowanym zleceniu.   Standardowe – z uwagi na zbiorcze wypłaty wynagrodzenia do 10 dn.  miesiąca, niezależnie od długości trwania umowy.  
Ewidencja czasu pracy Automatyczna, bez papierologii. System sam zlicza przepracowane godziny za wynajem pracowników. Konieczność wysyłania podpisanej ewidencji czasu pracy zawsze do max. 3 dnia miesiąca.  
Formalności, umowy, procedura zamawiania pracowników Krótka umowa ramowa, zdalna obsługa całego procesu oraz dostęp online do panelu raportowego Bussines Intelligence.   Każdorazowe zamówienia zgłaszane agencji w formie papierowej bądź mailowej.  
Rozliczenie  Rozliczenie na postawie faktury wyłącznie za przepracowane godziny.  Rozliczenie projektowe, zawierające koszty obsługi projektu oraz inne koszty niezwiązane z realizacją pracy u pracodawcy.   
Mierzenie i weryfikacja jakości pracy pracownika Klient ocenia jakość wynajmu pracowników i wykonane zlecenia w skali od 1 do 5. 99% pracowników to Polacy.  Po upływie lub w trakcie trwania umowy. Duża niewiedza na temat jakości pracownika przed podjęciem współpracy.   
Dostępność pracowników Baza >160 000 pracowników gotowych do pracy w całej Polsce.  Długi czas oczekiwania ze względu na konieczność przeprowadzenia procesu rekrutacji.   
Porównanie typowej agencji pracy tymczasowej z agencją oferującą rewolucyjny sposób wynajmu pracowników fizycznych, na godziny, w 48h.

Przepisy regulujące kwestię wynajmu pracowników

Większość kwestii odnoszących się do leasingu pracowników – bo takim terminem określa się także usługę wynajmu pracowników – jest regulowanych w kodeksie pracy. Podstawą wynajmu pracowników są umowy — w tym wypadku muszą one zostać zawarte między każdą ze stron, tj. między firmą wynajmującą a pracownikiem, firmą, która wynajmuje a pracownikiem i pomiędzy obiema firmami. Firmami wynajmującymi pracowników są zazwyczaj agencje pracy tymczasowej. Warto pamiętać, że wynajem pracownika fizycznego nie może odbywać się bez zgody pracownika. Umowa wynajmu musi dokładnie definiować okres obowiązywania. Wynajem pracownika nie może odbywać się bezterminowo. 

Dokumentem, który reguluje funkcjonowanie leasingu pracowniczego jest kodeks pracy — konkretniej mówiąc, jego 174 artykuł. Wiele osób rozważający zatrudnienie pracownika na zasadach wynajmu zastanawia się, jak wygląda zakres wykonywanych obowiązków w nowym miejscu pracy. W tym zakresie ustawodawca dał pełną dowolność. Oznacza to, że zadania w pracy tymczasowej mogą się różnić w stosunku do tych wykonywanych w stałym miejscu zatrudnienia. 

Wynajem pracowników fizycznych - gdzie szukać pracowników? (podsumowanie) 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył zasady funkcjonowania wynajmu pracowników do pracy. Jeśli interesuje Cię nowy sposób na pozyskiwanie pracowników, polecamy Ci zajrzeć do aplikacji Tikrow. Sprawdzisz tam wszystkie dostępne oferty pracowników, którzy być może zechcą znaleźć zatrudnienie w Twojej firmie.  

Podobne artykuły

arrow
Trendy rynku pracy dorywczej

Raport: Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa

Poznaj oczekiwania i potrzeby pracowników dorywczych. Przeczytaj o wyzwaniach przed jakimi stają pracodawcy w Polsce.

arrow
Model zatrudniania pracowników

Jaki model zatrudnienia pracowników daje 50 mln zł zwrotu?

Pracownik sklepu zatrudniony przez nowatorską aplikację może kosztować firmę 19% mniej niż osoba „na etacie”. Wykonuje identyczne obowiązki,...

arrow
Optymalizacja kosztów zatrudnienia 2024

Koszty zatrudnienia pracowników w 2024 roku – kalkulator i optymalizacja

Firma, którą reprezentujesz szuka sposobu, jak zoptymalizować koszty zatrudnienia pracowników? Odpowiedź jest krótka: Tikrow i jej pracownicy natychmiastowi...