Blog
Data publikacji: 8 listopada, 2023
3 minutyczytania

Black Friday 2023. 7 porad jak przygotować sklep i przyciągnąć klientów.

Black Friday to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu handlowym, zarówno dla sklepów stacjonarnych, jak i internetowych. Dla sprzedawców to świetna okazja na wygenerowanie przychodu i spieniężenie niesprzedanego dotychczas towaru, ale także sprawdzian ich gotowości na obsłużenie ogromnego popytu. Z kolei miliony klientów co roku korzystają z atrakcyjnych rabatów i obniżek cen. Black Friday to jednak nie tylko promocje – to również ogrom przygotowań. 

Właśnie dlatego do Black Friday, Cyber Monday oraz Black Week, czyli specjalnych akcji promocyjnych organizowanych przez wiele firm w całym tygodniu poprzedzającym Black Friday, należy się przygotować dużo wcześniej.  Jak to zrobić? Co wziąć pod uwagę? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Dlaczego Black Friday i Cyber Monday mają znaczenie?

Black Friday, który zwykle przypada w ostatni piątek listopada, oraz Cyber Monday, wypada w pierwszy poniedziałek po Black Friday, to dni, na które klienci czekają z niecierpliwością. Statystyki nie pozostawiają w tym względzie wątpliwości. 

Źródło: Black Friday 2022. Co najczęściej kupowali konsumenci w Polsce i na świecie? | interaktywnie.com
  • Dane wewnętrzne platformy Black-Friday. Global za 2021 rok w Polsce pokazują wzrost sprzedaży w czasie Black Friday o 979% względem dnia zwykłego.
  • Klienci mogą w tym czasie liczyć na atrakcyjne rabaty, sięgające niejednokrotnie nawet 50% pierwotnej ceny produktu.
  • W minionym roku Polacy najchętniej kupowali ubrania i obuwie. Nieco mniejszą popularnością cieszyły się wyposażenie dla domu i ogrodu oraz elektronika. Wśród pięciu najchętniej nabywanych kategorii produktów znalazły się także zabawki i gry dla dzieci oraz wyroby z segmentu beauty.
Black Friday to nie tylko sprzedaż, ale także obsługa klienta, magazynowanie i kompletacja towaru. Firmy takie jak MediaMarkt, Sephora i Decathlon korzystają z usług firm zapewniających pracowników na godziny.

Jak przygotować sklep stacjonarny na Black Friday i Cyber Monday 

Chociaż z roku na rok rośnie popularność zakupów online (patrz: nasz artykuł o technologii w branży retail), sklepy stacjonarne nadal cieszą się dużym zainteresowaniem w okresie Black Friday i Cyber Monday. Warto wykorzystać ten fakt, aby przyciągnąć klientów do swojego sklepu.  

Wymaga to opracowania strategii oraz koordynacji działania wielu obszarów firmy. Oto nasze porady, które pozwolą Ci skutecznie przygotować się na wzmożony ruch:

1. Zaplanuj atrakcyjne promocje

Oferowanie atrakcyjnych rabatów oraz promocji jest jednym z kluczowych elementów przyciągania klientów w czasie Black Week i Cyber Monday. Zastanów się, ceny których produktów możesz obniżyć, ile wyniesie ta obniżka oraz jak to wpłynie na budżet Twojej firmy. 
Pamiętaj, że klienci oczekują znacznych, nawet 50-procentowych zniżek w czasie Black Friday i Cyber Monday, dlatego promocje powinny być naprawdę kuszące. 
 
Czytaj więcej: Jak zaplanować budżet przedsiębiorstwa

2. Stosuj crosselling i upselling

Z pomocą może Ci przyjść łączenie produktów w zestawy albo oferowanie zniżek na kolejne sztuki zakupionego towaru. Klient kupuje garnitur? Zaproponuj mu koszulę oraz dodatki (np. krawat, poszetkę czy skarpetki), które dopełnią elegancką stylizację. A może rozważa zakup komputera, którego będzie używał codziennie? Możliwe, że pokusi się o zakup wytrzymalszego modelu o lepszych parametrach i większej wydajności.

Źródło: https://blog.tabsquare.ai/selling-techniques-your-restaurant-needs

Właśnie na tym polegają cross- i upselling – to podejście, które warto zastosować przy okazji Black Friday i Cyber Monday.

3. Zatrudnij dodatkowych pracowników

Wzmożony ruch wymaga zapewnienia takiej liczby pracowników, aby możliwe było obsłużenie wszystkich potencjalnych klientów. Często oczekują oni szybszej obsługi niż zazwyczaj, dlatego warto rozważyć zatrudnienie kasjerów i pracowników wsparcia sklepu, którzy dodatkowo zadbają o uzupełnianie towaru na półkach czy utrzymanie porządku w sklepie. Działy odpowiedzialne za kompletowanie zamówień oraz obsługujące magazyn także nie próżnują i zapewne będą potrzebować dodatkowego wsparcia.

Takie intensywne akcje promocyjne to dobry moment na skorzystanie z elastycznych form zatrudnienia i skompletowania załogi sklepu przy wsparciu pracowników na godziny. Pozwalają nie tylko zaopiekować obsługę klienta oraz operacyjną sklepu, lecz także zachować elastyczność kosztową i zasobów.

Szczególnie, że Black Friday i Cyber Monday wypadają w okresie chorobowym – dużym wyzwaniem jest zabezpieczenie się na wypadek absencji pracowników, a co za tym idzie, utraty przychodu czy opóźnienia w dostawach.

Pracownik NA JUŻ – sprawdź jak znaleźć 

4. Przygotuj odpowiednią ilość towarów

Klienci muszą otrzymać zakupione produkty, dlatego nie zapomnij o odpowiedniej ilości towarów na stanie. Black Friday to czas, kiedy klienci masowo odwiedzają sklepy, dlatego konieczne jest przygotowanie większych ilości produktów na zapas. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której szybko wyprzedasz wszystkie towary i stracisz okazję do większego zarobku.

5. Zadbaj o odpowiednią prezentację i wyeksponowanie produktów 

Aspekt wizualny odgrywa bardzo istotną rolę w procesie zakupowym – nie bez powodu często mówi się, że ktoś “kupuje oczami”. Aby zachęcić klientów do zakupów, warto zadbać o atrakcyjne wyeksponowanie produktów – najlepiej tych, na których zbyciu szczególnie Ci zależy. Możliwość bliższego przyjrzenia się produktom, przymiarki czy wypróbowania ich w praktyce to duża przewaga sklepów stacjonarnych nad sklepami internetowymi. Stwórz wystawy, które pomogą Ci ją wykorzystać w trakcie Black Friday i Cyber Monday.

6. Dostosuj godziny otwarcia sklepu do potrzeb klientów 

Obsłużenie wszystkich zainteresowanych w standardowych godzinach pracy sklepu może być nie lada wyzwaniem, dlatego warto rozważyć przedłużenie godzin funkcjonowania sklepu w czasie Black Friday i Cyber Monday. Szczególne znaczenie będą tu miały godziny wieczorne, ponieważ wielu amatorów promocji uda się na zakupy po pracy.

Medal ma jednak dwie strony. Praca w późnych godzinach nie jest marzeniem stałych pracowników sklepu. Również z tego powodu wiele przedsiębiorstw retailowych zatrudnia na takie okazje pracowników dorywczych. Pokazał to Wskaźnik Pracy Dorywczej na IV kwartał 2023.

7. Promocja i reklama

W Black Friday i Cyber Monday kupujemy chętniej i wydajemy więcej, ale tylko w miejscach, które wygrały walkę o naszą uwagę. Konkurencja nie próżnuje, więc nie zapomnij o promocji i reklamie swojego sklepu w czasie Black Week. Wykorzystaj różne kanały, takie jak social media, e-mail marketing, plakaty czy ulotki, aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów.

Jakie wyzwania stawia przed retailem Black Friday 2023

Zaplanowanie działań na Black Friday i Cyber Monday oraz obsłużenie ogromnego zainteresowania wymagają nieraz tygodni przygotowań. Przeprowadziliśmy ankietę dotyczącą związanych z tym wyzwań wśród 60 spośród największych działających w Polsce przedsiębiorstw retailowych.

Źródło: Badanie skierowane do pracodawców w aplikacji Tikrow

Niemal 70% badanych firm wskazuje, że prawdziwym testem jest zapewnienie odpowiedniej liczby pracowników w sklepie stacjonarnym, na magazynie oraz wystaranie się o wystarczająco licznych konsultantów w sklepach internetowych. Zadbanie o akcje promocyjne i potrzebną ilość asortymentu nurtuje niecałych 20% ankietowanych firm.

63% przebadanych przedsiębiorstw korzysta także ze wsparcia zewnętrznych firm i agencji, które zatrudniają na konkretne dni pracowników dorywczych. Z kolei 22% podmiotów wskazuje, że nie planuje zwiększać zatrudnienia – aktualni pracownicy mają wypracować nadgodziny, aby nadążyć za obsługą popytu w czasie Black Friday i Cyber Monday. Jest to jedno  możliwych rozwiązań, jednak to podejście w dłuższym terminie może prowadzić do nadmiernego obciążenia pracą i spadku motywacji personelu.

Sprawdź jak zaradzić nadmiernemu obciążeniu pracą

Źródło: Badanie skierowane do pracodawców w aplikacji Tikrow

Black Friday i Cyber Monday to niezwykle intensywny czas dla sektora handlowego, który pozwala także wygenerować ogromne zyski. Aby wygrać z konkurencją w wysokim sezonie, trzeba przygotować swój sklep stacjonarny na wiele sytuacji i rozpocząć planowanie odpowiednio wcześnie. Takie działania wymagają koordyndacji pracy kilku działów oraz gruntownego przemyślenia strategii sprzedaży i marketingu. Warto pamiętać, że nie wszystko musi spocząć na naszych barkach – tym okresie dużą pomocą będą zewnętrzne firmy, które pomogą skompletować personel i obsłużyć wszystkich zainteresowanych klientów.

Agencja pracy natychmiastowej a agencja pracy tymczasowej – sprawdź różnice

Marketing specialist

Podobne artykuły

arrow
Trendy rynku pracy dorywczej

Raport: Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa

Poznaj oczekiwania i potrzeby pracowników dorywczych. Przeczytaj o wyzwaniach przed jakimi stają pracodawcy w Polsce.

arrow
Komputronik

Jak Komputronik wygrywa z konkurencją w Black Week? Wywiad z ekspertem

4 do 6 lat wstecz znaczenie Black Weekend nie było aż tak duże jak teraz – mówi Marcin...

arrow
Agencja pracy natychmiastowej - czym jest

Agencja pracy tymczasowej VS Agencja Pracy Natychmiastowej™?

Agencje pracy odgrywają kluczową rolę na rynku HR, łącząc pracodawców z odpowiednimi kandydatami do pracy. Dzięki swojemu doświadczeniu...