Blog
Data publikacji: 25 maja, 2023
4 minutyczytania

Jak pozyskiwać pracowników, gdy tradycyjna rekrutacja się nie sprawdza?

Kiedy tradycyjne metody rekrutacji przestają przynosić oczekiwane rezultaty, warto poszukać nowych strategii i technik, które pomogą skutecznie pozyskiwać pracowników. Tylko jak to zrobić, gdy głównym problemem skutecznej rekrutacji pracowników szeregowych jest brak kandydatów chętnych do podjęcia pracy?

Kluczem do skutecznego pozyskiwania pracowników jest kreatywność, elastyczność i umiejętność dostosowania się do zmieniających się trendów rynkowych. Warto więc być otwartym na eksperymentowanie z różnymi strategiami i monitorować wyniki, aby dostosować swoje podejście w razie potrzeby.

Dywersyfikacja zatrudnienia

W obecnych czasach niepewności ekonomiczno-gospodarczej wielu przedsiębiorców i osób na stanowiskach zarządczych staje przed koniecznością weryfikowania planów biznesowych i szukania nowych rozwiązań związanych z zatrudnieniem. Jeden z najniższych od ponad 30 lat poziomów bezrobocia w Polsce (5,5% na koniec lutego br., dane za GUS) i rosnący spadek PKB sprawiają, że coraz trudniej pozyskać pracowników. Wielu pracodawców odczuwa trudności w zrekrutowaniu kompletnej kadry. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Agencję pracy natychmiastowej Tikrow w aż 9 organizacjach na 10 w ciągu całego roku występują sytuacje, gdy brakuje rąk do pracy na stanowiskach niewymagających specjalistycznych kompetencji. Jako główne przyczyny takiego stanu rzeczy uczestnicy badania wskazali nagłe i niespodziewane nieobecności pracowników (71%) oraz trudności w zrekrutowaniu odpowiednich osób (71%).

Rozwiązaniem dla wskazanych obszarów jest korzystanie z pracowników dorywczych i natychmiastowych, którzy realnie wspierają czasowe potrzeby pracodawców bez obciążania pracujących u nich na stałe specjalistów. Są też w stanie zaopiekować obszary, dla których uruchamianie pełnego etatu nie jest koniecznością.

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić w skali roku stosując mieszany model zatrudnienia,

Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow

Zastosowanie się do takiego modelu może pomóc firmom lepiej prosperować na rynku bez zwiększania kosztów związanych z zarządzaniem kadrami i administracją. To elastyczność, która pozwala skupić się na priorytetowych działaniach firmy. Jeśli dodamy do tego fakt, że Polacy, wzorem krajów zachodnich, coraz chętniej i częściej decydują się na dorobienie sobie do podstawowego wynagrodzenia, otwierając się na wielu pracodawców, otrzymujemy rozwiązanie szyte na miarę biznesowych potrzeb 2023 roku.

Gdy brakuje rąk do pracy  

Braki kadrowe według badanej grupy mogą stanowić poważny problem dla organizacji. Gdy dotyczą pracowników niespecjalistycznych respondenci wskazują na m.in. opóźnienia w dostawach i realizacjach zleceń (56%), przeciążenie prostymi pracami wyszkolonych pracowników (40%), utratę klientów a w efekcie straty finansowe (38%), ale także przekładają się na niską motywację i zaangażowanie obecnych pracowników (38%). Największą trudność dla pracodawców stanowi jednak brak natychmiastowego zastępstwa podczas choroby pracownika (60%) – wynika z badania przeprowadzonego przez Tikrow.  

Jak pokazuje analiza badania, największe niedobory pracownicze w organizacjach wg respondentów są odczuwalne na stanowiskach: pracownika sklepu (53%), magazyniera (36%) oraz pracownika produkcji (24%). Nieco mniejsze deficyty występują w przypadku stanowiska pickera (18%) oraz pakowacza (18%), a także pomocnika ds. utrzymania czystości (9%). 

Pracodawcy, aby unikać zaskoczenia podczas niespodziewanych nieobecności pracowników, czy też lepiej planować długoterminowo grafiki pracy deklarują, że będą częściej zatrudniać pracowników dorywczych. 38% badanych przedstawicieli HR i biznesu zadeklarowało, że w ich firmach planowane jest zwiększenie zatrudnienia pracowników dorywczych, a 28% organizacji chce utrzymać poziom zatrudnienia pracowników na godziny na obecnym poziomie. Z kolei w grupie firm, które nie zlecały w minionym roku pracy dorywczej, dokładnie połowa (50%) planuje zlecać ją w 2023 roku. Co więcej niemal co drugie (48%) z badanych przedsiębiorstw planuje w najbliższych miesiącach zwiększyć wynagrodzenia dla pracowników niższego szczebla. Podwyżek nie planuje 14%, a utrzymać dotychczasowe stawki wynagrodzeń chce 38%.  

Dowiedz się więcej, pobierając raport „Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa”

 Tradycyjna rekrutacja się nie sprawdza 

W dobie kryzysu gospodarczego i w połączeniu z obecnie występującym rynkiem pracownika tradycyjne, czasochłonne procesy rekrutacyjne są bolączką wielu firm. Główny problem w skutecznej rekrutacji pracowników na stanowiskach niewymagających specjalistycznych kompetencji to, jak wynika z raportu „Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa”, brak kandydatów chętnych do podjęcia pracy (56%). Zdaniem przedstawicieli działów HR i biznesu równie problematyczne stają się oczekiwania finansowe kandydatów, przewyższające ofertę pracodawcy (54%) oraz brak motywacji do wykonywania pracy (50%). Inna bolączką jest fakt, że tradycyjny proces rekrutacyjny nie daje możliwości zrekrutowania pracownika w szybkim tempie, np. w ciągu maksymalnie kilku dni (34%).  

Czas reakcji od zawsze miał krytyczne znaczenie w rekrutacji. Nie inaczej jest w przypadku pozyskiwania pracowników tymczasowych, którzy najlepiej mogą odpowiedzieć na czasowe zapotrzebowanie pracodawcy na wykonaną pracę czy zbudowanie w firmie elastycznych stanowisk, zmniejszających wrażliwość przedsiębiorstwa na czynniki zewnętrzne. Praca natychmiastowa to realna odpowiedź na współczesne potrzeby biznesu. Dzięki pracownikom natychmiastowym pracodawcy mogą zapełniać grafiki pracy długofalowo i efektywnie kosztowo. Zwłaszcza w sektorach, gdzie zapotrzebowanie na pracowników bywa zmienne. Jak pokazują wyniki badania Tikrow, w 2022 roku pracowników dorywczych (na godziny) najczęściej zatrudniała branża retail (37%). Na drugim miejscu była branża produkcyjna (16%), a na trzecim logistyczna (13%). Tuż za podium znalazły się ex aequo w wynikiem 11% obsługa klienta i FMCG.

Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow

Rynek pracy natychmiastowej intensywnie się rozwija a rąk do pracy na nim nie brakuje. Tylko w 2022 roku nasza baza pracowników natychmiastowych powiększała się co 10 minut o nowego kandydata gotowego do pracy w 48h, rosnąc o ponad 50 tys. Liczba wszystkich zleceń wzrosła niemal dwukrotnie rok do roku: przy ponad 19 tys. zleceń w 2021 roku do ponad 39 tys. w 2022. Tylko dla branży retail liczba zleceń pracy natychmiastowej wzrosła o 159% w ujęciu rocznym. Jako agencja pracy natychmiastowej w naszej aplikacji Tikrow łączymy dwa światy – pracodawców, którzy chcą mieć wykonaną pracę w konkretnym czasie, a przy okazji minimalizować czas i koszty administracyjno-kadrowe, oraz tych, którzy tę pracę świadczą. Współczesny pracownik hali sklepowej, kasjer czy magazynier potrzebuje elastyczności, minimum formalności i wygodnej, a przede wszystkim szybkiej wypłaty wynagrodzenia.

Pracownik z aplikacji?

Analizując możliwości skupmy się na pracownikach nieaktywnych zawodowo – w znakomitej większości to osoby sprawne, które z powodów prywatnych nie mogą pozwolić sobie na pracę pełnoetatową.   

Poszukując pracowników dorywczych warto szukać tam, gdzie spędzają najwięcej czasu, a więc w sieci. Powołując się na dane opublikowane w raporcie Digital in Poland 2023 od Data Reportal, ponad 88% Polaków ma dostęp do internetu, z czego 1/3 ruchu pochodzi ze smartfonów. Spędzamy w internecie dziennie prawie 7 godzin, w tym ponad 3,5 godziny z telefonem w ręku. Pracy także szukamy głównie online. 

Można powiedzieć, że cały nasz dzień kręci się wokół aplikacji, które pomagają nam zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym. Dlaczego zatem nie mielibyśmy mieć pracownika na wyciagnięcie ręki w swoim telefonie? W Tikrow zamiast na szukaniu, skupiamy się na zlecaniu konkretnej pracy w konkretnej stawce na konkretny dzień, by mieć wykonaną konkretną pracę. To aplikacja szyta na miarę XXI wieku, stanowiąca odpowiedź na aktualne potrzeby pracodawców oraz szukających dodatkowej opcji dorobienia. Nasze rozwiązanie daje możliwość szybkiego zarobku, z wypłatą do 24h od zakończenia pracy. Umożliwia pracodawcom zlecanie prostych, powtarzalnych prac w branży handlowej, logistyce, produkcji i gastronomii, z pominięciem procesu rekrutacji – bez CV, rozmów rekrutacyjnych.

Korzystając z aplikacji Tikrow pracodawcy są w stanie planować grafiki pracy zarówno krótko- jak i długoterminowo. Wszystko zależy od tego, na ile zleceń chcą pozyskać pracowników i w jakiej perspektywie czasu. Można mówić tu o czystym win-win: pracodawca potrzebuje elastycznego pracownika, pracownik zaś potrzebuje elastycznej pracy, dzięki której dorobi – korzystają na tym dwie strony. 

Podobne artykuły

arrow

Dwa razy więcej osób szuka pracy dorywczej niż rok temu

Z najnowszych danych Tikrow wynika, że praca dorywcza w Polsce cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród pracowników...

arrow

Kasjer – wymagania, obowiązki, zarobki

Praca kasjera to jedno z najpowszechniejszych stanowisk w sektorze usług, a kasjerzy odgrywają istotną rolę w każdym punkcie...

arrow

Back to school, czyli akcja, którą żyje branża handlowa w sierpniu i wrześniu 

Wrzesień to czas powrotu do szkół, a zatem okres intensywnych zakupów wyprawkowych. Dla firm związanych ze sprzedażą, produkcją...