Blog
Data publikacji: 5 października, 2023
4 minutyczytania

Wskaźnik Pracy Dorywczej: pod koniec roku co druga firma potrzebuje pracowników dorywczych

53% firm planuje zatrudnić pracowników dorywczych w IV kwartale br. – wynika z pierwszego Wskaźnika Pracy Dorywczej przygotowanego przez Tikrow. Największe zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników zgłasza sektor logistyczny – 66% przedsiębiorstw, w produkcji  59% firm, a w handlu 43%. Eksperci Tikrow zwracają uwagę, że pod koniec roku do „stałych” powodów wspierania się dodatkową kadrą, takich jak rosnące koszty pracy oraz trudności z pozyskaniem pracowników fizycznych, dochodzą sezonowe. Na wzrost zamówień i sezon chorobowy wskazało odpowiednio 34% i 29% przedsiębiorców. Chętnych do pracy dorywczej także jest wielu. 18% Polaków chce dorobić w ostatnich miesiącach roku, w szczególności młodzi (36% Polaków w wieku 18-24 lata), bo potrzebują pieniędzy na codzienne wydatki (55% wskazań).

Wskaźnik Pracy Dorywczej to nowe narzędzie analityczne przygotowane przez Tikrow. Jego głównym celem jest regularne badanie, ile firm planuje wspierać się w danym okresie pracownikami dorywczymi, realizowane w trybie kwartalnym na reprezentatywnej próbie 300 przedsiębiorstw logistycznych, produkcyjnych i handlowych. Dodatkowo, wskaźnik uwzględnia perspektywę pracowników i pokazuje, jak wielu Polaków zamierza pracy dorywczej poszukiwać. (Jeśli interesują Cię inne, przykładowe wskaźniki HR to czytaj nasze artykuły).

Z pierwszego odczytu Wskaźnika Pracy Dorywczej wynika, że w IV kwartale 53% firm planuje zatrudniać dodatkowych pracowników. 19% firm prognozuje większe zapotrzebowanie na pracowników dorywczych niż w poprzednim kwartale, 20% podobne, a 14% mniejsze. Co trzecia firma nie zamierza posiłkować się dodatkową kadrą, a 14% jeszcze nie potrafi tego określić.

Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow

Ostatnie miesiące roku obfitują w kilka ważnych okazji takich jak Dzień Wszystkich Świętych, Black Friday, Święta Bożego Narodzenia i wyprzedaże zimowe, które generują zwiększenie mocy przerobowych w firmach oraz wydatków konsumenckich. Do tego potrzebnych jest więcej rąk do pracy niż na co dzień, ale nie koniecznie stałych etatów, bo koszty tworzenia miejsc pracy, m.in. w związku z aż dwiema podwyżkami płacy minimalnej i stawki godzinowej w ciągu roku, są coraz wyższe. Stąd pracodawcy działają elastycznie i chętniej pozyskują pracowników gotowych do podjęcia pracy dorywczej, co potwierdza pierwszy Wskaźnik Pracy Dorywczej.

Co druga firma w IV kwartale zamierza wspierać się dodatkowym personelem, w tym co piata planuje zwiększyć jego poziom w porównaniu do poprzedniego kwartału. Zwiększone zainteresowanie pracownikami zatrudnianymi ad hoc na potrzeby konkretnych projektów pod koniec roku obserwujemy także w naszej aplikacji z pracownikami natychmiastowymi. Tikrow od października do grudnia ubiegłego roku zrealizowało 31% więcej zleceń niż we wcześniejszym kwartale. Patrząc na obecny rok widzimy, że te statystyki powinny być jeszcze wyższe.

Branżowy Wskaźnik Pracy Dorywczej

Branżowy Wskaźnik Pracy Dorywczej wskazuje, że największe zapotrzebowanie na pracowników dorywczych w ostatnim kwartale tego roku zgłasza logistyka. 66% firm planuje zatrudnić dodatkowych pracowników, z czego 26% więcej, a 24% tyle samo co w poprzednim kwartale. W produkcji dodatkowych rąk do pracy będzie poszukiwać 59% przedsiębiorstw – 25% zwiększy zapotrzebowanie, 16% zmniejszy, a 18% pozostawi na podobnym poziomie co w III kwartale br. W sektorze handlowym 44% przedsiębiorstw planuje zatrudnić pracowników dorywczych – 18% tyle więcej niż kwartał wcześniej, 13% tyle samo, a 12% mniej.

Firmy wskazują na kilka najważniejszych powodów zainteresowania pracownikami natychmiastowymi. To przede wszystkim rosnące koszty zatrudnienia pracowników stałych (42% wskazań), sezonowy wzrost zamówień (34%) oraz trudności związane z absencją pracowników w sezonie grypowym i okołoświątecznym (31%). Tuż za podium znalazły się trudności z pozyskaniem pracowników fizycznych lub niewymagających specjalistycznych kompetencji (29%) oraz chęć wypróbowania elastycznego modelu zatrudnienia (28%).

Konsumencki Wskaźnik Pracy Dorywczej

Na atrakcyjne oferty zleceń natychmiastowych czeka liczna grupa Polaków. 18% respondentów planuje w IV kwartale br. podjąć pracę dodatkową (58% nie ma takich planów, a 23% jeszcze nie wie).

Im młodsza osoba, tym częściej myśli o dodatkowym źródle dochodów. W najmłodszej grupie Polaków w wieku od 18 do 24 roku życia więcej niż co trzeci zapytany podejmie się dorywczego zajęcia (36%), wśród osób od 25 do 44 lat średnio co czwarty, w grupie 45-54 lata – co siódmy, a w grupie 55+ – co dziesiąty. Biorąc pod uwagę status zawodowy, najczęściej dorobić planują osoby pracujące na umowę zlecenie lub o dzieło (odpowiednio 46% i 41%) oraz studenci (40%).

Polacy szukają dodatkowego zajęcia, bo potrzebują pieniędzy na dodatkowe wydatki (64%) oraz zmuszają ich do tego wysokie ceny i rosnące koszty codziennego życia (56%). Zarobione w ten sposób fundusze przeznaczą na codzienne wydatki (55%), wakacje lub urlop (26%) oraz sprzęt lub meble (24%).

Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow

Sektor pracy natychmiastowej pod koniec roku pozwala Polakom szybko dorobić całkiem atrakcyjne sumy. W naszej aplikacji obecnie najpopularniejsze zlecenia dotyczą takich stanowisk jak magazynier, kasjer i pracownik sklepu, gdzie dniówki oscylują nawet na poziomie 250 zł. Wystarczy kilka kliknięć, by przyjąć zlecenie na jutro czy najbliższy weekend. Codziennie pojawiają się nowe oferty.

***

Wskaźnik Pracy Dorywczej to nowe narzędzie analityczne przygotowane przez Tikrow, właściciela aplikacji z ofertami pracy natychmiastowej oraz pracownikami natychmiastowymi. Jego głównym celem jest szybkie badanie, ile firm planuje wspierać się w danym okresie pracownikami dorywczymi, realizowane w trybie kwartalnym na reprezentatywnej próbie przedsiębiorstw logistycznych, produkcyjnych i handlowych. Dodatkowo, badanie uwzględnia perspektywę pracowników i pokazuje, jak wielu Polaków zamierza pracy dorywczej poszukiwać.

Badanie pracowników przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI. Selekcja z ogólnopolskiej próby losowo-kwotowej N=1069 osób w wieku od 18-tu lat wzwyż, gdzie kwoty łączne dla kategorii: płeć, wiek, wielkość miejscowości zamieszkania, dobrane według reprezentacji w populacji pełnoletnich Polaków. Badanie zostało zrealizowane w dniach 15-17 września 2023 roku.

Badanie pracodawców przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI na próbie liczącej N=319 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji firm branży handlowej, produkcyjnej i logistycznej. Termin realizacji: 18-20 września 2023.

Head of Marketing

Podobne artykuły

arrow

W wakacje firmy zwiększą zatrudnienie pracowników tymczasowych. Najbardziej potrzebuje ich branża logistyczna.

Jak wynika z najnowszej odsłony przygotowywanego przez Tikrow Wskaźnika Pracy Dorywczej na III kwartał b.r. po wsparcie pracowników...

arrow

Blisko ¾ firm zauważa spadek obrotów spowodowany brakiem pracowników szeregowych

Nie tylko spodziewane podwyżki cen prądu, wzrost płacy minimalnej, wciąż rosnąca inflacja czy trudności sektora logistyczno-transportowego składają się na bardzo wymagającą...

arrow

Minimalna krajowa – ile wyniesie od stycznia 2025 roku?  

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce obowiązywać będzie nowa wartość pensji minimalnej, która wyniesie 4666 zł brutto...