Blog
Data publikacji: 10 maja, 2024
2 minutyczytania

Majówka 2024 a zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych 

Jak wynika z danych agencji pracy natychmiastowej Tikrow Polacy, w tym głównie studenci, chętnie decydowali się na pracę dorywczą w miniony długi weekend majowy. Liczba ofert tego typu pracy wystawianych przez firmy w aplikacji Tikrow wzrosła aż o 67% względem ubiegłorocznej majówki.  

Po wsparcie pracowników dorywczych najchętniej sięgały sklepy, w tym duże sieci handlowe, choć nie zabrakło również ofert w obszarze logistyki czy produkcji. Stawki oferowane przez pracodawców nierzadko były istotnie wyższe od aktualnej minimalnej stawki godzinowej.  

Handel zdominował listę 

W okresie od 30 kwietnia do 5 maja na platformie Tikrow pojawiło się ponad 1,1 tysiąca zleceń w formie dniówek. W porównaniu do tego samego przedziału czasowego w 2023 roku jest to aż blisko 70% wzrost. Statystyka ta jasno wskazuje, że przedsiębiorstwa – w tym szczególnie te działające w branży handlowej – z roku na rok coraz bardziej potrzebują dodatkowego wsparcia swoich kadr pracownikami dorywczymi.  

Spośród 10 najbardziej aktywnych pod względem publikacji dniówek firm, aż 7 to przedsiębiorstwa zajmujące się handlem detalicznym.

Branża handlowa generalnie zmaga się ze znacznym niedoborem pracowników, co podczas długiego weekendu majowego daje się jeszcze mocniej zauważyć. Sklepy i punkty handlowe, zwłaszcza w obszarach wzmożonej aktywności turystów w czasie majówki, muszą radzić sobie z wielokrotnie większym ruchem klientów czy wydłużonymi godzinami funkcjonowania. Ponadto, wiele osób częściej odwiedza wówczas sklepy, robiąc większe niż zazwyczaj zakupy, by zaopatrzyć się w niezbędne produkty na czas, gdy placówki będą zamknięte. Bez dodatkowego wsparcia pracowników tymczasowych nierzadko jest to nie tyle mocno utrudnione co nawet niemożliwe. Ponadto, wiele pracowników etatowych wnioskuje o urlop w tzw. dni “międzyświąteczne” co jest oczywiście naturalnym i zrozumiałym zjawiskiem – tłumaczy Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow. 

Ogółem, propozycje pracy na godziny w sklepach i punktach handlowych stanowiły 54% wszystkich opublikowanych w tym czasie zleceń.  

Przed-majówkowe przygotowania  

Ciekawie przedstawia się także analiza ilości dniówek wystawianych na tydzień lub nawet dwa tygodnie przed długim weekendem majowym. Tutaj także możemy mówić o znacznym przyroście, jakiego nie obserwujemy na co dzień. W ostatnim tygodniu kwietnia na platformie Tikrow pojawiło się aż ponad 2,5 tysiąca ofert pracy dorywczej. W przedostatnim było ich z kolei niemal 1,8 tys.  

Porównajmy więc teraz te liczby z innymi, zwykłymi tygodniami, które nie poprzedzają długich weekendów. W pierwszym tygodniu kwietnia mieliśmy o 61% mniej ofert niż w ostatnim. Cofnijmy się jednak nieco dalej. Jeśli chodzi o pierwszy tydzień marca 2024 było to o 65% wystawionych zleceń mniej względem czwartego tygodnia kwietnia. Drugi tydzień marca to natomiast o 63% niższa wartość opublikowanych zleceń w porównaniu do ostatniego tygodnia przed weekendem majowym. 

O czym to mówi? Zdecydowanie o znacznym wzroście zapotrzebowania na pracowników dorywczych w czasie pracochłonnych i aktywnych przygotowań do majówki. W obszarach takich jak choćby zaopatrywanie sklepów, prace magazynowe i przyjmowanie oraz delegowanie towarów, ale także w samej produkcji, która w okresie przed-majówkowym znacznie przyspiesza i zwiększa swój wolumen, co niewątpliwie ma miejsce np. w branży spożywczej – dodaje Krzysztof Trębski z Tikrow

Studenci “zakasali rękawy” 

Aż 45% wszystkich realizujących zlecenia pracy dorywczej w okresie majówki to studenci, zaś osoby zatrudnione, sięgające po możliwość dorobienia do pensji stanowiły 28% ogółu pracujących na dniówki podczas tegorocznej majówki. Ponad połowa pracujących w tym czasie za pośrednictwem aplikacji Tikrow to osoby, które nie przekroczyły jeszcze 26 roku życia. Maksymalna stawka godzinowa na jaką mogli liczyć studenci w okresie weekendu majowego wyniosła 34 zł “na rękę” i oferowano ją pracownikom sklepów oraz magazynierom. Aż 45% wszystkich realizujących zlecenia pracy dorywczej w okresie majówki to studenci, zaś osoby zatrudnione, sięgające po możliwość dorobienia do pensji stanowiły 28% ogółu pracujących na dniówki podczas tegorocznej majówki. Ponad połowa pracujących w tym czasie za pośrednictwem aplikacji Tikrow to osoby, które nie przekroczyły jeszcze 26 roku życia. Maksymalna stawka godzinowa na jaką mogli liczyć studenci w okresie weekendu majowego wyniosła 34 zł “na rękę” i oferowano ją pracownikom sklepów oraz magazynierom. 

*** 

  • Tikrow to agencja pracy natychmiastowej, dzięki której pracę i pracownika można znaleźć z dnia na dzień. W prostej i intuicyjnej aplikacji, firmy mierzące się z problemem braku kadry, zyskują dostęp do bazy ponad 160 tys. potencjalnych pracowników. Z kolei osoby poszukujące pracy dorywczej, mogą szybko znaleźć zlecenie na konkretny dzień, tzw. dniówkę, w dogodnym miejscu i z określonym wynagrodzeniem, bez rekrutacji i długoterminowych zobowiązań. Sukces konceptu potwierdza fakt, że w przypadku ponad 85% zadań zleconych na platformie Tikrow, firmy znalazły pracowników w ciągu 24 godzin.  
  • W aplikacji Tikrow dniówki publikuje ponad 200 firm reprezentujących różne branże, m.in. retail, produkcję, logistykę, HoReCa czy administrację. Wśród nich są m.in. Maxi Zoo, Biedronka, ACTION, Decathlon, Pandora, Van Graff, Kross, Media Markt, Homla, Komfort czy Logicas. 
  • Z Tikrow zarządzanie dodatkowymi osobami lub znalezienie dorywczej pracy jest tak proste jak zamówienie Ubera. Wchodzimy do aplikacji, wykonujemy trzy kliknięcia i mamy zarezerwowanego pracownika lub dniówkę. Szybko i wygodnie, bez rekrutacji i ukrytych kosztów. 
  • Więcej informacji o Tikrow: www.tikrow.com.  

Kontakt dla mediów: 

Artur Kosior 
PR Manager 
605 261 691 
artur.kosior@tikrow.com 

Podobne artykuły

arrow

Aplikacja Tikrow w nowej odsłonie

Nastał długo wyczekiwany moment! Od dziś możesz pobrać na swojego smartphona nową wersję aplikacji Tikrow. Ta aplikacja do...

arrow
Więcej pracy dorywczej niż rok temu

W handlu niemal dwa razy więcej pracy dorywczej niż rok temu

Od połowy sierpnia przez kolejne dwa miesiące sklepy wielkopowierzchniowe przeżywają oblężenie. Polacy wyprawiają dzieci do szkoły, a na...

arrow

Wskaźnik Pracy Dorywczej: pod koniec roku co druga firma potrzebuje pracowników dorywczych

53% firm planuje zatrudnić pracowników dorywczych w IV kwartale br. – wynika z pierwszego Wskaźnika Pracy Dorywczej przygotowanego...