Blog
Data publikacji: 16 kwietnia, 2024
4 minutyczytania

Gorący IV kwartał w handlu – jak MediaMarkt znajduje pracowników

MediaMarkt to europejski lider sprzedaży elektroniki użytkowej. Pierwszy sklep MediaMarkt w Polsce został otwarty 25 lat temu – dziś w naszym kraju działa 80 wielkopowierzchniowych marketów, a przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 3000 pracowników.

Potrzeby kadrowe

Najbardziej intensywnym momentem roku dla dostawców sprzętu RTV i AGD jest okres między Black Friday (czwarty piątek listopada) a Nowym Rokiem. Wymaga on przygotowania się na obsłużenie ogromnej liczby klientów sklepów stacjonarnych i sklepu online, który z kolei musi zewidencjonować i dostarczyć zakupione towary.

W ciągu roku ma miejsce również kilka pomniejszych akcji specjalnych, na potrzeby których następuje wymiana ekspozycji i asortymentu. Sprawiają one, że MediaMarkt odnotowuje sezonowe, zwiększone zapotrzebowanie na pracowników sklepów czy pomocników logistycznych.

Wyzwanie

Największym wyzwaniem sklepów stacjonarnych jest bardzo szybkie znalezienie pracowników mogących pełnić różne role na krótkie, kilkudniowe lub kilkotygodniowe okresy wzmożonej pracy. W jednym momencie potrzebni są pracownicy, którzy zajmą się wymianą ekspozycji, asortymentu, drukowaniem cenówek i przygotowaniem sklepów na przyjęcie klientów, kompletacją zamówień do wysyłki oraz pomogą w obsłudze klienta w markecie.

Poza zwiększonym zapotrzebowaniem wynikającym z zaplanowanych akcji, dochodzą jeszcze nagłe absencje pracowników. Każda nieobecność zakontraktowanego wcześniej pracownika oznacza pusty wakat, na który biznes, stawiający na najwyższy poziom obsługi klienta nie może sobie pozwolić. Obsadzenie go zajmowało kolejnych kilka dni i zwiększało obciążenie pracą pozostały personel.

Poszukiwanie rozwiązania

Klasyczne agencje pracy tymczasowej, kontraktujące pracowników na kilka tygodni lub miesięcy nie były w stanie odpowiedzieć na potrzebę znalezienia rąk do pracy z dnia na dzień. Taki model nie sprawdził się także w potrzebie dostarczenia pracowników, którzy podjęliby pracę na krótszy okres, np. kilku dni czy w niestandardowych godzinach. Firmie zależało więc na znalezieniu rozwiązania, które pozwala nie tylko błyskawicznie, lecz także elastycznie zatrudnić personel do pracy w marketach na godziny lub pojedyncze dni.

Współpraca z Tikrow

Agencja pracy natychmiastowej Tikrow odpowiedziała na to wyzwanie, łącząc MediaMarkt ze społecznością lokalnych pracowników. Zapewniła personel, którzy na co dzień i ad hoc zapewnia wsparcie przy takich rodzajach pracy jak: jak pomoc logistyczna, pakowanie przesyłek, kasjer czy wielozadaniowy pracownik sklepu.

Wdrożenie w pierwszych sklepach

Głównym celem MediaMarkt była dywersyfikacja agencji zapewniających pracowników tymczasowych i znalezienie takiego partnera biznesowego, który zdoła znaleźć pracowników z dnia na dzień. Współpracę rozpoczęliśmy w 2018 r. od kilku sklepów, gdzie obsadzaliśmy pojedyncze stanowiska. Ten etap miał pozwolić na porównanie Tikrow z dotychczas wykorzystywanymi rozwiązaniami.

Rozszerzenie współpracy

Po udanej fazie testowej, w 2018 r. z aplikacji Tikrow zaczynają korzystać kolejne sklepy z różnych regionów. Z czasem pracownicy zapewniani przez Tikrow zaczynają obsługiwać także procesy zmiany asortymentu i ekspozycji.

W międzyczasie okazuje się, że podgląd zleceń w aplikacji eliminuje problem z nieplanowanymi absencjami. Zniknął problem z nieobsadzonymi stanowiskami pracy danego dnia. Wyrastamy na jednego z dwóch najważniejszych partnerów biznesowych w zakresie rozwiązań kadrowych.

Szybkie pozyskiwanie pracowników

Kierownicy w sklepach w niezwykle prosty sposób wystawiają i akceptują zlecenia za pośrednictwem aplikacji Tikrow. Dzięki temu mogą realizować proces dotrudniania pracowników całkowicie online, podejmować decyzje na podstawie danych i reagować na bieżące zapotrzebowanie. To bardzo istotne, ponieważ MediaMarkt, jako firma sprzedająca elektronikę użytkową, kładzie duży nacisk na optymalizację procesów – pomaga w tym dostęp w aplikacji do modułu raportowego Business Intelligence i danych w czasie rzeczywistym.

Zlecenia są przyjmowane bardzo szybko – potencjalni pracownicy również przeglądają i akceptują zlecenia w aplikacji mobilnej. Pomaga fakt, że w znacznej większości są to studenci obeznani z technologią. MediaMarkt, który kieruje swoją ofertę sprzedażową również do młodych konsumentów, buduje w ten sposób spójną komunikację i dodatkowo wzmacnia niezwykle silną markę pracodawcy

Efekty współpracy

  • 88% zleceń obsadzonych w mniej niż 48h
  • Średni czas potrzebny na obsadzenie stanowiska – 3,5 dnia
  • Średnia ocena pracownika – 4,6/5
  • Ponad 50 tys. przepracowanych godzin w sklepach w całym okresie współpracy

Dyrektorzy sklepów MediaMarkt

W naszej pracy niezwykle istotna jest możliwość reagowania na potrzeby kadrowe na bieżąco i otrzymania wsparcia z dnia na dzień – dokładnie to dostajemy w Tikrow. Nieraz zlecenia wystawione w aplikacji w niedzielę wieczorem, w ciągu kilku godzin potrafiły zapełniać nam luki w grafiku na cały tydzień.

Składanie zapotrzebowania na pracowników poprzez aplikację jest łatwe i szybkie, a osoby pojawiające się na zleceniach bardzo dobrze wykonują swoje obowiązki, co podnosi jakość obsługi klienta i pozytywnie wpływa na jego satysfakcję. Przy zleceniach trwających kilka lub kilkanaście dni, możliwe jest wybranie jednego pracownika na cały okres współpracy – eliminuje to codzienny cykl szkoleniowy i zmniejsza ilość czasu potrzebną na wdrożenie.

Przy tak dobrej współpracy nabiera się zaufania do tego Partnera. Współpraca z Tikrow we wszystkich obszarach ma bardzo dużą korzyść wobec innych testowanych agencji.

Marketing specialist

Podobne artykuły

arrow

Rekrutacja w <22h w czasie pików sprzedażowych

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe KARO to największa hurtownia artykułów pościelowych w Warszawie. Firma powstała w 1990 roku i stawiała pierwsze kroki jako...

arrow

Jak maksymalizować przychody i zwiększać efektywność pracy specjalistów

EBS to wiodąca firma na polskim rynku usług pralniczych.  Pierwsza pralnia powstała w 1999 roku w Katowicach pod...

arrow

Jak dotrzymać obietnicy szybkiej dostawy w czasie pików sprzedażowych

WK DZIK to marka założona przez czterech członków Ekipy WK (Warszawski Koks), tworzącej popularne na YouTube kanały o...