Blog
Data publikacji: 22 marca, 2024
3 minutyczytania

Jak dotrzymać obietnicy szybkiej dostawy w czasie pików sprzedażowych

WK DZIK to marka założona przez czterech członków Ekipy WK (Warszawski Koks), tworzącej popularne na YouTube kanały o tematyce sportowej, zachęcające do prowadzenia zdrowego trybu życia. Firma posiada sklep internetowy z suplementami diety, odżywkami, odzieżą i akcesoriami treningowymi. O niekwestionowanym sukcesie świadczy choćby to, że w 2022 r. WK DZIK wygenerowała 60 mln zł obrotu.

Potrzeby kadrowe

W bogatej ofercie sklepu internetowego WK znajdują się produkty takie jak zestawy witamin, suplementy wspomagające trening czy specjalistyczna odzież, dla których doradztwo i obsługa klienta wymagają obszernej wiedzy produktowej. Dlatego kompletacją zamówień z tego asortymentu zajmują się stali, przeszkoleni pracownicy firmy.

Najpopularniejszym produktem marki jest natomiast energetyk DZIK, który sprzedaje się błyskawicznie, a co za tym idzie, jest produkowany w dużych ilościach. Aby odpowiedzieć na ogromny popyt, na magazynie potrzebni są dodatkowi pracownicy, którzy zdejmą ze specjalistów konieczność pakowania napojów w zgrzewki i przygotowywania ich do wysyłki. To najbardziej czasochłonne i powtarzalne prace, które można wykonać po przejściu krótkiego szkolenia.

Wyzwanie

W działalności sklepu internetowego WK DZIK występują wyraźne piki sprzedażowe. Powodują je nie tylko wyprzedaże np. na Black Friday (które trwają przez cały listopad). Są także skutkiem premier nowych produktów czy premiery nowych wersji energetyka DZIK. Okazjonalnie są to także promocje w czasie tzw. „happy hours”. Każda z tych okazji wiąże się ze znacznym wzrostem liczby zamówień.

Głównym wyzwaniem jest utrzymanie procesu szybkiej obsługi zamówień. Marka składa swoim klientom bardzo mocną obietnicę – zamówienie złożone do 19:30 będzie wysłane jeszcze tego samego dnia. Satysfakcja klienta i dotrzymywanie słowa to priorytet, od którego nie ma wyjątków.

Niezwykle ważna jest w tym kontekście błyskawiczna reakcja na piki zamówień, które mogą pojawić się niespodziewanie, nawet z godziny na godzinę. Magazyn potrzebuje więc pracowników, którzy szybko przyjmą zlecenie i pojawią się w pracy we wskazanym terminie, wykonają zadania, a ich obecność w firmie na cały etat nie jest wymagana.

Rozpoczęcie współpracy

Przed rozpoczęciem korzystania z usług agencji pracy natychmiastowej Tikrow, WK DZIK pozyskiwała dodatkowych pracowników poprzez system poleceń, tj. zatrudniała konkretne osoby z rekomendacji personelu.

Dynamiczny rozwój firmy oraz wzrost zamówień przy okazji Black Friday w listopadzie 2022 r. zmieniły to podejście. Aby zminimalizować ryzyko opóźnień w dostawach i uniknąć spadku satysfakcji klientów, WK DZIK zdecydowała się skorzystać z usług Tikrow i opublikować kilka pierwszych zleceń w aplikacji.

Wystawienie zlecenia na pomoc na magazynie jest proste i szybkie – 3 kliknięcia w aplikacji i zlecenie trafia od razu do ponad 160 tys. użytkowników aplikacji, którzy są gotowi do podjęcia pracy w 48h. W przypadku WK Dzik znalezienie pracowników chętnych do wsparcia sklepu zajmowało średnio 36h od publikacji zlecenia. Osoby te pomagały stałemu personelowi w kompletacji zamówień w najgorętszym dla sklepu okresie sprzedażowym – a pracy nie brakowało, ponieważ w 2022 r. spółka WK zanotowała rekordowe przychody. Po zrealizowanych zleceniach ocena wykonanej pracy wystawiona przez klienta w aplikacji to 5/5!

Rozszerzenie współpracy

Rosnąca liczba zamówień oraz skuteczność, szybkość i wygoda w elastyczności składania zamówień na dodatkowe ręce do pracy sprawiły, że zapotrzebowanie na usługi Tikrow znacząco wzrosło – w grudniu 2022 r. w działanie magazynu WK DZIK wspomagało już 70 pracowników z naszej bazy.

Pracownicy natychmiastowi, pracownicy tymczasowi na stałe wpisali się w działalność magazynu spółki WK – w każdym miesiącu współpracy w aplikacji Tikrow jest publikowanych kilkadziesiąt nowych zleceń.

Realizacja celów biznesowych, satysfakcja klienta i wsparcie kultury firmy

Bardzo szybka odpowiedź na zapotrzebowanie na pracowników pozwala obsłudze magazynu uzyskać założony cel, czyli wysyłkę zamówienia tego samego dnia. W ten sposób firma dba o satysfakcję klientów. Specjaliści w firmie mogą pracować efektywniej, skupić się na doradztwie i realizacji bardziej złożonych zadań. Możliwość publikowania zleceń z wykorzystaniem aplikacji mobilnej Tikrow pozwala im reagować na piki zamówień błyskawicznie, w dowolnym miejscu i czasie. Wpisuje się to w kulturę organizacji, którą tworzą w większości osoby młode i jest nastawiona na efekty.

Dodatkową przewagą korzystania z usług Tikrow dla WK Dzik jest tożsama grupa docelowa. Z aplikacji Tikrow korzystają w dużej mierze młodzi, zmotywowani ludzie. Wśród nich są także fani marki WK, do których firma kieruje swoje produkty. Mogą przeglądać zlecenia w wolnych chwilach w aplikacji mobilnej i przyjmować je jednym kliknięciem, kiedy mają wolne okienko w zajęciach, czy po prostu wolny czas. Wpisuje się to w strategię wizerunkową firmy – aplikacja to dopasowany do grupy docelowej kanał kontaktu z sympatykami, który buduje przy okazji silną markę pracodawcy. Dlatego chętnych do realizowania zleceń nie brakuje.

Efekty współpracy

  • Średni czas potrzebny na obsadzenie stanowiska – 48h
  • W tym czasie obsadzonych zostaje średnio 9/10 zleceń
  • Połowa zleceń była przyjmowana do realizacji przez pracowników w czasie krótszym niż 24h
  • Średnia ocena pracownika – 4,92/5
  • Ponad 5 200 przepracowanych godzin magazynie w ciągu 15 miesięcy współpracy

Szczepan Marciniak, Kierownik Magazynu w WK Sp. z o. o.

Tikrow daje mi przede wszystkim spokój ducha. Kiedy widzę dużą liczbę zamówień, np. w weekend, wiem, że damy radę znaleźć pracowników od ręki i dostarczyć produkty do klientów na czas, aby nie zawieść ich zaufania. To pomaga nam osiągać założone cele.

Dzięki aplikacji mobilnej mogę reagować na piki zamówień w każdym momencie i z każdego miejsca – podczas pracy zdalnej czy będąc w delegacji.

Marketing specialist

Podobne artykuły

arrow

2x więcej obsadzonych zleceń i uwolnienie czasu działu HR – case study Komfort

Komfort to istniejąca od ponad 30 lat firma specjalizująca się w kompleksowym urządzaniu łazienek, kuchni, salonów czy tarasów....

arrow

Utrzymanie jakościowej produkcji dzięki wsparciu pracowników natychmiastowych – case Nice To Fit You

Nice To Fit You to catering dietetyczny, który działa na polskim rynku już od ponad 10 lat. Była...

arrow

Gorący IV kwartał w handlu – jak MediaMarkt znajduje pracowników

MediaMarkt to europejski lider sprzedaży elektroniki użytkowej. Pierwszy sklep MediaMarkt w Polsce został otwarty 25 lat temu –...