Blog
Data publikacji: 4 czerwca, 2024
czytania

2x więcej obsadzonych zleceń i uwolnienie czasu działu HR – case study Komfort

Komfort to istniejąca od ponad 30 lat firma specjalizująca się w kompleksowym urządzaniu łazienek, kuchni, salonów czy tarasów. Oferuje także szeroki asortyment mebli i akcesoriów do montażu i pielęgnacji podłóg. Sieć liczy ponad 160 salonów własnych i działających w modelu franczyzowym oraz prowadzi sklep internetowy.

Potrzeby kadrowe

Najlepsi sprzedawcy w salonach Komfort generują dla firmy wyższe przychody, kiedy mogą poświęcić większość dnia pracy obsłudze klienta. Ale ich obowiązki obejmują jednocześnie także obsługę kasy, merchandising, wymianę cenówek, znakowanie towaru, pomoc przy rozładunku dostawy czy klientowi w zaniesieniu zakupionego towaru do samochodu. Dlatego Komfort potrzebuje dodatkowych pracowników, którzy będą stanowić wsparcie dla specjalistów, odciążając ich w prostych, powtarzalnych lub wymagających fizycznie pracach.

Ponadto, dodatkowe wsparcie potrzebne jest, kiedy Komfort otwiera nowe lokalizacje, remontuje lub modernizuje salony czy dodaje w nich nowe kategorie produktowe. Podobnie wygląda to w sytuacji, kiedy sklep jest przenoszony lub placówka własne jest przekształcana we franczyzową (lub na odwrót). Pomoc potrzebna jest wtedy w np. adaptacji nowych lokali, czynnościach poremontowych oraz przestawianiu ekspozytorów i innych elementów wystroju.

Wyzwanie

Większość salonów Komfort zatrudnia na stałe średnio sześciu pracowników per placówka. Jeśli jedna z osób zachoruje, a druga wyjedzie na urlop, to na miejscu zostaje nieco ponad połowa załogi. Stanowi to ogromne wyzwanie dla kierowników sklepów, którzy potrzebują natychmiastowo znaleźć osoby do pracy na jeden dzień lub kilka, czasami nawet na 2 tygodnie zastępstwa. Kluczowym kryterium w poszukiwaniach jest czas, jednak nie mniej ważne są rzetelność i podejście do pracy zakontraktowanych wykonawców.

Komfort korzystał z usług dwóch klasycznych agencji pracy tymczasowej, jednak nie dostarczały one jakościowych pracowników na czas i do wskazanych lokalizacji. Szczególnie dawał się we znaki niski fill-rate (czyli procent obsadzonych przez agencję wakatów), który oscylował w okolicach 40%. Oznacza to, że APT obsadzały jedynie średnio 4 z zamówionych 10 stanowisk, na które Komfort poszukiwał pracowników. Skutkowało to spadkiem zaufania do przedstawicieli branży APT, brakiem jasnych alternatyw i, przede wszystkim, realnym zagrożeniem w postaci spadku przychodów.

Firmie zależało więc na znalezieniu partnera biznesowego, który błyskawicznie znajdzie pracowników sklepów w wymaganej liczbie, dopilnuje, aby pojawili się na zleceniu i zweryfikuje ich pod kątem rzetelności, z jaką wykonują powierzone im zadania.

Masz podobne wyzwanie? Napisz do nas.

Niespodziewana absencja nie musi oznaczać niewykonanej pracy. Firmy takie jak MediaMarkt, Sephora i Decathlon korzystają z usług firm zapewniających pracowników na godziny.

Rozpoczęcie współpracy

Doświadczenie Komfortu z agencjami pracy nie nastrajało pozytywnie do przetestowania usług kolejnej z nich. Mimo sceptycznego nastawienia, w 2018 roku firma postanowiła wypróbować agencję pracy natychmiastowej Tikrow.

Natychmiast po rozpoczęciu współpracy połączyliśmy Komfort z naszą bazą pracowników – pomogliśmy wdrożyć do aplikacji zlecenia pracy oraz zakomunikowaliśmy wykonawcom zarejestrowanym w Tikrow, że do portfela klientów dołączyła duża i rozpoznawalna firma. Na efekty nie trzeba było długo czekać – 3/4 wakatów obsadziliśmy w niecałe 48h!

Znacząco podnieśliśmy wskaźnik fill-rate – z poziomu 40%, do których przywykł nasz klient, wzrósł on do aż 98% w pierwszych trzech miesiącach współpracy. Już w pierwszym miesiącu dostarczyliśmy pełną załogę do klienta.

Jakość pracy zapewnionych przez Tikrow wykonawców została oceniona bardzo wysoko. Po każdym zleceniu Komfort oceniał wykonaną pracę w skali od 1 do 5. Kierownicy sklepów szczególnie docenili punktualność pracowników natychmiastowych dostarczanych przez nas oraz ich poważne podejście do obowiązków. Skończyły się sytuacje, w których wykonawca po kilku godzinach pracy opuszczał stanowisko, skarżąc się na rozbieżność między ogłoszeniem a rzeczywistymi obowiązkami. Komfort odczuł tak dużą różnicę w tej kwestii, ponieważ na bieżąco dbamy zapewnianie naszym klientom pracowników posiadających nie tylko wymagane umiejętności, ale także odpowiednie nastawienie – odnotowujemy spóźnienia, nieobecności na zleceniach oraz nierzetelną pracę, a osoby z niskimi ocenami od klientów nie mogą podejmować kolejnych prac. Średnia ocena pracownika wykonującego zlecenia w sklepach Komfort to 4,8/5!

Udowodniliśmy, że Agencja Pracy Natychmiastowej nie boryka się z tymi samymi trudnościami co Agencja Pracy Tymczasowej i że jesteśmy w stanie spełnić wymagania zarówno pod kątem czasu poszukiwania pracowników, jak i ich rzetelności. Obecnie jesteśmy dla Komfortu agencją pierwszego wyboru, jeśli chodzi o pracowników sklepów. W czasie otwarć i prac remontowych w nasz klient korzysta jeszcze ze wsparcia jednej APT.

Pracownicy nie pojawiają się na zleceniach? Znajdziemy dla Ciebie pracowników w 48h.

Wzrost efektywności pracy i wsparcie kierowników sklepów

Bardzo szybka odpowiedź na zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników i szeroki zakres działań nakierowanych na ich pozyskanie pozwalają kierownikom sklepów spać spokojnie. Wiedzą, że w przypadku niespodziewanych absencji czy choroby członków stałego personelu, łatwo wystawią zlecenie w aplikacji Tikrow i znajdą zastępstwo w ciągu maksymalnie 2 dni.

Korzystanie z usług Tikrow podnosi także efektywność pracy sprzedawców, którzy mają więcej czasu na faktyczną obsługę klientów. Prostsze, powtarzalne prace wykonują za nich pracownicy z naszej bazy. Sprawia to, że kierownicy sklepów nie muszą martwić się o realizację celów sprzedażowych oraz z przeciążenie pracą stałego personelu.

Oszczędność kosztów rekrutacji i uwolnienie czasu Działu HR

Beneficjentem współpracy z Tikrow jest również Dział HR Komfortu, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniego stanu osobowego w sklepach. HR nie tylko dostrzegł, że rozwiązanie Tikrow spełnia potrzeby organizacji, ale również pozwala na znaczącą oszczędność kosztów – wykonawcy, którzy najlepiej wykonują swoją pracę, mogą zostać „przejęci” i stać się etatowymi pracownikami Komfortu. Pozwala to na sprawdzenie jakości oraz nastawienie danej osoby w praktyce, bez konieczności uruchamiania czasochłonnego i kosztownego proces rekrutacji.

Efekty współpracy

  • 74% zleceń obsadzonych w mniej niż 48h
  • 91% wystawionych zleceń znalazło wykonawców – to ponad 2x więcej niż przed rozpoczęciem współpracy
  • Średnia ocena pracownika – 4,8/5.
  • Oszczędność kosztów rekrutacji i możliwość przetestowania pracowników przed zaproponowaniem im pracy na pełen etat
  • Uwolnienie czasu Działu HR, który może zająć się rozwojem i szkoleniem pracowników

Stefan Umiński, Dyrektor Personalny Komfort S.A.

Bardzo niewiele słyszę o współpracy Tikrow i Komfortu… i to mnie bardzo cieszy! Kiedy pracowaliśmy z innymi agencjami, słyszałem wiele skarg dotyczących jakości ich pracy. Codziennie otrzymywałem maile i telefony z prośbą o pomoc, ponieważ wiele stanowisk było nieobsadzonych. Od kiedy współpracujemy z Tikrow, ucięły się telefony z problemami. Zdecydowanie bardziej wolę zająć się zarządzaniem, motywowaniem i rozwojem pracowników – teraz mam na to czas.

Marketing specialist

Podobne artykuły

arrow

Utrzymanie jakościowej produkcji dzięki wsparciu pracowników natychmiastowych – case Nice To Fit You

Nice To Fit You to catering dietetyczny, który działa na polskim rynku już od ponad 10 lat. Była...

arrow

Rekrutacja w <22h w czasie pików sprzedażowych

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe KARO to największa hurtownia artykułów pościelowych w Warszawie. Firma powstała w 1990 roku i stawiała pierwsze kroki jako...

arrow

Jak dotrzymać obietnicy szybkiej dostawy w czasie pików sprzedażowych

WK DZIK to marka założona przez czterech członków Ekipy WK (Warszawski Koks), tworzącej popularne na YouTube kanały o...