Blog
Data publikacji: 30 czerwca, 2024
5 minutczytania

Jak największy polski producent rowerów znajduje pracowników w 24h w wysokim sezonie

KROSS S.A. jest polskim producentem rowerów crossowych, górskich, szosowych i elektrycznych oraz jedną z najpopularniejszych marek na rodzimym rynku. Firma powstała w 1990 roku i przez lata dynamicznie rozwijała się technologicznie i wizerunkowo. Dziś KROSS ma prawie 40 salonów własnych, prowadzi swój sklep internetowy, a rowery z logo marki można kupić w przeszło 50 krajach.

Potrzeby kadrowe

Wiosna to bardzo pracowity czas dla producentów i sprzedawców rowerów – w marcu, kwietniu i maju występuje silny pik sprzedażowy, w trakcie którego klienci tłumnie odwiedzają sklepy stacjonarne i składają zamówienia przez internet. Sprzedawcy KROSS są wtedy pochłonięci obsługą klienta i doradztwem, ale sprzedaż nie wydarzy się bez odpowiedniego wsparcia operacyjnego. W salonach potrzebni są pracownicy, którzy wypakują z kartonów dostarczone rowery, wystawią je na ekspozycję i sprawią, że od razu po zakupie będą gotowe do jazdy: nasmarują łańcuch, dopompują opony itp. Przy wzmożonym ruchu ważne jest też również utrzymanie porządku na sklepie – to również należy do obowiązków załogi sklepu.

KROSS oferuje również szereg usług serwisowych, dlatego w salonach niezbędni są przeszkoleni serwisanci rowerów. Takie osoby wykonują naprawy, realizują przeglądy oraz zajmują się konserwacją rowerów. Nie są to więc zadania, które może wykonać dowolny pracownik sklepu. Pokłosiem dynamicznego rozwoju sieci salonów i otwierania kolejnych placówek jest zapotrzebowanie na pracowników dodatkowych, którzy zajmą się pracami porządkowymi, przygotowaniem ekspozycji oraz zatowarowaniem nowootwartego sklepu.

Wyzwanie

W 2023 r. KROSS przechodził bardzo dynamiczne i znaczące zmiany w sposobie funkcjonowania. 3-krotnie wzrosła liczba salonów własnych, co zwiększyło zapotrzebowanie na pracowników oraz wsparcie przy otwarciu i zatowarowaniu nowych placówek. Aby dopasować się do nowego modelu działania, zdecydowano, że rowery będą odtąd skręcane bezpośrednio w sklepach – a nie, jak wcześniej, w centrali, skąd były później rozsyłane do salonów.

We wcześniejszych latach KROSS działał w znacznie mniejszej skali, dlatego nie miał tak dużych potrzeb kadrowych w okresie pików sprzedażowych. Firma po raz pierwszy mierzyła się z koniecznością błyskawicznego znalezienia dodatkowych pracowników, którzy wesprą stały personel salonów i pozwolą doświadczonym sprzedawcom skupić się na obsłudze klientów i generowaniu przychodu.

Trwający 3 miesiące pik sprzedażowy nie oznacza wcale, że dodatkowe ręce do pracy potrzebne są każdego dnia – wsparcie jest najbardziej potrzebne w piątki i soboty, kiedy klienci najchętniej odwiedzają salony. Ponadto, w ciągu tygodnia sklepy przyjmują dostawy rowerów – pracownicy dodatkowi są wtedy potrzebni w pojedyncze dni, aby proces uzupełnienia asortymentu przebiegł sprawnie.

Masz podobne wyzwanie? Napisz do nas.

Rozpoczęcie współpracy

Byliśmy w kontakcie z KROSS już od kilku miesięcy, dlatego kiedy pojawiła się silna potrzeba szybkiego pozyskania pracowników związana z rozbudową struktury firmy, mogliśmy niezwłocznie rozpocząć współpracę. O wyborze Tikrow zdecydował czas wdrożenia usługi w firmie – od rozpoczęcia rozmów do pojawienia się pierwszych pracowników dodatkowych w sklepach KROSS minęło półtora tygodnia.

Zorganizowaliśmy spotkanie z Dyrektorem Personalnym i kierownikami regionalnymi, na którym dedykowany opiekun klienta wytłumaczył zasady działania aplikacji, składania zleceń oraz oceniania wykonawców. Następnie przygotowaliśmy szkolenie, na którym pojawili się kierownicy wszystkich salonów KROSS i podczas którego wystawione zostały pierwsze zlecenia. Uczestnicy spotkania otrzymali również instrukcję obsługi aplikacji, a wszelka pomoc była udzielana na bieżąco w pierwszych tygodniach współpracy. Dzięki temu KROSS mógł szybko wdrożyć Tikrow jako standard pozyskiwania pracowników dodatkowych w całej organizacji.

I to bardzo szybkiego pozyskiwania pracowników – KROSS w niecałe 24h obsadza wakaty w swoich salonach. Często mówi się, że nie da się zrobić czegoś i szybko, i dobrze, ale w przypadku naszej współpracy tak właśnie jest. Nasz klient bardzo wysoko ceni jakość pracy wykonawców dostarczanych przez Tikrow i wystawia im średnio 4,9/5 gwiazdek!

Błyskawiczne wdrożenia to nasza specjalność. Zobacz jak zrobiliśmy to w Nice To Fit You.

Budowanie bazy zaufanych serwisantów

Nie każdy może zająć się serwisowaniem rowerów, dlatego po stronie KROSS pojawiła się potrzeba docierania do pracowników doświadczonych w tym zakresie. W porozumieniu z klientem dodaliśmy do aplikacji kompetencję „Serwisowanie rowerów”, którą może zdobyć pracownik przeszkolony w trakcie wykonywania zlecenia w KROSS i która jest następnie dodawana do profilu wykonawcy. Osoba, która nie posiada tej kompetencji, nie może przyjąć zlecenia na serwisanta. Dzięki temu kierownicy salonów KROSS mają pewność, że do pracy stawią się osoby, które rzetelnie wykonywały swoje obowiązki w przeszłości i wiedzą jak serwisować rowery.

Otwieranie kolejnych salonów KROSS sprawiło, że konieczne stało się wsparcie w zakresie prac porządkowych, które pozwolą przygotować nowootwarty sklep na przyjęcie klientów i go zatowarować. Dla wygody naszego klienta dodaliśmy stanowisko z odpowiednim opisem do aplikacji, aby odróżnić je od roli pracownika sklepu i lepiej zakomunikować przyszłym wykonawcom zakres ich obowiązków.

Utrzymanie ciągłości działania salonu dzięki łatwemu zamawianiu pracowników w aplikacji

Bardzo szybka odpowiedź na zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników pozwala kierownikom sklepów utrzymać ciągłość działania salonu, zabezpieczyć funkcjonowanie zaplecza i nie przejmować się ekspozycją czy porządkiem na sklepie – wszystko to daje większy spokój i pozwala skupić się na podnoszeniu rentowności placówki. Kierownicy wiedzą, że w czasie piku sprzedażowego, a także w przypadku niespodziewanych absencji czy choroby członków stałego personelu, łatwo wystawią zlecenie w aplikacji Tikrow i znajdą dodatkowe ręce do pracy najczęściej w ciągu 1, a maksymalnie 2 dni.

Aplikacja do wystawiania zleceń jest intuicyjna i prosta w obsłudze – każdy użytkownik potrafi się w niej sprawnie poruszać po 10-minutowym szkoleniu. Dzięki temu kierownicy sklepów mogą ad hoc, bez odrywania się na długi czas od swoich zadań, reagować na zapotrzebowanie na pracowników i uzupełniać braki kadrowe. Aplikacja służy także do budowania bazy sprawdzonych wykonawców, którzy posiadają niezbędne kompetencje do serwisowania rowerów i są przeszkoleni w standardach pracy KROSS.

Efekty współpracy

  • Średni czas potrzebny na obsadzenie zlecenia – 24h
  • Zbudowanie bazy sprawdzonych pracowników i wykwalifikowanych serwisantów rowerów
  • 92% zleceń obsadzonych w czasie <48h
  • Średnia ocena pracownika – 4,9/5

Patryk Szymborski, Dyrektor Personalny, KROSS S.A.

Dzięki Tikrow możemy zamawiać pracowników z dnia na dzień. Elastyczność rozwiązania i szybkość obsadzania zleceń pozwala nam natychmiastowo reagować na zapotrzebowanie na pracowników. Dzięki temu mamy większy spokój pod kątem zapewnienia ciągłości funkcjonowania salonu, ciągłości dostępności produktu i utrzymania porządku na sklepie. Aplikacja jest bardzo intuicyjna, a każdy kierownik salonu potrafi się w niej poruszać po krótkim szkoleniu.

Marketing specialist

Podobne artykuły

arrow

Jak dotrzymać obietnicy szybkiej dostawy w czasie pików sprzedażowych

WK DZIK to marka założona przez czterech członków Ekipy WK (Warszawski Koks), tworzącej popularne na YouTube kanały o...

arrow

Koniec z odrywaniem specjalistów od pracy – case study AJS Parts

AJS Parts to hurtowy dystrybutor części do samochodów osobowych i dostawczych, który świadczy usługi na terenie całej Europy....

arrow

2x więcej obsadzonych zleceń i uwolnienie czasu działu HR – case study Komfort

Komfort to istniejąca od ponad 30 lat firma specjalizująca się w kompleksowym urządzaniu łazienek, kuchni, salonów czy tarasów....