Blog
Data publikacji: 20 czerwca, 2024
2 minutyczytania

Pracownicy stawiają na różnorodność i „testowanie” wielu ról

Jak wynika z najnowszego badania firmy Tikrow, jednym z najbardziej widocznych trendów rynku pracy staje się dywersyfikowanie ról i doświadczeń (tzw. multiworking). Aż 76% pracowników dorywczych przyznało, że realizując zlecenia z aplikacji wybiera „dniówki” na wielu różnych stanowiskach.

Zaledwie ¼ realizujących zlecenia pracy tymczasowej ogranicza się wyłącznie do jednej roli. Za siłą tego trendu stoją chęci zdobywania nowych doświadczeń i możliwość swobodnego „testowania” oraz dobierania określonych stanowisk według indywidualnych preferencji.

Pozafinansowe motywacje

Pracownicy natychmiastowi korzystający z aplikacji Tikrow zostali zapytani o to, co poza wynagrodzeniem motywuje ich do realizacji zleceń na pracę tymczasową. Blisko 80% ankietowanych wskazało na swobodę wyboru czasu i miejsca pracy. 53% z nich podkreśliło brak rekrutacji i długoterminowych zobowiązań. Dla niemal połowy kluczowe jest tutaj zdobywanie nowych doświadczeń, zaś blisko 39% uczestników badania przyznało, że ich motywator to możliwość „testowania” różnych ról.

W przypadku tego pytania pozostawiliśmy respondentom możliwość wskazania także ich własnej, nieprzewidzianej w kwestionariuszu motywacji w polu „inne”. Jedna z odpowiedzi wyjątkowo mi się spodobała, gdyż brzmiała – cytuję – „Pracuję, a mimo to czuję się wolny”. To chyba jedno z najlepiej charakteryzujących obszar pracy natychmiastowej zdań. Z moich obserwacji wynika również, że nie tyle samo wynagrodzenie okazuje się najważniejszą motywacją do realizacji zleceń co możliwość praktycznego poznania specyfiki wielu różnych branż i wykorzystanie tych doświadczeń w przyszłych wyzwaniach zawodowych – tłumaczy Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

Mix doświadczeń

Następnie, zwróciliśmy się już wyłącznie do tych użytkowników, którzy przyznali, że są multiworkerami, a więc realizują różne zlecenia, nie ograniczając się do jednej roli, jak choćby kasjer, magazynier czy np. kelner. Wśród nich najwięcej, a dokładnie 54%, wskazało, że wybiera różne zlecenia, bo zdobywa dzięki temu nowe doświadczenia. Ma to dla nich większe znaczenie niż ciągłość pracy tymczasowej, na którą wskazało 52% respondentów, którą łatwiej utrzymać, gdy realizuje się zlecenia na różnych stanowiskach a nie oczekuje się na „dniówki” wyłącznie ze swojej ulubionej branży. Z kolei, dla 48% uczestników badania istotne okazało się tutaj testowanie, który rodzaj pracy najbardziej im odpowiada.

Dziś wiemy także, że poza swobodą wyboru terminu i miejsca wykonywania zlecenia, a więc elastycznością i możliwością zgrania pracy tymczasowej z innymi obowiązkami, pracownicy tymczasowi w dużej mierze stawiają na zdobywanie i łączenie wielu różnych doświadczeń. Moim zdaniem ma to również duże znaczenie w obliczu lepszego przygotowania do wymagań rynku pracy i bycia odpornym na następujące na nim zmiany poprzez stawanie się tzw. multiworkerem, czyli pracownikiem uniwersalnym – dodaje Krzysztof Trębski z Tikrow.

Wymienne role multiworkera

Do naszej społeczności skierowaliśmy także pytanie o konkretne stanowiska, na których już mieli okazję pracować. Szczegółowa analiza wyników badania pokazała, że bardzo trudno było zidentyfikować tych, którzy nie wskazali na przynajmniej 2 różne role. Aż 60% respondentów zdobyło już doświadczenie jako pracownik sklepu/kasjer, niemal połowa (48,4%) wybierała jak dotąd również funkcję pracownika magazynu. Jedna trzecia respondentów realizowała zlecenia sklasyfikowane jako inny pracownik fizyczny, blisko jedna czwarta wykonywała dniówki na stanowisku pracownik produkcji, z kolei ponad 22% zaznaczyło rolę pakowacza/pickera. Nie zabrakło jednak również wskazań dotyczących pracy w lokalach gastronomicznych, jak choćby asystent kucharza, pracownika kawiarni czy kelner lub barman, a także jako promotor marki lub monter rowerów.

***

Opinie partnerów zebrano w badaniu CAWI na próbie liczącej N=1000 osób. Badanie zostało zrealizowane w dniach 04-10 czerwca 2024 roku.

  • Tikrow to agencja pracy natychmiastowej, dzięki której pracę i pracownika można znaleźć z dnia na dzień. W prostej i intuicyjnej aplikacji, firmy mierzące się z problemem braku kadry, zyskują dostęp do bazy ponad 160 tys. potencjalnych pracowników. Z kolei osoby poszukujące pracy dorywczej, mogą szybko znaleźć zlecenie na konkretny dzień, tzw. dniówkę, w dogodnym miejscu i z określonym wynagrodzeniem, bez rekrutacji i długoterminowych zobowiązań. Sukces konceptu potwierdza fakt, że w przypadku ponad 85% zadań zleconych na platformie Tikrow, firmy znalazły pracowników w ciągu 24 godzin.  
  • W aplikacji Tikrow dniówki publikuje ponad 200 firm reprezentujących różne branże, m.in. retail, produkcję, logistykę, HoReCa czy administrację. Wśród nich są m.in. Maxi Zoo, Biedronka, ACTION, Decathlon, Pandora, Van Graff, Kross, Media Markt, Homla, Komfort czy Logicas. 
  • Z Tikrow zarządzanie dodatkowymi osobami lub znalezienie dorywczej pracy jest tak proste jak zamówienie Ubera. Wchodzimy do aplikacji, wykonujemy trzy kliknięcia i mamy zarezerwowanego pracownika lub dniówkę. Szybko i wygodnie, bez rekrutacji i ukrytych kosztów. 
  • Więcej informacji o Tikrow: www.tikrow.com.  

Kontakt dla mediów:

Artur Kosior 
PR Manager 
605 261 691 
artur.kosior@tikrow.com 

Artur Kosior

Podobne artykuły

arrow

Majówka 2024 a zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych 

Jak wynika z danych agencji pracy natychmiastowej Tikrow Polacy, w tym głównie studenci, chętnie decydowali się na pracę...

arrow
Zarobki studentów

Studenci muszą dorabiać. 6 z 10 wyda na utrzymanie 3 tys. złotych miesięcznie

Nie samą nauką żyje człowiek. Wiedzą o tym studenci, na których już za kilka tygodni czekają wyzwania nie...

arrow

Blisko ¾ firm zauważa spadek obrotów spowodowany brakiem pracowników szeregowych

Nie tylko spodziewane podwyżki cen prądu, wzrost płacy minimalnej, wciąż rosnąca inflacja czy trudności sektora logistyczno-transportowego składają się na bardzo wymagającą...