Blog
Back to school dla sprzedaży
Data publikacji: 9 sierpnia, 2023
5 minutczytania

Back to school 2024 – jak zapewnić firmie dostęp do zmobilizowanych pracowników 

Dla firm związanych ze sprzedażą, produkcją i logistyką Back to school wiąże się z tzw. akcją zakupową podczas której zapewniają one dostępność wyprawek szkolnych. Przygotowując swój sklep czy produkcję na nowy rok szkolny, sektor handlowy musi zapewnić nie tylko produkty, lecz także sprawną obsługę klientów i porządek w zamówieniach. Dlatego mobilizuje siły pracownicze, a nierzadko potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Na jakich stanowiskach mogą w tym czasie odciążyć firmę pracownicy dorywczy? Podpowiadamy!   

Na kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego branża handlowa przygotowuje się na duży wzrost sprzedaży – właśnie ze względu na back to school. Rodzice i uczniowie szukają produktów szkolnych, takich jak przybory do pisania, plecaki, odzież, elektronika czy nawet meble. Ten okres zwiększonego popytu niesie ze sobą również liczne wyzwania, z którymi firmy muszą się mierzyć.  

Planowanie akcji zakupowej z wyprzedzeniem 

W czasie, gdy rodzice kompletują wyprawki szkolne dla dzieci, konkurencja między firmami jest szczególnie zacięta. Każda firma stara się przyciągnąć jak największą liczbę klientów, oferując różnorodne promocje i zniżki. Firmy muszą zatem odpowiednio wyważyć strategie cenowe i promocyjne, aby utrzymać konkurencyjność i jednocześnie osiągnąć odpowiednią rentowność. 

Już na etapie przygotowania do akcji Back to school ważne jest umiejętne zarządzanie towarem. Rotacja produktów na półkach, właściwe gospodarowanie zapasami pozwala uniknąć braku artykułów na sprzedaż. Jednocześnie prognozowanie popytu i optymalne dotowarowania będą rzutować na finalny wynik finansowy akcji. 

Akcja Back to school wyzwaniem dla obsługi klienta 

Zapewnienie szybkiej, profesjonalnej i efektywnej obsługi to kluczowe wyzwanie dla zarządzających sprzedażą w sklepach offline i online. Priorytetowe jest zminimalizowanie czasu oczekiwania i szybkie rozwiązywanie ewentualnych problemów z zakupami przy zwiększonym ruchu.  

Dbając o zadowolenie i zaufanie klientów pracownicy nierzadko potrzebują dodatkowego wsparcia w obsłudze zamówień. Dlatego firmy e-commerce i sklepy detaliczne rozbudowują grafiki i wzmacniają swoje zespoły pracownikami zewnętrznymi, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na obsługę klienta i sprzedaż. Pozyskiwanie pracowników na potrzeby Back to school stało się elementem strategicznego podejścia do omawianego tu okresu promocyjnego.

Sprzedawca, kasjer i merchandiser jako zewnętrzne wsparcie pracownicze dla sklepów 

W okresie Back to school wzmożony ruch klientów determinuje zapotrzebowanie na większą liczbę sprzedawców i doradców klienta dostępnych na sklepie. Sprzedawcy i doradcy klienta to pracownicy, których z powodzeniem możesz szukać na zewnątrz w agencjach pracy tymczasowych, nawet w krótkim terminie. Pracownicy w tej roli powinni być komunikatywni, pomocni i potrafić udzielić klientom fachowych porad dotyczących wyboru odpowiednich produktów. 

Zwiększony ruch w sklepach wiąże się z także z koniecznością obsługi większej liczby kas. Agencje pracy tymczasowej zapewniają kasjerów-sprzedawców oraz pracowników na kasy samoobsługowe, którzy będą sprawnie i szybko obsługiwać klientów, minimalizując czas oczekiwania w kolejkach. Zamawiając takich pracowników przez aplikację Tikrow możesz wzmocnić personel swojego sklepu nawet w 48h. 

Odpowiednie rozmieszczenie i prezentację produktów na półkach sklepowych to zadanie dla merchandisera. Podczas akcji Back to school istotne jest atrakcyjne, estetyczne i funkcjonalne wystawienie przyborów szkolnych, odzieży i innych artykułów przydanych uczniom, co wymaga zwiększonej obecności tych pracowników. Ich także możesz skutecznie zatrudniać z zewnątrz na projekt. 

Wyzwania akcji Back to school w logistyce i na magazynach 

Z akcją powrotu do szkół związane są ogromne ilości przewozów towarów. Firmy logistyczne i magazynowe odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu sprawnego przemieszczania produktów od producentów do sklepów detalicznych lub klientów końcowych. W tym okresie zapotrzebowanie na pracowników, a dokładniej magazynierów, osób związanych z pakowaniem, etykietowaniem, załadunkiem i rozładunkiem towarów znacząco rośnie, aby zminimalizować opóźnienia i zapewnić terminowe dostawy. 

Wyzwaniem dla firm logistycznych jest optymalizacja procesów magazynowych, aby zwiększyć wydajność i skuteczność działań. Efektywne zarządzanie magazynem, kompletacja zamówień i szybka obsługa wysyłek są kluczowe w zapewnieniu sprawnego działania w czasie akcji zakupowej. 

Dodatkowo w okresie wzmożonego ruchu, firmy logistyczne muszą zadbać o jakość transportu i minimalizację ryzyka uszkodzenia lub zagubienia towarów. Właściwe zabezpieczenie i odpowiednie etykiety na paczkach są niezbędne, aby uniknąć problemów w trakcie dostaw. 

Pakowacze, koordynatorzy, operatorzy UDT jako wsparcie dla logistyki podczas Back to school

Wzmożony ruch i zapotrzebowanie na znaczącą ilość towarów wymaga większej niż na co dzień liczby pracowników, którzy będą odpowiedzialni za komplementowanie, pakowanie, etykietowanie i przygotowanie towarów do wysyłki. Zaś samą wysyłką paczek, jak i całym procesem przyjmowania oraz magazynowania zajmują się koordynatorzy logistyczni, zadaniem których jest zapewnienie sprawnej logistyki.  Pracownik na oba stanowiska z łatwością można pozyskać dzięki nawiązaniu współpracy z zewnętrzną agencją pracy tymczasowej.

W magazynach konieczne jest sprawne przemieszczanie i układanie towarów na półkach. Operatorzy wózków widłowych są kluczowymi pracownikami w tej dziedzinie. Do pracy na tym stanowisku konieczne jest pozyskanie pracowników posiadających uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych. W Tikrow pracowników z uprawnieniami UDT możesz mieć nawet w 48h.

Jak przygotować branżę produkcyjną na akcję Back to school?  

Producenci różnych produktów szkolnych, takich jak zeszyty, długopisy, kredki, kalkulatory, odzież itp., muszą zwiększyć produkcję, aby sprostać zapotrzebowaniu w okresie Back to school. W rezultacie firmy produkcyjne potrzebują większej liczby pracowników do obsługi maszyn, nadzorowania jakości, pakowania produktów i przygotowania ich do wysyłki. 

Producenci różnych produktów włączanych do Back to school muszą szybko skalować swoją produkcję. Wyzwaniem jest utrzymanie jakości produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu ilości wyprodukowanych towarów. Firmy produkcyjne muszą zadbać o rygorystyczne procedury kontroli jakości, aby zapewnić, że produkty spełniają odpowiednie normy i są pozbawione wad. 

Wysokie zapotrzebowanie na produkty szkolne oznacza konieczność terminowych dostaw do sklepów detalicznych. Firmy produkcyjne muszą być dobrze zorganizowane i precyzyjnie planować produkcję oraz dostawy, aby zapewnić sprawną dystrybucję.  

Wsparcie magazynu i produkcji pracownikami natychmiastowymi?

Producenci przyborów szkolnych, odzieży i innych produktów związanych z Back to school muszą zwiększyć swoje zdolności produkcyjne. Nie może zabraknąć w tym czasie pracowników na linii produkcyjnej, którzy są niezbędni do montażu, pakowania i kontroli jakości wyrobów. Dodatkowo w produkcji masowej niezbędne są umiejętności operatorów maszyn, którzy zarządzają urządzeniami produkcyjnymi i dbają o ich sprawne działanie. W tym celu pomocne może okazać się zamówienie pracowników za pośrednictwem aplikacji Tikrow.

Wszelkie wyprodukowane towary muszą spełniać odpowiednie normy jakości, dlatego firmy zatrudniają kontrolerów jakości, którzy monitorują i oceniają produkty na każdym etapie produkcji. Na koniec procesu produkcyjnego następuje składowanie, przyjmowanie i wysyłka gotowych produktów – za czynności na tym etapie odpowiadają magazynierzy, których możesz zatrudnić na projekt wg realnego zapotrzebowania.

Jak skutecznie i szybko pozyskać dodatkowy personel, by Back to school był sukcesem

Wyżej wymienione branże współpracują ze sobą, aby zapewnić udane i pomyślne zakupy podczas Back to school, a to wszystko byłoby niemożliwe bez zaangażowanych pracowników. Pracownicy handlowi muszą być komunikatywni i pomocni, produkcyjni potrzebują umiejętności obsługi maszyn, a magazynierzy powinni być zorganizowani i skrupulatni. Pytanie, skąd w krótkim czasie skutecznie pozyskać dodatkowy, zaangażowany personel?  

Rozwiązanie problemu mogą stanowić pracownicy natychmiastowi pozyskani za pośrednictwem aplikacji Tikrow. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które muszą szybko reagować na zmiany i nie chcą przy tym tracić czasu, pieniędzy ani klientów. Wystarczy wystawić zlecenie na konkretną pracę (to tylko 3 kliknięcia), by pozyskać wartościowego pracownika niemal z dnia na dzień.  

Pracownik gotowy do pracy bez czasochłonnej rekrutacji 

Tikrow jest agencją pracy natychmiastowej. Ponad 80% wystawionych zleceń zostaje przyjętych w mniej niż 24h od wystawienia ogłoszenia. Oznacza to, że osoby szukające pracy chętnie zgadzają się na taka formę realizacji zleceń. Firmom zaś daje pożądaną elastyczność, która coraz bardziej liczy się w obecnych czasach, przy jednoczesnym wzmocnieniu rentowności przedsiębiorstwa.  

W naszej bazie mamy ponad 160 000 osób gotowych do pracy niemal z dnia na dzień. Umowy i formalności z pracownikami są po naszej stronie, podobnie jak rozliczenia z pracownikami. Jedyną opłatą, jaką ponosi pracodawca jest kwota za dostarczonego pracownika (brak opłat abonamentowych, wdrożeniowych czy innych dodatkowych kosztów).  

Sprostać wymaganiom rynku i dobrze zarobić na akcji Back to school

Akcja zakupowa Back to school niesie ze sobą zarówno możliwości, jak i wyzwań dla firm w branży handlowej, logistycznej i produkcyjnej. Intensywny ruch, konkurencja, zarządzanie zapasami, optymalizacja procesów, jakość transportu i produkcji to tylko niektóre z wyzwań, z którymi firmy muszą się mierzyć. Dostosowanie się do tych wyzwań wymaga skutecznej strategii, elastyczności, sprawnego zarządzania oraz zaangażowania całego zespołu. Firmy, które zdołają sprostać wyzwaniom w tym szczególnym okresie, odniosą sukces i budują pozytywną reputację, przyciągając lojalnych klientów na dłuższy okres. 

Head of Marketing

Podobne artykuły

arrow

Przygotowania do Q4 w handlu. Wywiad z Dyrektor Sprzedaży salonów jubilerskich Briju.

Aż 33 proc. Polaków obdarowuje bliskich biżuterią i zegarkami na Święta Bożego Narodzenia – wynika z badania przeprowadzonego...

arrow

Słownik HR – czyli jak rewolucjonizujemy rynek rekrutacji i pracy 

Zastanawiasz się jak działa Agencja Pracy Natychmiastowej?  O co chodzi z elastycznymi pracownikami dostępnymi w 48h i co...

arrow
Rekrutacja pracowników do handlu

Rekrutacja pracowników do handlu w 48h dzięki polskiej platformie

Specjaliści pozostają zgodni – pandemia zmieniła zwyczaje zakupowe Polaków, powodując  wzrost udziału koszyka pochodzącego z zakupów internetowych.