Blog
Data publikacji: 13 czerwca, 2024
4 minutyczytania

Rekrutacja w <22h w czasie pików sprzedażowych

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe KARO to największa hurtownia artykułów pościelowych w Warszawie. Firma powstała w 1990 roku i stawiała pierwsze kroki jako producent pościeli i odzieży szpitalnej. KARO oferuje szeroki asortyment produktów tekstylnych, m.in.: pościel, ręczniki, szlafroki, koce, kołdry czy poduszki, a także prowadzi własny sklep internetowy.

Potrzeby kadrowe

IV kwartał jest najintensywniejszym momentem roku dla KARO – sprzedaż rośnie wtedy nawet 3-krotnie w porównaniu z pozostałymi kwartałami. Duży pik sprzedażowy występuje także w okresie wakacyjnym. Aby nadążyć za rosnącym popytem, KARO musi zamawiać więcej towarów niż zwyczajowo i dbać o odpowiedni poziom stanu towarów w magazynie.

Z tego powodu w firmie potrzebni są pracownicy magazynu, którzy zajmą się kompletacją zamówień, pakowaniem zakupionych przez klientów produktów i przygotowaniem ich do wysyłki. Oprócz tego, do ich obowiązków należy przyjmowanie dostaw towarów, odpowiednie ich rozmieszczenie w magazynie oraz prowadzenie ewidencji.

W IV kwartale KARO potrzebuje również pracowników biurowych mogących pełnić różne zadania: od wsparcia sklepu internetowego, tworzenia opisów produktów, przez obsługę korespondencji aż po przekierowywanie telefonów od dostawców i klientów.

Wyzwanie

Największym wyzwaniem dla KARO było znalezienie pracowników, którzy będą chcieli podjąć krótkoterminową pracę – wielu kandydatów nie było zainteresowanych zajęciem na kilka tygodni, a Dział HR nie chciał zatrudniać osób, które później będzie trzeba szybko zwolnić.

Co więcej, rekrutacja prowadzona siłami Działu HR jest czasochłonna i wymagająca od strony administracyjnej – w trakcie piku sprzedażowego nie ma zwyczajnie czasu na prowadzenie pełnoprawnego procesu rekrutacyjnego. Pracownicy potrzebni są „na już”.

W procesie poszukiwania pracowników ogromną rolę odgrywa również czas – w okresie wakacyjnym, kiedy stały personel udaje się na urlopy, KARO potrzebuje zastępstwa, które przejmie obowiązki etatowych pracowników do momentu ich powrotu z wypoczynku.

Masz podobne wyzwanie? Napisz do nas.

Rozpoczęcie współpracy

W październiku 2022 r. w Pulsie Biznesu ukazał się artkuł o Tikrow – nasz klient trafił na tę publikację akurat w trakcie trwania piku sprzedażowego. Model biznesowy oparty na elastycznym znajdowaniu pracowników w aplikacji, który nie zakłada ponoszenia stałych opłat i zgłaszania zapotrzebowania na wykonawców z dużym wyprzedzeniem, spodobał się władzom KARO. Rozpoczęliśmy współpracę od dostarczania pracowników magazynu do jednej z dwóch placówek.

Michał Szymczykiewicz, Business Development Manager i Manager Sklepu w KARO

Proces rekrutacji w Tikrow jest zniwelowany do jednego kliknięcia w aplikacji.

Manager sklepu szybko przekonał się, że wystawienie zlecenia w aplikacji Tikrow to tylko kilka sekund. System jest skonfigurowany pod potrzeby klienta, dzięki czemu wystarczy wskazać dzień, godzinę i liczbę pracowników, by zlecenie trafiło do bazy pracowników gotowych do pracy z dnia na dzień. W tym stwierdzeniu nie ma ani grama przesady – średni czas potrzebny na obsadzenie zlecenia w KARO to 22h!

Możliwość szybkiego dorobienia bez wiązania się z firmą na pełny etat przekłada się na motywację i staranność wykonywanej pracy. Klient po każdym zakończonym zleceniu oceniał jakość wykonanej pracy, dodając gwiazdki i komentarze w aplikacji. O zadowoleniu z pracy wykonawców świadczy średnia ocen, która wynosi 4,8/5.

Baza sprawdzonych pracowników powracających na kolejne zlecenia, rozszerzenie współpracy

Elastyczność wyboru zleceniodawcy to jeden z fundamentów Tikrow – nie oznacza to jednak, że wykonawcy nie przyjmują kolejnych zleceń od organizacji, w których dobrze im się pracowało. Po wykonaniu 3 zleceń przez pracownika z bazy Tikrow, klient może nadać takiej osobie status „Zweryfikowany”, który jest widoczny w aplikacji. W ten sposób nasi klienci budują bazę sprawdzonych pracowników i mogą wystawiać w systemie zlecenia widoczne wyłącznie dla nich. Dzięki temu mają pewność, że do pracy stawią się osoby, które rzetelnie wykonywały swoje obowiązki w przeszłości i nie potrzebują dodatkowego szkolenia wdrożeniowego. KARO często korzysta z tej możliwości, co pozwala jeszcze podnieść efektywność pracy wykonawców i wygodę korzystania z rozwiązania Tikrow.

W 2023 r. zaczęliśmy obsługiwać drugą z placówek KARO, co zwiększyło wolumen zleceń i zapotrzebowanie na pracowników magazynu oraz biura. W II kwartale 2024 r. nasz klient rozpoczął również poszukiwanie dodatkowych rąk do pracy na okres wakacyjny.

Błyskawiczne pozyskiwanie magazynierów, utrzymanie płynności pracy i oszczędność czasu działu HR

Dzięki wsparciu pracowników natychmiastowych od Tikrow, managerowie sklepów utrzymują płynność funkcjonowania placówek oraz dbają o zadowolenie i jakość obsługi klienta. Nie martwią się o terminowość dostarczenia zamówień ze sklepu internetowego, a do tego nie przeciążają pracą stałego personelu. Mając więcej rąk do pracy w czasie pików sprzedażowych, mogą przyjmować więcej dostaw bez odrywania etatowych pracowników od ich zadań.

Znalezienie zmotywowanych i chętnych do pracy osób zajmuje nawet mniej niż 24h, a do tego nie trzeba angażować Działu HR w czasochłonny i pełen papierologii proces rekrutacji, na który i tak nie ma przestrzeni w okresie zwiększonej sprzedaży. Dodatkowo, budowanie bazy sprawdzonych wykonawców i kierowanie zleceń właśnie do nich, jeszcze przyspiesza obsadzanie zleceń oraz podnosi zaufanie i komfort korzystania z Tikrow.

Efekty współpracy

  • Średni czas potrzebny na obsadzenie stanowisk w całym okresie współpracy – 22 godziny
  • Utrzymanie płynności działania sklepów w trakcie pików sprzedażowych
  • Średnia ocena pracownika – 4,8/5

Marketing specialist

Podobne artykuły

arrow

2x więcej obsadzonych zleceń i uwolnienie czasu działu HR – case study Komfort

Komfort to istniejąca od ponad 30 lat firma specjalizująca się w kompleksowym urządzaniu łazienek, kuchni, salonów czy tarasów....

arrow

Jak dotrzymać obietnicy szybkiej dostawy w czasie pików sprzedażowych

WK DZIK to marka założona przez czterech członków Ekipy WK (Warszawski Koks), tworzącej popularne na YouTube kanały o...

arrow

Utrzymanie jakościowej produkcji dzięki wsparciu pracowników natychmiastowych – case Nice To Fit You

Nice To Fit You to catering dietetyczny, który działa na polskim rynku już od ponad 10 lat. Była...