Blog
Trendy rynku pracy dorywczej
Data publikacji: 10 maja, 2023
2 minutyczytania

Raport: Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa

Sytuacja na rynku pracy nie napawa optymizmem. Bezrobocie jest na bardzo niskim poziomie. Jednocześnie 88% firm mierzy się z brakiem pracowników szeregowych. Skąd ich pozyskiwać? Między innymi te informacje zostały zawarte w raporcie „Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa”. 

Pobierz raport „Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa”

W obecnych czasach niepewności gospodarczej i spadających wyników najczęstszym pytaniem, jakie pojawia się w głowach przedsiębiorców i osób zarządzających jest: „co nam się bardziej opłaci?”. W kontekście jednego z najniższych poziomów bezrobocia od 1990 roku oraz rosnącego spadku PKB wiele firm poszukuje elastycznych rozwiązań, aby wspierać oszczędności bez ryzyka strat finansowych czy utraty klientów z powodu braku rąk do pracy. Tu pojawia się jednak kolejny dylemat, co wybrać: bądź co bądź wysokokosztowe pozyskiwanie nowych kandydatów bez 100% gwarancji sukcesu, utrzymywanie nierentownych etatów mimo recesji czy punktowe zlecanie pracy, optymalizujące budżety przedsiębiorstwa?

Rozwiązaniem dla wskazanych obszarów jest korzystanie z pracowników dorywczych czy natychmiastowych, którzy realnie wspierają czasowe potrzeby pracodawców bez obciążania pracujących u nich na stałe specjalistów. Zastosowanie się do takiego modelu może pomóc firmom lepiej prosperować na rynku bez zwiększania kosztów związanych z zarządzaniem kadrami i administracją. To także oszczędność czasu, która pozwoli skupić się na priorytetowych działaniach firmy. Jeśli dodamy do tego fakt, że Polacy, wzorem krajów zachodnich, coraz chętniej i częściej decydują się na dorobienie sobie do podstawowego wynagrodzenia, otwierając się na wielu pracodawców, otrzymujemy rozwiązanie szyte na miarę biznesowych potrzeb 2023 roku.

Dowiesz się z raportu…

  • Gdzie szukać dodatkowych rąk do pracy?
  • Jaka forma współpracy jest preferowana i co motywuje osoby gotowe do podjęcia pracy w krótkim czasie?
  • Które stanowiska niespecjalistyczne cieszą się największym zainteresowaniem szukających dodatkowego zarobku?
  • Jakie benefity pracy dorywczej wskazują pracownicy i pracodawcy?

Raport „Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa” powstał, abyśmy mogli lepiej zrozumieć oczekiwania i potrzeby pracodawców zatrudniających pracowników dorywczych na stanowiskach (patrz: jaka praca dorywcza z podziałem na stanowiska) niewymagających specjalistycznych kompetencji (powtarzalne, proste prace, głównie fizyczne). Ale także, aby poznać perspektywę i motywatory osób podejmujących zlecenia pracy dorywczej.

Pobierz raport „Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa”

O badaniu

Badanie “Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa” zostało przeprowadzone przez Tikrow w dniach 25 stycznia-13 lutego. Badanie przeprowadzono metodą CAWI na łącznej grupie 526 osób powyżej 18 roku życia.

Podobne artykuły

arrow

Wakacje 2024 pod znakiem pracy dorywczej

Okres wakacyjny to dla osób realizujących zlecenia pracy dorywczej bardzo intensywny czas. Najnowsze badanie Tikrow „Oblicze pracy wakacyjnej...

arrow

Pracownicy stawiają na różnorodność i „testowanie” wielu ról

Jak wynika z najnowszego badania firmy Tikrow, jednym z najbardziej widocznych trendów rynku pracy staje się dywersyfikowanie ról i...

arrow
Zarobki studentów

Studenci muszą dorabiać. 6 z 10 wyda na utrzymanie 3 tys. złotych miesięcznie

Nie samą nauką żyje człowiek. Wiedzą o tym studenci, na których już za kilka tygodni czekają wyzwania nie...